Wyniki eliminacji okręgowych
V Lubelskiego Turnieju Chemicznego


powiększ

W maju 2014 r. Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Wydziałem Chemii UMCS w Lublinie zorganizowało eliminacje okręgowe V Lubelskiego Turnieju Chemicznego. W zawodach wzięli udział uczniowie z 38 gimnazjów z całego województwa lubelskiego. Rozgrywki turniejowe odbyły się w sześciu miejscach (dwie grupy w Lublinie, jedna w Białej Podlaskiej, jedna we Włodawie, jedna w Chełmie i jedna w Zamościu ). Każde gimnazjum reprezentowane było przez trzyosobową drużynę składającą się z ucznia klasy I, ucznia klasy II oraz ucznia klasy III. Pierwsza konkurencja polegała na indywidualnym rozwiązaniu testu zawierającego 10 zadań. W drugiej konkurencji każda drużyna przygotowywała dla pozostałych zespołów zadanie do rozwiązania.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się drużyna z Gimnazjum nr 2 w Łukowie zajmując I miejsce.
Skład drużyny: Wiktoria Solnica - kl. I, Bartosz Kołomański kl. II, Kacper Orzeł kl. III
Opiekun drużyny: Urszula Wojtalska

Gratulujemy i życzymy powodzenia w rozgrywkach wojewódzkich, które odbędą się 13 czerwca 2014 r. o godzinie 10.00 na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie.

Urszula Wojtalska


Dzielimy się naszymi doświadczeniami z projektu Comenius


zdjęcia

W dniu 16 maja 2014 uczniowie naszej szkoły wraz z p. wicedyrektor D. Puzio i p. J. Prusak udało się do ZS nr 3 w Łukowie w celu zaprezentowania działań naszej szkoły w projekcje Comenius. Gimnazjaliści Natalia Zielant z klasy IIIa, Maciek Kruczek z klasy IId oraz Emilka Machnio z klasy IIIa przedstawili prezentację Powerpoint i Prezi chwaląc się naszymi sukcesami w realizacji kolejnych zadań projektu i relacjonując wyjazdy do Turcji i Rumunii.

Goszczący nas partnerzy z Włoch przedstawili prezentację o rejonie, w którym mieszkają przedstawiając najciekawsze miejsca i ciekawostki. Dziękujemy naszym kolegom ze szkoły średniej za to, że mogliśmy podzielić się z nimi naszymi doświadczeniami w realizacji projektu Comenius.

Jolanta Prusak


Dzień Matki


zdjęcia

W naszym gimnazjum nietypowo i nowatorsko obchodziliśmy Dzień Matki. Z inicjatywy rodziców i zastępcy przewodniczącej Rady Rodziców p. Beaty Baran, przy współpracy dyrektora szkoły p. Artura Baranowskiego i Samorządu Szkolnego, do szkoły przybyli uczniowie wraz ze swoimi mamami. I tu czekała ich niespodzianka - prelekcja pt. "Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy".

Wykład poprowadzili pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego SPSK Nr 1 z Lublina - dr n. med. Ewelina Zakrzewska (wykładowca) i mgr Konrad Tarnowski. Mamy i ich córki mogły dowiedzieć się, gdzie mogą zgłosić się na badania, jak często, a przede wszystkim to, że rak wcześnie wykryty jest zupełnie wyleczalny. Temat spotkania okazał się strzałem w dziesiątkę – na twarzach słuchaczy widać było pełne skupienie i zainteresowanie. Dalsza część spotkania nawiązywała do tematu przewodniego - uczniowie w krótkich scenkach na wesoło zachęcali mamy do systematycznych badań profilaktycznych. Nie zabrakło piosenki o matce i zabawnego układu tanecznego. Z całą pewnością to nie była nudna impreza, a zakończyła się miłym akcentem – mamy obdarowane zostały kwiatkami, uczniowie – słodyczami.
Wystąpili: Kamila Fronc, Zuzia Gajdzis, Dominika Brewczyńska, Andżelika Popławska, Miłosz Murawski.
Tańczyły: Emilka Gruza i Natalka Kania.
Śpiew: Weronika Gręzak.
Uczniów wspierały: p. Beata Baran i p. Dorota Ratyńska.

Agnieszka Domijańska


Dni Łukowa 2014


zdjęcia

W dniu 23 maja 2014 r. na Stadionie Miejskim rozpoczęły się Dni Łukowa. Burmistrz Łukowa Pan Dariusz Szustek wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Panią Urszulą Bancerz przekazali klucze do miasta młodzieży z łukowskich szkół. Nasi uczniowie również wzięli udział w III Międzyszkolnym Turnieju Sportowym o Puchar Burmistrza Łukowa. Liczna reprezentacja sportowców z naszej szkoły grała w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, przeciągała linę, brała udział w wielu wesołych konkurencjach, pamiętając, że nie o wynik chodzi, ale o dobrą zabawę.


II Runda Drużynowych Mistrzostw Polski
w podnoszeniu ciężarów


zdjęcia

W dniu 24 maja 2014 roku w murach naszej szkoły odbyły się zawody w podnoszeniu ciężarów. Do Łukowa przyjechały drużyny z II ligi tj. Legia Warszawa, KS Raszyn oraz gospodarz i lider po I rundzie - Orlęta Łuków. W drużynie gospodarzy wystąpił trener - zawodnik, nasz łukowski olimpijczyk Robert Dołęga. W trakcie zawodów startowali również wychowankowie naszego gimnazjum: Łukasz Boncik oraz Marcin Izdebski
Najlepszą drużyną w tych zmaganiach została drużyna łukowskich Orląt.


II Centralna Eliminacja
do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
w zapasach kobiet i zapasach w stylu wolnym


zdjęcia

W dniach 23-25 maja nasze gimnazjum było jednym z organizatorów II Centralnej Eliminacji do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach kobiet i zapasach w stylu wolnym. Zawody poświęcone były memoriałowi Grzegorza Miszty i Edyty Smolińskiej - wychowanków łukowskich Orląt. Jest to druga co do ważności impreza zapaśnicza w grupie wiekowej kadetów w Polsce.

Wystartowali w niej zawodnicy i zawodniczki trzech klubów z powiatu łukowskiego: ŁKS "Orlęta Łuków", UKS Zalesie i GKS Armaty Stoczek Łukowski oraz z klubów z całej Polski m.in. Wrocław, Szczecin, Poznań, Ruda Śląska i wiele innych. W sumie ponad 250 zawodników i zawodniczek. Nagrody specjalne ufundowane przez Jarosława Siuja zostały wręczone dla najlepszych zawodników lokalnych klubów sportowych:
Patryk Górka - trener Grzegorz Wałachowski
Patrycja Bogusz - trener Ryszard Wałachowski
Rafał Wielgosz - trener Marta Chruściel
Na zawodach I miejsce zdobyła była uczennica naszego gimnazjum Dorota Kopyść, obecnie startująca w barwach klubu Gryf Chełm. Na filmie walka finałowa:

Najlepiej z naszego rejonu wśród tzw. wolniaków zaprezentował się Rafał Wielgosz, który wywalczył srebrny medal w swojej kategorii wagowej (85kg). Brązowy medal w kategorii 42 kg zdobył Hubert Krasuski. Rafał Górka zajął 10 miejsce w kategorii 63 kg, a Patryk Siuj - uczeń naszego gimnazjum zajął 14 miejsce w kategorii 69 kg.


Uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych
organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty


zdjęcia

W dniu 14 maja 2014 roku w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2013/2014 we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

W tym dniu liczna reprezentacja naszego gimnazjum wyruszyła na tę uroczystość. Lubelski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Babisz uhonorował naszych sześciu laureatów, zaś nauczycielom i panu dyrektorowi Arturowi Baranowskiemu podziękował za zaangażowanie w rozwój zainteresowań i talentów uczniów. Nie ukrywamy, że jesteśmy dumni z naszych uczniów i chętnie po raz kolejny chwalimy się ich osiągnięciami. Oto oni:

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
Paweł Bąk kl. 3 f - p. Małgorzata Wereszczyńska
Cezary Świderski kl. 3 d - p. Hanna Konstanta
Natalia Winiarska kl. 3 a - p. Grażyna Pieniak

Laureat Wojewódzkiego Konkursu Języka Rosyjskiego
Eryk Chruściel kl. 3 a - p. Zofia Ochnik

Laureat Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego
Paweł Bąk kl. 3 f - p. Anna Szklarz

Laureat Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego
Kacper Orzeł kl. 3 f - p. Urszula Wojtalska


"Dwójka Volleyball" w Bełżycach


zdjęcia

Kolejną okazją do zmagań siatkarek z łukowskiej "Dwójki" w minioną niedzielę był I Turniej o Puchar Dyrektora Centrum Kultury Fizycznej i Sportu w podlubelskich Bełżycach. Wspierane przez miasto Łuków, dziewczęta zmierzyły się na siatkarskim parkiecie z zespołami TEPSA Lublin, Victoria Parczew, Nauczycielki Lublin i gospodyniami - CKFiS Bełżyce. Organizatorowi w ostatniej chwili udziału odmówiły zespoły z Bełżyckich gimnazjów, a właśnie mecze z rówieśniczkami miały stanowić istotny dla łukowskiego zespołu element sprawdzianu umiejętności przed zbliżającym się w czerwcu Międzynarodowym Festiwalem Piłki Siatkowej w Lublinie.

Siatkarkom z dwójki pozostała walka ze starszymi o wiele lat, doświadczonymi zawodniczkami mającymi za sobą udziały w rozgrywkach lubelskiej ligi seniorek klubowych bądź amatorskich. W ostatecznej klasyfikacji Dwójka Volleyball zajęła 5 miejsce i zapisała Miasto Łuków w historię Turniejów Bełżyckiego Centrum Kultury Fizycznej i Sportu.

Skład zespołu:
Rozgrywająca - Dorota Redzik
Libero - Julia Kiełczewska
Atakujące - Natalia Winiarska i Agnieszka Wójcik
Środkowe bloku - Zuzanna Gajdzis i Weronika Świderska
Przyjmujące - Ewelina Wierzejska i Izabela Myka
Trener: Mariusz Kiełczewski
Wyjazd możliwy był dzięki pomocy Urzędu Miasta w Łukowie.

Mariusz Kiełczewski


Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Matematyki „OLIMPUS”

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie Gimnazjum nr 2 im. ks. St. Konarskiego w Łukowie brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Matematyki „Olimpus” w trzech sesjach: jesiennej, zimowej i wiosennej.

Laureatami tego konkursu są:

W sesji jesiennej: Marek Sadło - kl. IA, Dawid Wajszczuk - kl. IB, Julia Świderska – kl. IF, Zuzanna Woźniak- kl. IF, Sebastian Trochim – kl. IA, Jakub Suchodolski – kl. IIG, Marta Lada – kl. IIE, Bartosz Zdanikowski – kl. IIG, Rafał Kościuk- kl. IIF, Katarzyna Nowicka- kl. IID, Patrycja Rosa – kl. IIA, Jakub Wereszczyński – kl. IID, Bartłomiej Warsz – kl. IIE, Paulina Kalinowska – kl. IIC, Paweł Łuckiewicz – kl. IIF, Paweł Bąk - kl. IIIF, Cezary Świderski- kl. IIID, Natalia Winiarska – kl. IIIA, Maciej Sobczyk – kl. IIIF, Aleksandra Słomka – kl. IIIA, Kacper Orzeł – kl. IIIF, Tomasz Konieczny – kl. IIIF, Adam Andruszak – kl. IIIE

W sesji zimowej: Marek Sadło – kl. IA, Sebastian Trockim – kl. IA, Łukasz Dybciak – kl.IE, Katarzyna Nowicka – kl. IIB, Paweł Bąk – kl. IIIF, Eryk Chruściel – kl. IIIA, Natalia Winiarska – kl. IIIA, Dawid Prusak – kl. IIIB

W sesji wiosennej: Stępniewski Wiktor – kl. ID, Kacper Kur – kl. IIG, Anna Zdanowska – kl. IIG, Jakub Wereszczyński – kl. IID, Natalia Winiarska – kl. IIIA, Eryk Chruściel – kl. IIIA, Karolina Barszcz - kl. IIIE, Kacper Orzeł- kl. IIIF, Cezary Świderski – kl. IIID, Dawid Prusak- kl. IIIB, Tomasz Konieczny – kl. IIIF, Adam Andruszak- kl. IIIE, Marcin Zalewski – kl.IIID

Uczniowie pracowali pod kierunkiem: p. Hanny Konstanta, p. Anety Paszkiewcz , p. Grażyny Pieniak, p. Teresy Słomka, p. Małgorzaty Wereszczyńskiej.


W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II


zdjęcia

Dnia 15 kwietnia w bibliotece szkolnej miało miejsce spotkanie pt. "W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II". Młodzież z naszego gimnazjum mogła wysłuchać montażu słowno - muzycznego poświęconego życiu, twórczości i powołaniu Karola Wojtyły. Uczniowie z klasy I c przygotowali ciekawostki z życia i wiersze stworzone przez świętego Jana Pawła II. Nie zabrakło także fragmentów nagrań z pielgrzymek papieża Polaka oraz filmów dokumentalnych, ilustrujących Jego drogę do świętości.

Sebastian Celoch i Łukasz Grudzień (Ic) zadbali o oprawę muzyczną. Na naszym kameralnym spotkaniu nie mogło przecież zabraknąć ukochanej pieśni papieża - "Barki". Ponadto, każdy uczestnik mógł przejrzeć archiwalne artykuły prasowe, książki i albumy dotyczące życia świętego Jana Pawła II. Uroczystość przygotowali pracownicy biblioteki szkolnej, Panie Jadwiga Tymoszuk i Anna Dorosz.

Anna Dorosz


Przedstawienie "Kopciuszek" - finał projektu edukacyjnego


zdjęcia

W naszym gimnazjum realizowany był projekt "Kopciuszek – w świeci baśni braci Grimm. Przedstawienie teatralne w języku niemieckim". Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była Anna Dorosz, nauczyciel języka niemieckiego i nauczyciel bibliotekarz. Pomysł wzrósł na bazie obowiązkowego projektu gimnazjalnego, do jakiego musi przystąpić każdy uczeń. Spośród kilkudziesięciu propozycji uczniowie mogli zgłosić się do udziału między innymi w tym projekcie. W projekcie wzięło udział 11 uczniów.

Pierwszym zadaniem uczniów było wybranie scenariusza. Następnie czytanie i tłumaczenie tekstu. Uczestnicy projektu poznali nowe słownictwo i zwroty, np. nazwy ubiorów, czas przeszły złożony - Perfekt oraz czas przeszły prosty – Imperfekt. Stworzyli tekst dla narratora polskiego, wprowadzili wiele scen tańca i ożywili całość muzyką. Po dobraniu ról do możliwości, młodzi ludzie zaczęli opracowywać swoje stroje, make-up, scenografię i ruch sceniczny. Wielką przyjemnością było wymyślanie kroków do menueta, który tańczony był na balu u księcia. Uczniowie spotykali się regularnie raz w tygodniu. Odbywały się także dodatkowe próby w soboty i niedziele. Ewaluacja projektu miała miejsce w dniach: 6 i 7 maja 2014. Przez dwa dni młodzież miała okazję zaprezentować swój spektakl dzieciom z przedszkoli w Gminie Łuków. Spektakle były grane na sali widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury, która pomieściła w ciągu tych dwu dni ponad 400 osób. Na spektakl przyszły dzieci z następujących przedszkoli:

6 maja:
- Przedszkole Miejskie Nr 4 w Łukowie
- Przedszkole w Gręzówce
- Przedszkole Miejskie Nr 5 w Łukowie
- Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

7 maja:
- Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 1 w Łukowie
- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łukowie
- Przedszkole Miejskie Nr 6 w Łukowie
- Przedszkole w Łazach
- Przedszkole Miejskie Nr 7 w Łukowie

Większość dzieci po raz pierwszy zetknęła się z językiem niemieckim (część z dzieci w roku szkolnym 2012/2013 wzięła udział w spektaklu „Jaś i Małgosia”). Poprzez zabawę, jaką był spektakl, mogły doświadczyć brzmienia tego języka i zrozumieć, że nauka języków obcych to również przyjemność. Po spektaklu czekał na dzieci quiz ze słodkimi nagrodami oraz krótka zabawa i tańce na scenie. Nasz projekt miał także wymiar charytatywny. Warunkiem wejścia na spektakl było zebranie przez przedszkola jak największej ilości plastikowych korków, które następnie przekazaliśmy małej Mai (z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 1 w Łukowie), kontynuując w ten sposób zeszłoroczną akcję "Zakręceni dla Mai". Całej akcji patronował Łukowski Ośrodek Kultury, a słodkościami, bez których quiz nie mógłby się odbyć, wspomogła nas Fundacja Cegiełkowo.

Anna Dorosz


Uczniowie w akcji "Cała Polska czyta dzieciom"


zdjęcia

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka, i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Fundacja "ABC XXI" 10 lat temu rozpoczęła Kampanię "Cała Polska czyta dzieciom", której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców. Idea głośnego czytania głoszona przez Fundację zyskała na przestrzeni dziesięciu lat szerokie grono zwolenników.

6 maja uczniowie naszego gimnazjum włączyli się w akcję czytania dzieciom. Gościliśmy w Niepublicznym Przedszkolu Integracyjnym na ul. Żeromskiego 23. Uczniowie klasy II d: Magdalena Kryczka, Karolina Dębowska, Maciej Kruczek i Karol Pasternak, pod opieką p. Katarzyny Mrozowskiej, we wszystkich grupach wiekowych czytali przedszkolakom bajki i wierszyki. Zrobili to tak profesjonalnie i tak zabawnie, że mała publiczność słuchała z chęcią i ogromnym zainteresowaniem. Dzieci odwdzięczyły się za odwiedziny i wręczyły gimnazjalistom własnoręcznie wykonaną laurkę.

Katarzyna Mrozowska


Plastyczny konkurs fizyczny "Fizyka w oczach gimnazjalisty"


praca Łukasza - powiększ

praca Natalii - powiększ

W kwietniu, w naszej szkole, ogłoszony został plastyczny konkurs fizyczny "Fizyka w oczach gimnazjalisty". Jego celem było bliższe poznanie zjawisk fizycznych zachodzących w otaczającym nas świecie, ukazanie związku teorii z praktyką i życiem codziennym, rozwijanie u uczniów umiejętności obserwacji i samodzielnej pracy poznawczej i twórczej. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie wszystkich klas pierwszych. Ich zadaniem było wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej, której tematyka miała być związana z zagadnieniami fizycznymi. Prace należało złożyć do dnia 18 kwietnia. Na konkurs wpłynęło kilkanaście prac przedstawiających głównie zjawiska i przemiany fizyczne obserwowane w codziennym życiu oraz sylwetki sławnych fizyków i ich odkrycia. Prace zostały ocenione przez komisję w składzie - p. Agnieszka Bilska i p. Katarzyna Mrozowska.

I miejsce zdobył uczeń klasy I c - Łukasz Grudzień za wykonanie pracy przedstawiającej zjawisko rozszczepienia światła białego w pryzmacie. Natalia Pruchniewicz - uczennica klasy I c otrzymała wyróżnienie za wykonanie plakatu promującego wszechobecność fizyki w świecie. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję, a zwycięzcom gratuluję.

Katarzyna Mrozowska


Święto Szkoły


zdjęcia

W poniedziałek 13 maja nasze gimnazjum obchodziło swoje święto. Okazja była potrójna: Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dzień Patrona i Dzień Olimpijczyka. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Dariusz Szustek, Zastępca Burmistrza Marcin Mateńko, Naczelnik Wydziału Oświaty Marzenna Gałach, Przewodnicząca Rady Rodziców Beata Baran. Rocnica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja to recytacja patriotycznych wierszy i występy chóru szkolnego.

Część poświęconą patronowi szkoły rozpoczęło przypomnienie sylwetki ks. Stanisława Konarskiego, po którym uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę związaną z dokonaniami tej wybitnej postaci. Następnie reprezentanci klas trzecich odpowiadali na pytania dotyczące szczegółów z życia i działalności na rzecz oświaty Stanisława Konarskiego. Ale największą furorę zrobił konkurs piosenki o szkole. Teksty piosenek uczniowie układali sami. Najbardziej podobał się występ Weroniki Gręzak, reprezentantki klasy 1e, która bisowała aż trzy razy przy wtórze publiczności. Klasy 1c i 1a również ułożyły ciekawe teksty o patronie do popularnych współczesnych melodii.

Podsumowaniem Święta Szkoły było podziękowanie wybitnym uczniom za ich osiągnięcia w konkursach i zawodach wojewódzkich. Dyplomy i upominki wręczył pan dyrektor Artur Baranowski. Uroczystość przygotowali uczniowie przy współpracy nauczycieli: Małgorzaty Knap, Barbary Walczak, Jadwigi Tymoszuk, Doroty Jopek - Małycha, Doroty Ratyńskiej, Agnieszki Czerskiej - Pawlak, Małgorzaty Wereszczyńskiej, Lecha Kędzierskiego.

Tekst: Agnieszka Domijańska, Barbara Walczak
Zdjęcia: Dariusz Nikiel


Zapraszamy uczniów klas VI i ich rodziców


Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych


Drugi Wieczór Filmowy


DZIENNIK Z PODRÓŻY DO RUMUNII - piątek (9 maja)


zdjęcia

Ostatni dzień w Perisoru rozpoczął się bardzo słonecznie. Wszyscy spotkali się w szkole, by wziąć udział w lekcjach LdL tj. prowadzonych w całości przez uczniów. Należy przyznać, iż to ogromna satysfakcja stanąć frontem przez grupą międzynarodową i prowadzić lekcję, zadawać pytania, tłumaczyć, opowiadać, sprawdzać poprawność wykonanych zadań no i oczywiście oceniać! Dzisiaj odbyła się też druga część debaty "Jeden dzień z życia polityka". Poza tym nasze lekcje wspomagamy różnymi technikami TIK oraz uczymy się od innych podglądając jakich używają nasi przyjaciele z Grecji, Hiszpanii, Rumunii, Turcji, Finlandii czy Litwy.

Podczas obecnych lekcji na temat współczesnych problemów społecznych oraz prób ich rozwiązania a także wiedzy o Europie w kontekście Unii Europejskiej użyliśmy aplikacji działających generalnie w chmurze np. glogster, calameo, google dysk, dokumenty, maps, translator oraz google+, e-formularze, e-prezentacje, e-galerie (pinterest), kanał youtube, prezi, tripadvisor oraz slideshare.

Tego typu lekcje LdL z użyciem nowych technologii pomagają nam lepiej zapamiętać informacje, skupić naszą uwagę oraz dzięki nim chętniej i aktywniej się udzielamy.

Jako pierwsze wystąpiły uczennice z Litwy z prezentacją stworzoną, by zwrócić naszą uwagę na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz ochroną zwierząt. Kolejni byli nasi koledzy z Grecji, którzy odegrali scenkę, w której polityk odpowiadał na pytania zadawane przez mieszkańców. Miłą niespodzianką były bukieciki świeżo zerwanych kwiatów podarowane nauczycielom przez młodzież rumuńską. Były to garowitie - zwane po rumuńsku goździki. Dzisiejszy dzień jest świętem każdego Europejczyka, dlatego kolejna prezentacja to lekcja CLIL, tym razem prowadzona przez nauczycielki z Rumunii, dotyczyła właśnie Unii Europejskiej. Odbyły się liczne quizy, konkursy, a na dodatek jedną z konkurencji było odgadnięcie składników rumuńskiej potrawy przygotowywanej na Wielkanoc o nazwie "Drob".

Po krótkiej herbacianej przerwie lekcję LdL przeprowadziłyśmy my. Był to swego rodzaju rewanż do wcześniejszych quizów, w którym nie wszyscy zajęli pierwsze lokaty, choć wszyscy zostali zwycięzcami. Przedstawiliśmy quize on-line zadając liczne pytania, a nagradzając zdobytymi punktami, także polskimi słodkościami. Walka o punkty lub nasze specjały była zaciekła. Należy wspomnieć, iż wszyscy zostaliśmy podzieleni na grupy międzynarodowe tak, aby cały czas ćwiczyć język, pokonywać bariery i lepiej się poznawać. Pomysł trafiony w dziesiątkę!

Potem udaliśmy się na obiad, a następnie wszyscy wybraliśmy się na spacer do stadniny koni. Dowiedzieliśmy się, że konie, które się tam znajdują, a jest ich około 300, są znane na całym świecie i zdobywają liczne nagrody. Obejrzeliśmy także pokaz treningowy skoków przez tor przeszkód. Wrażenia nie do opisania z jaką gracją i precyzją po wybiegu poruszali się jeźdźcy na poddanych ich woli bez granic przepięknej maści rumakach. Następnie udaliśmy się na spacer do pobliskiego lasu wraz z leśniczym. Tu oglądaliśmy między innymi daglezje oraz hibiskusy oraz wysłuchaliśmy opowiadań o roślinności i zwierzynie pobliskiego lasu. Gdy wróciliśmy zostało nam jeszcze trochę czasu, by przygotować się do uroczystej, pożegnalnej kolacji, która miała odbyć się wieczorem. Tu nie zabrakło łez, uścisków, przyrzeczeń utrzymywania kontaktu na "fejsie", wzajemnych zaproszeń i setek podziękowań za wzajemnie spędzony bardzo wartościowy czas!


DZIENNIK Z PODRÓŻY DO RUMUNII - czwartek (8 maja)


zdjęcia

Wczesna pobudka i wyjazd edukacyjny, którego celem było poznanie jednego z regionów Rumunii - Transylwanii i jej pasma Karpat Wschodnich - Gór Bucegi, a także jego historii, tradycji, kultury oraz przyrody.

Byliśmy w miejscowości Sinaia, której nazwa wywodzi się od półwyspu Synaj. Tu znajduje się przepiękny pałac pierwszych władców Rumunii, w którym spędzali okres letni od marca do października już od roku 1923. Mowa o pałacu w Peles zbudowanego w stylu bawarskim. Budowniczym był Karol V Hohenzollern. Od przewodnika podczas lekcji CLIL dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących zamku np. jako jeden z pierwszych miał założoną instalację elektryczną, centralne ogrzewanie i centralny odkurzacz. Tu znajduje się też wspaniały Klasztor Sinaia. Odskocznię i relaks stanowiła wspinaczka na pobliskie szczyty.

Po trudach dnia pokrzepiliśmy się przepysznym obiadem obfitującym w tradycyjne specjały i zakończony słodkim rumuńskim przysmakiem. Uczniowie udokumentowali przebieg dnia zdjęciami robionymi tabletami, kamerą i aparatem fotograficznym zakupionymi z budżetu projektu. Przy dostępie wi-fi utworzyliśmy e-galerię oraz opublikowaliśmy nakręcone filmy. Dzięki posiadanemu sprzętowi audiowizualnemu udoskonalamy swoje umiejętności w tym zakresie i przekazujemy na bieżąco relacje z pobytu dzięki uprzejmości pracowników portalu Podlasie24.

Dzięki tego typu zajęciom mamy możliwość pokonywania barier kulturowych i rozwijania umiejętności językowych. Praktyka czyni mistrza.


DZIENNIK Z PODRÓŻY DO RUMUNII - środa (7 maja)


zdjęcia - lekcje LDL

zdjęcia - Agricultural Museum

zdjęcia - Orthodox Church

zdjęcia - Orthodox Cathedral

7 maja przywitał nas piękny, słoneczny dzień. Po śniadaniu w gronie przyjmujących nas rodzin udaliśmy się do szkoły, gdzie wszyscy uczestnicy projektu poprowadzili lekcje LDL na temat Konstytucji i historii swego kraju, praw człowieka, jak też działań Amnesty International. Prowadziliśmy też debatę na temat "jeden dzień z życia polityka", która polegała na udzielaniu przez uczestników projektu odpowiedzi na pytania przypuszczalnie zadane politykom. Ich treść związana była z aktualnymi problemami nurtującymi ludzkość, takimi jak: eutanazja, aborcja, ochrona środowiska czy globalizacja. Bardzo interesujące było poznanie okoliczności ustanowienia pierwszej konstytucji w Rumunii, Turcji, Hiszpanii, Grecji, Polsce i na Litwie. Dowiedzieliśmy się również o wcześniejszych próbach ustanowienia praw człowieka w takich dokumentach jak Biblia, Prawo Rzymskie, Koran, Carta Magna.

To spotkanie było bardzo pouczające i pozwoliło nam poznać bliżej historię naszych europejskich przyjaciół i rozwój parlamentaryzmu w wybranych krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu poznaliśmy światopogląd innych uczestników zajęć.

Następnie obiad, a po nim dalsze poznawanie historii tym razem rumuńskiej w Slobodzii, gdzie zwiedziliśmy muzeum rolnictwa, w którym zgromadzono wszelkie maszyny i przedmioty (dzisiaj już historyczne) związane z gospodarstwem wiejskim i pracą na roli. Po wyjściu z muzeum mieliśmy okazję zobaczyć i "dotknąć" skrawka historii poprzez wysłuchanie przewodnika opowiadającego o dziejach 300-letniej cerkwi. To były tak zwane lekcje CLIL, które obok lekcji prowadzonych przez uczniów promujemy i rozwijamy w naszym projekcie. Przy muzeum rolnictwa znajdował się prawie 300-letnia drewniana cerkiew wraz z licznymi ikonami oraz dywanem z 1929 roku. Okazjonalnie cerkiew ta wykorzystywana jest współcześnie przy wyjątkowych ceremoniach.

Prawdziwą gratkę tego dnia stanowiła współczesna, nowa Cerkiew Katedralna, której piękno przewyższało wszystko, co dotychczas widzieliśmy.


DZIENNIK Z PODRÓŻY DO RUMUNII - wtorek (6 maja)


zdjęcia

We wtorek 6 maja, tak jak poprzedniego dnia, spotkaliśmy się pod szkołą z pozostałymi uczestnikami projektu. O godzinie 9.00 wyruszyliśmy do Bukaresztu oddalonego od Perisoru o około 100 km. Pierwszym punktem w stolicy był spacer po starym mieście, gdzie wysłuchaliśmy wielu ciekawych opowiadań związanych z historią miasta. Następnie udaliśmy się do Parlamentu Rumunii. Jest to drugi pod względem wielkości budynek na świecie, zaraz po Pentagonie. Swoim wystrojem, jak i wyglądem zewnętrznym zachwyca każdego turystę.

Mieliśmy okazję zobaczyć gdzie odbywają się ważne uroczystości dla polityków i poznać historię tego budynku. Z balkonu podziwialiśmy piękne widoki i uwiecznialiśmy je na zdjęciach. Przez cały ten czas odbywała się tzw. lekcja CLIL w trakcie której przewodnik przedstawiał nam kulisy powstania i codziennego funkcjonowania parlamentu. Po dwugodzinnym spacerowaniu po parlamencie pojechaliśmy do nowoczesnej restauracji na obiad. Następnie pojechaliśmy do otwartego muzeum wsi rumuńskich. Tu podczas tzw. lekcji CLIL zapoznaliśmy się w wieloma typami zabudowań wiejskich pochodzących z różnych regionów Rumunii oraz okresów. Naszą uwagę zwróciły świetnie zachowane ziemianki oraz różnego typu pokrycia dachu czy budowy ścian. Wiele rzeczy przypominało nam świetnie zachowane domostwa w naszym Muzeum Wsi lubelskiej, ale wiele z nich było zupełnie wyjątkowe. Zadowoleni po dniu pełnym przeżyć udaliśmy się do autobusu i wróciliśmy do Perisoru. Pożegnaliśmy się ze wszystkimi i gotowi na kolejne przeżycia, poszliśmy do domów rodzin u których każdy z nas był goszczony.


DZIENNIK Z PODRÓŻY DO RUMUNII - poniedziałek (5 maja)


zdjęcia

5 maja po długiej podróży dotarliśmy do małej miejscowości w Rumunii - Perisoru. Wtedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z rodzinami, które będą nas gościć przez następne pięć dni. Mimo późnej pory naszego przyjazdu, rodziny okazały nam swoją gościnność poprzez zaproponowanie posiłku i pomoc w rozpakowaniu bagaży. Po śniadaniu około 9.00 miało miejsce uroczyste przywitanie uczestników projektu "COMENIUS- Let's create a multicultural Europe" przez lokalne władze, dyrekcję i nauczycieli goszczącej nas szkoły.

W dalszej części nastąpiła prezentacja gospodarzy i pozostałych grup z Grecji, Hiszpanii, Litwy, Turcji i Polski. Po niej mieliśmy okazję podziwiać jedną z większych w okolicy świątyń - prawosławną cerkiew. Miłym zaskoczeniem dla nas był przygotowany posiłek przez miejscowego duchownego o nazwie koliwa. Po krótkiej modlitwie kończącej naszą wizytę w cerkwi udaliśmy się na obiad. Próbowaliśmy tradycyjnych rumuńskich dań, które bardzo nam smakowały. Następnie wraz ze wszystkimi uczestnikami braliśmy udział w grach i zabawach zorganizowanych przez gospodarzy. Każdy z nas dostał miłe upominki. Jednym z nich były torby wykonane własnoręcznie przez rumuńskie dzieci. Po krótkiej integracji mieliśmy tak zwany czas wolny. Nasi nowo poznani znajomi zabrali nas do domów. Tam mieliśmy około 2 godzin aby odpocząć i przygotować się do powitalnej kolacji, która odbyła się w ogromnej sali. Wesoły nastrój panował przez cały wieczór, a uśmiech nie znikał nikomu z twarzy. Po posiłku wszyscy weszli na parkiet i fantastycznie się bawili tańcząc, śpiewając, biorąc udział w konkursach. Był to kolejny etap naszej integracji z innymi uczestnikami. Po bardzo mile spędzonym wieczorze nadszedł czas, by wrócić do domów i zregenerować siły przed następnym, pełnym wrażeń, dniem.


Projekt edukacyjny "Co daje nam wolontariat?"


powiększ

W ramach projektu edukacyjnego "Co daje nam wolontariat?" chodzimy do świetlicy w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie bawimy się z dziećmi i pomagamy w opiece nad nimi. Wszyscy mile spędzają czas bawiąc się, grając oraz ćwicząc na sali gimnastycznej. Dzieci są zawsze uśmiechnięte i cieszą się z naszych odwiedzin. Dzięki wolantariatowi pożytecznie spędzamy wolny czas. Uczymy się też postępowania z dziećmi i nawiązywania z nimi bliższych kontaktów. Działalność ta daje nam satysfakcję oraz poczucie wartości.

Realizatorki:
Aleksandra Chrząstowska,
Aleksandra Pawlikowska,
Emilia Tymińska,
Paulina Nurzyńska


Kolejna wygrana biegaczy z Dwójki


zdjęcia

Od wielu lat nasi uczniowie z sukcesami rywalizują w ulicznych biegach organizowanych przez Łukowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dwa razy w roku w listopadzie i w maju uczniowie z całej Polski stają przed linią startu, aby pokonać 1100 metrów (dziewczęta) i 1600 metrów (chłopcy). W bieżącym roku szkolnym biegi 11-go listopada bez najmniejszych problemów wygrali nasi uczniowie, tak samo stało się 3-go maja.

Dziesięć dziewcząt i dziewięciu chłopców z Dwójki wygrało klasyfikację "Gimnazjum" pokonując koleżanki i kolegów z Jedynki i Trójki. Najlepsze osiągnięcie wśród dziewcząt uzyskała Emilka Wojciuk zajmując III miejsce, natomiast wśród chłopców bezkonkurencyjny okazał się Wojtek Smyk zajmując I miejsce. Na podium znalazł się jeszcze Jakub Wryk zajmując III miejsce. Na tytuł najlepszego Gimnazjum zapracowali następujący uczniowie: Wojciuk Emilia, Wojtalik Julia, Domańska Iga, Pniewska Anna, Dados Maria, Redzik Eliza, Zabłocka Patrycja, Pogorzelska Magda, Fronc Kamila, Szczygielska Joanna oraz Wojciech Smyk, Jakub Wryk, Jakub Wereszczyński, Patryk Siuj, Rafał Celiński, Cezary Kamiński, Sebastian Izdebski, Wiktor Stępniewski, Albert Bogusz. Opiekunami byli Pani Lidia Grzeczyńska i Pan Mariusz Kiełczewski.

Mariusz Kiełczewski
Sport w Dwójce


Nasi uczniowie z wizytą w Rumunii

W ramach projektu "Let's create a multicultural Europe", 3 maja uczniowie i nauczyciele naszego Gimnazjum wyruszyli w kolejną podróż, tym razem do Rumunii. Codzienną relację z wyjazdu publikuje Podlasie24.pl. Zapraszamy do śledzenia na bieżąco wpisów przesyłanych wprost z Rumunii.


Zapraszamy


Mistrzowie Języka Rosyjskiego w naszej szkole


zdjęcia

W Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki odbyła się I edycja konkursu leksykalno-gramatycznego pod nazwą "Mistrz Języka Rosyjskiego". Do drugiego etapu zakwalifikowało się ponad 20 uczniów ze szkół gimnazjalnych powiatu łukowskiego. Gimnazjum Nr 2 reprezentowali: Eryk Chruściel i Aleksandra Pieńkus z kl. III A (opiekun Zofia Ochnik), Anita Domańska i Katarzyna Płaskodzińska z kl. III C (opiekun Anna Orzoł). Zaszczytne I miejsce zajął Eryk Chruściel, a II miejsce - Aleksandra Pieńkus. Jesteœmy dumni z osiągnięć naszych uczniów! Organizatorzy konkursu przygotowali dla uczestników piękną część artystyczną w języku rosyjskim. Były tańce, recytacje, występy solistów i zespołu wokalnego, a także słodki poczęstunek. Prawdziwe święto dla miłośników języka i kultury rosyjskiej!


Relacja z wyjazdu do Turcji w MasterTV i nie tylko

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z pobytu w Turcji przygotowanej przez telewizję MasterTV.

Bardziej szczegółową relację przygotował p. Dariusz Nikiel. Zapraszamy do obejrzenia: http://youtu.be/_EtKr_-bFXc


Sukcesy w X Foto Konkursie "Moja szkoła w obiektywie"

Miło mi poinformować, że uczniowie naszego Gimnazjum, zostali nagrodzeni w Ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Moja szkoła w obiektywie".

Uczeń Paweł Bąk zajął III miejsce za pracę pt. "Dr Marek Okoń w czasie prelekcji".


powiększ

Dominika Brewczyńska została wyróżniona za prace pt. "Lewitacja ucznia" oraz "Wiosenne szaleństwo".


powiększ

Patronat medialny nad konkursem objął tygodnik Słowo Podlasia, a patronat honorowy Lubelski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Babisz. Paweł i Dominika uczęszczają na zajęcia fotograficzne w ramach zajęć artystycznych. Ponieważ trwa jeszcze głosowanie Internautów, zachęcam Wszystkich do głosowania na prace naszych młodych fotografów: http://www.interwizja.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3346&Itemid=45

powiększ


powiększ
W dniu 15 maja 2014 roku w Studium Celnym w Białej Podlaskiej nasi uczniowie Dominika Brewczyńska i Paweł Bąk odebrali nagrody przyznane im w konkursie fotograficznym "Moja szkoła w obiektywie". Szczególne podziękowania składamy tacie Pawła Bąka za zawiezienie uczniów po odbiór nagród oraz pani Annie Dorosz za opiekę nad uczniami.

Dariusz Nikiel


Laureatka IV Ogólnopolskiego Konkursu Gramatycznego
im. ks. Onufrego Kopczyńskiego

W dniu 15 marca 2014 r. w Warszawie odbył się finał IV Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego. Naszą szkołę reprezentowało dziesięcioro gimnazjalistów, a wszystkich uczestników z całej Polski było 158. Uczennica klasy II d Kasia Nowicka znalazła sie w ścisłym finale. Została laureatką i zajęła II miejsce (na 100 punktów miała 98). Uczennicę przygotowywała p. Jolanta Pyrko. Wręczenie nagród odbędzie się 10 maja 2014 r. w Publicznym Gimnazjum Kolegium Zakonu Pijarów w Warszawie.

Jolanta Pyrko


Wielkanocna Zbiórka Żywności pod patronatem Banku Żywności w Lublinie


powiększ

W dniach 4 - 6 kwietnia 2014 r. wolontariusze z naszego gimnazjum uczestniczyli w akcji Wielkanocna Zbiórka Żywności pod patronatem Banku Żywności w Lublinie. Na terenie Łukowa akcja koordynowana była przez Polski Komitet Pomocy Społecznej. W akcję zaangażowało się czterdziestu jeden uczniów, którzy w przedświąteczny weekend poświęcili swój wolny czas zbierając do koszy produkty żywnościowe w łukowskich sklepach. Udało się zebrać kilkadziesiąt kilogramów produktów, które zostały przekazane rodzinom potrzebujących. Za zaangażowanie i udział w akcji wolontariusze otrzymali podziękowania z rąk Przewodniczącego PKPS.

Agata Kurowska - Kacprzak


Współpraca Gimnazjum nr 2
z Fundacją Cegiełkowo Pasja i Pomoc

Zapraszamy do obejrzenia reportażu MasterTV z akcji "Zlepmy się dla Renatki".

Zaangażowanie uczniów Gimnazjum nr 2 w akcje dobroczynne i charytatywne powoli staje się ich wizytówką. Tym razem - po raz kolejny w ramach współpracy z Fundacją Cegiełkowo Pasja i Pomoc - bardzo aktywnie włączyli się w organizację akcji charytatywnej na rzecz podopiecznej Fundacji - Renatki Tratkiewicz. Co cieszy równie mocno jak bezinteresowne, wrażliwe na pomoc postawy - uczniowie bardzo czynnie wzięli udział w promocji sportu i zdrowego stylu życia - w ramach startu z fundacyjną grupą biegacką Biegacze Pomagacze.

Marcin Rychta


Trening z Reprezentacją Polski


zdjęcia

W dniach 22-23 marca dziewczęta z klasy sportowej przebywały w Zielonej Górze na zgrupowaniu Kadry Polski Seniorek, która przygotowywała się do meczów eliminacyjnych do Mistrzostw Europy. W sobotę wieczorem dziewczęta odwiedziły park wodny, natomiast w niedzielę miały możliwość udziału w krótkim treningu przeprowadzonym przez trenerów Kadry Narodowej: Kima Rasmussena, Antoniego Pareckiego i Iwonę Nabożną. Następnie uczestniczyły we wspólnej rozgrzewce z zawodniczkami Reprezentacji Polski oraz miały możliwość obejrzenia treningu zespołu narodowego.

Po treningu nasze zawodniczki wspólnie z kadrowiczkami brały udział w sesji zdjęciowej oraz nagraniu spotu reklamowego sponsora strategicznego kadry Polski. Na koniec nastąpiła najprzyjemniejsza część wyjazdu - grupowe i indywidualne zdjęcia z zawodniczkami, autografy oraz rozmowy z kadrowiczkami. Wyjazd na zgrupowanie kadry był nagrodą dla naszych piłkarek ręcznych za zwycięstwo w turnieju w Zielonce. Fundatorem nagrody i organizatorem wyjazdu było PGNiG.

Jerzy Kożuch
Sport w Dwójce


"Dwójka Volleyball" w Finale Pucharu Polski Kobiet 2014 na szczeblu województwa


zdjęcia

Dzień 12 kwietnia był ważnym dniem dla żeńskiego zespołu "Dwójka Volleyball" z naszego gimnazjum. Dziewczęta po raz pierwszy w historii szkoły wzięły udział w Finale Pucharu Polski Kobiet 2014 na szczeblu województwa. Zawody rozgrywane były w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Parczewie, a udział wzięły cztery zespoły: MKS Victoria Parczew, AZS AWF Biała Podlaska, CKFiS Bełżyce oraz Gimnazjum 2 Łuków.

Rozgrywki przebiegły w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, a sportowo rywalizacja stała na wysokim poziomie. Nasze dziewczęta okazały się najmłodszymi uczestniczkami tych zawodów, ponieważ pozostałe trzy zespoły w swoich szeregach miały zawodniczki studiujące na różnych uczelniach naszego województwa. Ta różnica wiekowa (od 6 do 10 lat) nie podcięła skrzydeł naszym siatkarkom i dziewczyny dzielnie rywalizowały ze starszymi koleżankami.

Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
I miejsce AZS AWF Biała Podlaska - 6 pkt
II miejsce MKS Victoria Parczew - 5 pkt.
III miejsce CKFiS Bełżyce - 4 pkt.
IV miejsce Gimnazjum 2 Łuków - 3 pkt.

Naszą szkolę reprezentowały: Natalia Winiarska, Zuzanna Gajdzis, Dorota Redzik, Ewelina Wierzejska, Julia Kiełczewska, Agnieszka Wójcik, Izabela Myka i Weronika Świderska.
Trenerem jest Mariusz Kiełczewski.
Foto: N. Winiarska, A. Wójcik, M. Kiełczewski.

Mariusz Kiełczewski
Sport w Dwójce


SIATKÓWKA - Puchar Polski mężczyzn ENEA CUP 2014 na szczeblu wojewódzkim


zdjęcia

Po raz pierwszy w historii siatkówki nasze gimnazjum wzięło udział w rozgrywkach Pucharu Polski mężczyzn ENEA CUP 2014 na szczeblu wojewódzkim. Nasi panowie 6 kwietnia w hali ZS nr 1 w Alejach Kościuszki rywalizowali ze składającymi się z seniorów i młodzieżowców zespołami ŁKS "Orlęta" Łuków, GOMAR Ryki i AZS Żyrzyn. Była to niespotykana okazja sprawdzenia własnych umiejętności z doświadczonymi zespołami oraz wspaniała lekcja rywalizacji w siatkówce.

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. ŁKS Orlęta Łuków - 6 pkt.
2. GOMAR Ryki - 4 pkt.
3. Gimnazjum nr 2 Łuków - 2 pkt.
4. AZS Dekatlon Żyrzyn - 0 pkt.

Zespół występował w składzie: Świderski Cezary, Łukasik Cezary, Andruszak Adam, Ksok Damian, Chruściel Kacper, Rosa Mateusz, Celiński Rafał, Zdanikowski Bartosz, Suchodolski Jakub oraz Mościcki Jakub.
Trenerem jest Mariusz Kiełczewski.

Mariusz Kiełczewski
Sport w Dwójce


XIX Wiosennych Otwartych Mistrzostwach Miasta Łuków
w Pływaniu Pamięci Andrzeja Rogalińskiego


zdjęcia

Podczas XIX Wiosennych Otwartych Mistrzostwach Miasta Łuków w Pływaniu Pamięci Andrzeja Rogalińskiego pod patronatem Rady Miasta Łuków nasza szkoła jako pierwsza i jedyna w historii tych zawodów wystawiła do rywalizacji po dwie sztafety wśród dziewcząt i chłopców. Zacięta rywalizacja w basenie ustaliła następującą klasyfikację wśród szkół:

w kategorii dziewcząt:
1. Gimnazjum 2 Łuków 1 z czasem - 1:41.20
2. Gimnazjum 1 Łuków z czasem - 1:53.64
3. Gimnazjum 3 Łuków z czasem - 1:59.82
4. Gimnazjum 2 Łuków 2 z czasem - 2:00.47

Nasze pływaczki to: Weronika Sosnowska, Dagmara Bocian, Patrycja Zabłocka, Milena Zarzycka, Weronika Zabłocka, Wiktoria Kurowska, Natalia Pogonowska, Kinga Kamecka, Katarzyna Gołębiowska, Paulina Nurzyńska, Katarzyna Płudowska, Kinga Kłoda i Natalia Pruchniewicz.

Wśród chłopców klasyfikacja przedstawia się następująco:
1. Gimnazjum 3 Łuków z czasem - 1:26.75
2. Gimnazjum 2 Łuków 1 z czasem - 1:32.58
3. Gimnazjum 1 Łuków z czasem - 1:37.04
4. Gimnazjum 2 Łuków 2 z czasem - 1:41.97

Nasi pływacy to: Kopyść Hubert, Zalewski Tomasz, Kopyść Filip, Dębowski Szymon, Milewski Jan, Zdanikowski Bartek, Słomka Jakub, Paciorek Jakub, Dębiak Jakub, Ozygała Jakub, Bilski Marcin, Żętała Jakub, Świderski Cezary.

Opiekunem wszystkich pływaków jest p. Mariusz Kiełczewski. Zdjęcia wykonał Maciej Sobczyk 3f.

Mariusz Kiełczewski
Sport w Dwójce


Rekolekcje w rytmie RAP


zdjęcia

W ostatnim tygodniu nauki przed Świętami Wielkanocnymi w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie. Zespół SDW-RAP (Stworzeni do Walki) wystąpił przed gimnazjalistami z Koncertem Wielkopostnym "Ewangelia w rytmie rapu - czas refleksji i życiowych przemian". Program ten jest oparty na elementach profilaktyki oraz inspirowany przeszłym życiem autora i artysty.

Opowieści o swoim pobycie w zakładzie zamkniętym, o tragedii w rodzinie spowodowanej narkotykami prowadzący spotkanie przeplatał śpiewaniem utworów rap. Młodzież z obydwu koncertów wyszła zachwycona, widać było, że prowadzący raper dotarł do naszej publiczności. Te nietypowe Rekolekcje Wielkopostne zorganizował p. Daniel Lonty.

Agnieszka Domijańska


The earthquake in Kefalonia and other places - LdL lesson


zdjęcia

W kwietniu uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Łukowie zakończyli realizację kolejnego zadania w ramach projektu Comenius: partnerzy wymieniają się lokalnymi gazetami z wybranymi artykułami i ich zadaniem jest przetłumaczenie ich przy pomocy np. internetowego tłumacza (Google Translator), a następnie sprawdzają znaczenie z partnerami projektu. Artykuły dotyczyły kultury, zwyczajów, praw człowieka, równości, wolności.

W ramach realizacji tego zadania uczennice z klasy I b przygotowały pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego p. Jolanty Prusak lekcję metodą LdL na temat trzęsienia ziemi w Grecji: The earthquake in Kefalonia and other places - LdL lesson. Lekcja podzielona była na dwie części. W pierwszej częœci uczennice Joanna Nowak i Dagmara Bocian przygotowały ćwiczenia do przetłumaczonego przez siebie artykułu pochodzącego z greckiej gazety. A w kolejnej części uczennice Milena Zarzycka i Kamila Bartnicka zaprezentowały prezentację multimedialną na temat trzęsienia ziemi w krajach partnerskich. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z lekcji: http://youtu.be/zGOgRfUD36k

Jolanta Prusak


I Powiatowy Konkurs Poezji Rosyjskiej dla szkół gimnazjalnych


zdjęcia

Dnia 21 marca 2014 r. w Zespole Szkół w Jeleńcu odbył się I Powiatowy Konkurs Poezji Rosyjskiej dla szkół gimnazjalnych. Przedmiotem konkursu była recytacja lub śpiew poezji rosyjskiej w oryginale. Konkurs przeznaczony był dla uczniów wszystkich klas gimnazjalnych szkół powiatu łukowskiego. Osobą odpowiedzialną za konkurs była pani Hanna Jamborska - nauczyciel języka rosyjskiego w Zespole Szkół w Jeleńcu.

Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Stanin pan Krzysztof Kazana i dyrektor szkoły pan Henryk Pałucki. Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody, zaś wszyscy uczestnicy dyplomy, a nauczyciele - opiekunowie podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.

Gimnazjum Nr 2 w Łukowie reprezentowały uczennice:
Natalia Strzyżewska (kl. II c) - laureatka III miejsca (uczennicę przygotowała p. Anna Orzoł)
Weronika Leszko (kl. I b ) - wyróżnienie w konkursie (uczennicę przygotowała p. Zofia Ochnik)

Gratulujemy!

Anna Orzoł


Najlepsze w konkursie plastycznym "Pocztówka wielkanocna"


powiększ zdjęcie

W dniu 15 kwietnia 2014 r. w Łukowskim Ośrodku Kultury rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Pocztówka wielkanocna". W kategorii gimnazjów zwyciężyły uczennice naszej szkoły: Karolina Stolarczyk z kl. 1e, Zuzanna Sawicka z kl. 1f (na zdjęciu) oraz Oliwia Jędrzejewska z kl. 3b. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy z wydrukiem własnej pracy oraz nagrody książkowe. Prace na konkurs powstały na zajęciach artystycznych "Rysunek i malarstwo", prowadzonych przez p. Agnieszkę Czerską-Pawlak. Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Dziennik z podróży do TURCJI
- wyjazdu partnerów projektu Comenius 6-11.04.2014


NIEDZIELA - zdjęcia

Niedziela była dniem przyjazdu partnerów do miasta Kozan w południowej Turcji w prowincji Adana. Czas oczekiwania na przybycie grup z Litwy, Hiszpanii, Grecji i Finlandii spędziliśmy na zwiedzaniu miasta. Leniwie snując się uliczkami miasta chłonęliśmy jego orientalną atmosferę, powoli ulegając jej czarowi. Wsłuchiwaliśmy się w śpiew muezina dobiegający z minaretu, który zapraszał wiernych na modlitwę. Z zaciekawieniem obserwowaliśmy ludzi, którzy niezwykle życzliwie witali nas w swoim mieście.


PONIEDZIAŁEK - zdjęcia

W poniedziałek mieliśmy okazję odwiedzić wiejską szkołę podstawową Pekmezci, która jest naszym partnerem w projekcie. Na miejscu przywitała nas liczna gromada roześmianych dzieci oraz oficjele całej społeczności wiejskiej i nauczycielskiej. Tu mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku lekcjach prowadzonych przez tureckich nauczycieli. Po wizycie w szkole na placu szkolnym zostaliśmy poczęstowani świeżo zerwanymi pomarańczami, a następnie licznymi tradycyjnymi potrawami tureckimi.

Oczywiście wszyscy tańczyliśmy tradycyjne tańce tureckie oraz zagraliśmy partnerski turniej piłki siatkowej. Dzień ten był także dniem oficjalnego otwarcia projektu w Turcji. Zostaliśmy ciepło przywitani przez władze miasta. Czas mija nam bardzo miło, wciąż dowiadujemy się coraz to nowych rzeczy o tutejszej kulturze, języku, zwyczajach, potrawach. Mamy nadzieję, że nasz pobyt będzie równie słodki jak Baklava, słynny turecki deser na bazie orzechów pistacjowych, podawane często z lodami, którego zdążyliśmy już skosztować.


WTOREK - zdjęcia

We wtorek zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do tutejszego liceum. Otwartość, gościność i entuzjazm bijący od naszych rówieśników bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Potrzebowaliśmy dosłownie parę minut, żeby pomimo różnic kulturowych przełamać bariery i odnaleźć wspólny język. Po południu znaleźliśmy się u podnóża wyjątkowej góry. Oprócz wspaniałych krajobrazów mieliśmy okazję podziwiać rozproszone po całej górze ruiny zamku Kozan, który powstał prawie 4000 lat temy za panowania Asyryjczyków.


ŚRODA - zdjęcia

Środa - kolejny dzień w Turcji nie odbył się bez wrażeń. Wyruszyliśmy na podbój kolejnego szczytu. Wczorajsza wspinaczka w porównaniu do dzisiejszej dla większości z nas okazała się dziecinnie prostym spacerkiem. Wysiłek za to wynagrodziły nam bardzo dobrze zachowane ruiny królewskiego zamku z okresu I wieku przed Chrystusem.

Po obiedzie zabrano nas do tureckiego meczetu Hoskadem Camii, którego powstanie datuje się na 1448 rok. Tu odbyliśmy tzw. lekcję CLIL gdzie Imam, muzułmański lider lokalnej wspólnoty opowiedział nam o naszych wspólnych korzeniach religijnych, wyjawiał nam sens modlitwy, spotkań z Allahem oraz sedna ich wiary. Po kolacji dzień zakończyliśmy rozmawiając przy paczce cieplutkich orzechów, nasion i suszonych owoców z naszymi partnerami z Grecji, Turcji, Finlandii, Hiszpanii, Litwy i Rumunii.


CZWARTEK - zdjęcia

Zapoznawanie się z miejscami należy rozpocząć od przyswajania ich historii, dlatego w czwartek udaliśmy się do muzeum Karatepe Aslantas, znajdującego się w miejscowości Kaldiri. Tam mieliśmy okazję przenieść się w zamierzchłe czasy panowania tureckiego króla Azatiwatasa, który to już w 8 r. p.n.e. wzniósł na wzgórzu kamienną fortecę wzbogaconą niezwykłymi rytami, płaskorzeźbami i posążkami.

Byliśmy pod wielkim wrażeniem wyjątkowo dobrze rozwiniętego jak na tamte czasy kunsztu architektonicznego i talentu, jaki wykazywali ludzie starożytni na terenie Turcji. Następnie skosztowaliśmy świeżej ryby w miejscowej hodowli. Sceneria była dość malownicza - u podnóża góry, w otoczeniu rozległych sadów pomarańczowych. Odczuwamy przygnębienie, ponieważ koniec pobytu zbliża się dość prędko. Staramy się korzystać z każdego promyka słońca jaki tylko wyłania się zza chmur.


PIĄTEK - zdjęcia

Piątkowy dzień rozpoczęliśmy finałowym powiedzeniem "gule gule" (do widzenia) w naszej partnerskiej szkole w Pekmezci. Po wzruszającym pożegnaniu wyruszyliśmy do Adany - czwartego pod względem wielkości miasta w Turcji. Na miejscu w Adanie zjedliśmy lunch w malowniczym parku przed niedawno wybudowanym meczetem, do którego mieliśmy okazję wejść. Choć jest to dość nowa świątynia to posiada aż 6 minaretów.

Spacerując po Adanie weszliśmy na najprawdopodobniej najstarszy romański most w Turcji pochodzący z 384 roku. Następnie doszliśmy pod najstarszy budynek w mieście - Agca Meczet, który powstał w XV wieku. Po powrocie do Kozan nastąpił trudny dla wszystkich moment - uroczyste zakończenie wizyty. Zostaliśmy obdarowani prezentami i zapewnieni, że jesteśmy zawsze mile widziani w Kozan. Nie zabrakło również czułych pożegnań i obietnic utrzymania kontaktu na portalach społecznościowych.


SOBOTA - zdjęcia

Gdy obudziliśmy się w sobotni poranek, zdaliśmy sobie sprawę, że partnerzy z innych krajów opuścili już Kozan. Otrzymaliśmy specjalne zaproszenie na śniadanie od dyrektora szkoły Pekmezci. W jego domu można było poczuć niezwykle gościnną atmosferę, mieliśmy okazję podpatrzeć jak wygląda codzienny posiłek tureckiej rodziny. Następnie udaliśmy się do domu Tugrula, człowieka, który podczas całego pobytu w Turcji bardzo nam pomógł - aby spożyć pożegnalną kolację.

Jedliśmy dość nietypowo jak na europejczyków, bo na podłodze. Zaproponowano nam ten sposób specjalnie po to, byśmy jeszcze bardziej poczuli turecki "klimat". Gospodarz domu z chęcią pokazał nam swoje pole pomarańczowe, a w prezencie ofiarował worek okazałych pomarańczy. Gdy nadszedł czas pożegnania z tymi, nie dało się ukryć wzruszenia. Oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę, że naszych tureckich przyjaciół możemy już nigdy więcej nie zobaczyć, dlatego staraliśmy się zapamiętać ich jak najlepiej. Turcja pozostanie bliska naszym sercom. Na zawsze przestała być tylko państwem na mapie. Wypełniła się twarzami ludzi, których poznaliœmy, polubiliœmy i do których będziemy tęsknić, za każdym razem, kiedy usłyszymy słowo "Turcja".

Naszą podróż na bieżąco mogliście śledzić na stronie Podlasie24, które dzień po dniu relacjonowało wyjazd, za co bardzo dziękujemy:

Zapraszamy do przeczytania pełnej relacji z naszej podróży:

DZIENNIK Z PODRÓŻY

Natalia Zielant, Zuzanna Wolska, Artur Baranowski, Aneta Paszkiewicz


Laureaci konkursów kuratoryjnych w roku szkolnym 2013/2014


powiększ zdjęcie

Z dumą przedstawiamy listę laureatów kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Dla szkoły posiadanie jednego tytułu laureata to duża nobilitacja. W tym roku sukcesy naszych uczniow przekroczyły nasze oczekiwania. Szkoła dawno nie pamięta tak uzdolnionego rocznika. Dyrekcja szkoły gratuluje uczniom i rodzicom takiego sukcesu, a nauczycielom dziękuje za zaangażowanie, trud i poświęcony czas.

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
Paweł Bąk kl. 3 f - p. Małgorzata Wereszczyńska
Cezary Świderski kl. 3 d - p. Hanna Konstanta
Natalia Winiarska kl. 3 a - p. Grażyna Pieniak

Laureat Wojewódzkiego Konkursu Języka Rosyjskiego
Eryk Chruściel kl. 3 a - p. Zofia Ochnik

Laureat Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego
Paweł Bąk kl. 3 f - p. Anna Szklarz

Laureat Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego
Kacper Orzeł kl. 3 f - p. Urszula Wojtalska


Konkurs im. ks. F. Jakóbczyka 2014

W dniu 15 marca 2014 r. matematycy naszego gimnazjum odwiedzili jedną z najstarszych szkół w Lublinie - popularnego Biskupiaka, by zmagać się z zawiłościami matematyki w Konkursie Matematycznym im. ks. dra F. Jakóbczyka.

Za XXI LO w Lublinie http://www.biskupiak.lublin.pl/ podajemy:

"W matematyce nie ma drogi specjalnej dla królów" - sentencja Euklidesa nie zniechęciła 457 uczniów z 63 gimnazjów z województwa lubelskiego do sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych i odwiedzenia jednej z najstarszych szkół w mieście. W dniu 15 marca 2014 r. kolejny już raz, przekonaliśmy się, że Konkurs Matematyczny im. ks. F. Jakóbczyka, to jedno z największych i cenionych przez młodzież oraz nauczycieli matematyki przedsięwzięć adresowanych do gimnazjalistów.

Tytuł laureata uzyskał Dawid Prusak
(nauczyciel prowadzący: p. Małgorzata Wereszczyńska).
Gratulujemy!

Wręczenie dyplomów i nagród XVIII Konkursu Matematycznego organizowanego przez XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2014 r. o godz. 12.00 w gmachu szkoły.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Zainteresowani mogą zapoznać się z zadaniami, jakie rozwiązywali nasi uczniowie: ZADANIA


Spektakl "Kopciuszek" dla przedszkolaków

powiększ

Anna Dorosz


Aleksandra Goławska Mistrzynią Polski

W dniach 28-30 marca 2014 roku w Lubawie odbyły się Mistrzostwa Polski Kickboxing Kadetów Starszych i Młodszych. W mistrzostwach wystartowało ponad 300 zawodników z 49 klubów. Zawodnicy rywalizowali w dwóch formułach: light contact i pointfighting. W turnieju wzięli udział reprezentanci PTS ŁUKPLAST Łuków. Podopieczni trenera Zenona Pawlikowskiego zdobyli 8 medali tj. 1 złoty, 3 srebrne i 4 brązowe.

Złoty medal zdobyła nasza uczennica Aleksandra Goławska (kat. 65kg light contact), która w finałowym pojedynku przed czasem pokonała zawodniczkę z Wejherowa. Gratulujemy Oli sukcesu!

Źródło: Zenon Pawlikowski


Wycieczka klasy Ic do Siedlec


zdjęcia

Dnia 27. marca uczniowie klasy Ic wzięli udział w wycieczce klasowej do Siedlec. Zwiedzanie zaczęli od siedziby radia "Podlasie". Zobaczyli na czym polega praca dziennikarza, oraz jakiemu procesowi podlega nagranie, zanim zostanie wyemitowane na antenie. Każdy mógł zasiąść przy mikrofonie i nagrać swój głos.

Następnie uczniowie udali się na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Na miejscu zostali przywitani i oprowadzeni po nowoczesnej bazie dydaktycznej przez Dyrektora Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej, Panią prof. nzw. dr hab. Violettę Machnicką oraz zastępcę Dyrektora, Panią dr hab. Joannę Kuć. Uczniowie dowiedzieli się, jakie kierunki oferuje Wydział Humanistyczny, ile lat trwają studia, oraz czym różni się wykład od seminarium. Młodzieży podobały się nie tylko sale wykładowe, lecz także sala koncertowa i pracownia malarska. Uczniowie wzięli także udział w wykładzie otwartym dr Ewy Borkowskiej: "Warsztat dziennikarski - od recenzji do wywiadu".

Kolejną atrakcją była lekcja muzealna poprowadzona przez kustosz Muzeum Diecezjalnego, Panią Dorotę Pikułę. Uczniowie dowiedzieli się, jak w sztuce pokazywano życie i jego kres (obraz "Taniec śmierci" i portrety trumienne z XVIII wieku), oglądali księgi, analizowali obrazy i rzeźby kościelne (eksponaty z XV wieku), odkrywali grę barw, zasady kompozycji i tajemniczości sztuki kościelnej.

Ostatnim punktem wycieczki był seans filmowy w "NoveKino Siedlce". Klasa Ic podróż do Siedlec odbyła pociągiem. Wielu z uczniów mogło zakupić samodzielnie (oczywiście pod kontrolą nauczyciela) swój pierwszy bilet na pociąg. Wszyscy wrócili do domu w dobrym humorze. Okazało się, że Siedlce, znajdujące się w niedalekiej odległości od naszego miasta, posiadają bogatą i bardzo ciekawą ofertę kulturalną.

Anna Dorosz


"DWÓJKA" I "CEGIEŁKOWO" DLA RENATKI


zdjęcia

W Gimnazjum nr 2 w Łukowie właśnie rozpoczęła się akcja charytatywna "Zlepmy się dla Renatki". Dzieciaki z Łukowa i okolic lepią aniołki z masy solnej. Silna reprezentacja przedszkolna - Przedszkole Integracyjne nr 1, Przedszkole Publiczne nr 7, przedstawiciele szkół: Zespół Szkół w Gołaszynie, Zespół Szkół w Strzyżewie, rodzice z dziećmi i wielu gości z miasta - wszyscy wspólnie lepimy z masy solnej ozdoby świąteczne, tj. baranki, zajączki, aniołki, kto co lubi i na ile wyobraźni wystarczy.

Kolejny etap to pieczenie, malowanie i pakowanie. Następnie w niedzielę kiermasz, na którym wszystkie te produkty chcielibyśmy sprzedać, a cały dochód przeznaczyć na leczenie i rehabilitację podopiecznej fundacji Cegiełkowo Pasja i Pomoc - Renatki Tratkiewicz.

Agnieszka Domijańska


"Wielokulturowość" - debata w ramach programu Comenius


zdjęcia

W dniu 26. marca w Gimnazjum nr 2 w Łukowie miała miejsce debata n.t.: "Wielokulturowość". Spotkanie odbyło się w ramach programu Comenius. W debacie wzięli udział uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum. Dyskusję poprzedził wykład Pana dr Marka Okonia - historyka i wykładowcy akademickiego. Prelegent w niezwykle interesujący sposób opisał znczenie pojęcia "wielokulturowość" oraz przedstawił jego wpływ na nasz region na przestrzeni wieków.

Druga część spotkania poświęcona była wielokulturowości współcześnie. Na to spotkanie zaproszona została Pani Zarina Titajewa, która pochodzi z Czeczenii. Pani Zarina jest pracownikiem Szkoły Podstawowej nr 5 w Łukowie. Nasz gość przybliżył nam zasady i tradycje panujące w jego kraju ojczystym. Podkreślił, że jedno z najważniejszych miejsc w przekazie i podtrzymywaniu tradycji czeczeńskiej zajmuje rodzina. Nasz gość zaznaczył również, że istnieje ścisły podział zadań między kobietą i mężczyzną. Cały trud i praca mężczyzny obraca się wokół zapewnienia utrzymania rodzinie, dbania o krewnych. Natomiast kobieta jest strażniczką ogniska domowego, przez co ma decydujący wpływ na wychowanie dzieci. Mogliśmy również poznać tradycyjne potrawy czeczeńskie. Jedna z nich to żyż - garnysz. Na to danie składają się kluski z kukurydzianej mąki, które macza się w esencjonalnym czosnkowym lub cebulowym bulionie. Zagryza się je kawałkami gotowanego barana. Pani Zarina przedstawiła nam również podstawowe założenia systemu szkolnictwa w Czeczenii. Dowiedzieliśmy się, że dzieci czeczeńskie zaczynają naukę w wieku 7 lat i uczą się łącznie 11 lat. Nie istnieje podział na szkołę podstawową i gimnazjum, a zajęcia odbywają się sześć dni w tygodniu. Wakacje trwają aż 3 miesiące.

Na zakończenie debaty dzieci czeczeńskie ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Gimnazjum nr 3 w Łukowie zatańczyły "lezginkę" - tradycyjny taniec czeczeński, popularny wśród wielu narodów Kaukazu, tańczony na weselach i uroczystościach rodzinnych. Debatę przygotowały p. Grażyna Pieniak oraz p. Urszula Wojtalska.


film

Urszula Wojtalska


Dzień Otwarty w I LO


Gala Finałowa IV edycji Językowego Konkursu Recytatorskiego


zdjęcia

Dnia 7 marca 2014 r. w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie odbyła się Gala Finałowa IV już edycji Językowego Konkursu Recytatorskiego w języku angielskim, niemieckim lub rosyjskim, organizowanego przez nauczycieli języków obcych Zespołu Szkół Elektronicznych dla uczniów szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego. Tytuł tegorocznej edycji Konkursu brzmiał: "Kobieta w poezji". Poziom prezentacji był jak zawsze bardzo wysoki, a oceny dokonało jury konkursowe, w którym zasiedli pracownicy naukowi Wydziału Humanistycznego UMCS.
Patronatami honorowymi oraz fundatorami nagród dla zwycięzców i finalistów byli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Dziekan Wydziału Humanistycznego UMCS oraz Konsul Honorowy RFN w Lublinie. Uczestnicy otrzymali również upominki od wydawnictw językowych MacMillan i Klett.

A oto sukcesy naszych uczniów:
Kamila Fronc kl. III f - zwyciężczyni II miejsca w recytacji w języku niemieckim (opiekun p. Anna Dorosz, p. Dorota Jopek-Małycha)
Natalia Kąkol kl. III b - finalistka - recytacja w języku rosyjskim (opiekun p. Zofia Ochnik)
Natalia Pogonowska kl. I e - finalistka - recytacja w języku angielskim (opiekun p. Jolanta Prusak)

Finaliści zostali wyłonieni z grona uczestników, biorących udział w eliminacjach w dniu 1 marca 2014 r. w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie. Uczniowie naszego Gimnazjum licznie wzięli udział w tym konkursie i godnie reprezentowali naszą szkołę:
Alicja Duszek kl II d - recytacja w j. ang. (opiekun p. J. Prusak)
Marta Lada kl II e - recytacja w j. ros. (opiekun p. A. Orzoł )
Weronika Zabłocka kl. II f - recytacja w j. ros. (opiekun p. A. Orzoł )
Wiktoria Pudło kl. II f - recytacja w j. ros. (opiekun p. A. Orzoł )
Jakub Suchodolski kl. II g - recytacja w j. ros. (opiekun p. Z. Ochnik)
Michał Cisiak kl. I c - recytacja w j. niem. (opiekun p. A. Dorosz)
Natalia Pruchniewicz kl. I c - recytacja w j. niem. (opiekun p. A. Dorosz)
Julia Pietrzak kl. I c - recytacja w j. niem. (opiekun p. A. Dorosz)

Anna Orzoł


Pierwszy Dzień Wiosny


zdjęcia

Pierwszy Dzień Wiosny w kalendarzu widnieje pod datą 21 marca i jak co roku w naszej szkole kolorowo i wesoło ją przywitaliśmy. Co ciekawe wiosna niekoniecznie co roku przychodzi właśnie 21 marca. Pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypadł już 20 marca, w momencie równonocy wiosennej, czyli momentu gdy noc i dzień mają taką samą długość i trwają w przybliżeniu po 12 godzin. Od tego momentu wszystkie kolejne dni są dłuższe niż noce, aż do czerwcowego przesilenia letniego. W każdym razie w ten piątkowy dzień, wiosenny nastrój udzielił się i uczniom, i nauczycielom.

Zdjęcia: Dariusz Nikiel


II Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej "FACE THE MUSIC"

Wyniki II szkolnego przeglądu piosenki w języku angielskim. W wyniku eliminacji, które odbyły się 24 maja 2014 roku w naszej szkole, do II Powiatowego Konkursu Piosenki Angielskiej "FACE THE MUSIC" zakwalifikowali się:
Karolina Barszcz z klasy IIIe
Zuzanna Wolska z klasy III e
Zuzanna Woźniak z klasy I f oraz gitarzyści - Łukasz Grudzień i Sebastian Celoch z klasy I c.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów na występie w liceum.

Jolanta Prusak, Dorota Ratyńska


Łukowscy sztangiści liderami w lidze


zdjęcia

W dniach 15-16 marca na ośmiu ciężarowych pomostach rozegrano I Rundę Drużynowych Mistrzostw Polski I i II Ligi. Kolejny, trzeci już sezon w tych rozgrywkach rozpoczęli sztangiści łukowskich "Orląt', którzy tym razem wystąpili na obiektach Legii Warszawa. Wśród rywali mieli gospodarzy oraz zespół z Raszyna. Ze znaczną przewagą zawody wygrały Orlęta Łuków gromadząc 1690,3 pkt.

W zespole łukowskich sztangistów wystąpili tylko wychowankowie klubu, a najwięcej punktów w/g tabeli Sinclaira zgromadził trener i zawodnik Robert Dołęga. Po weryfikacji protokołów ze wszystkich ośmiu turniejów, gdzie wystąpiło prawie 200 zawodników z 31 klubów, liderem I ligi po pierwszej rundzie (a jest trzy rundy w sezonie) jest zespół z Polkowic. Zaś miła wiadomość dla kibiców podnoszenia ciężarów z Łukowa jest taka, iż liderem II ligi są właśnie Orlęta Łuków!

Wyniki ŁKS Orlęta Łuków
L.p. NAZWISKO I IMIĘ ROK UR. WAGA RWANIE PODRZUT 2-BÓJ DOD. PKT.
1 BONCIK Łukasz 99 63,9 63 66 -70 80 85 -90 151 35 248,8
2 IZDEBSKI Marcin 99 75,5 95 100 103 114 120 -123 223 35 319,0
3 CZERWONOGRODZKI Patryk 96 64,6 85 -89 89 110 115 -120 204 25 311,7
4 DANILUK Jarosław 96 96,8 120 125 -131 145 153 158 283 25 343,9
5 PRZYBYSZ Kamil 97 68,2 90 95 -100 115 120 -125 215 35 326,4
6 DOŁĘGA Robert 77 108,3 150 155 160 190 195 200 360 0 389,3

Wyniki z turnieju w Warszawie

Tabela DMP Mężczyzn 2014 II Ligi po I Rundzie rozgrywek
1. ŁKS Orlęta Łuków 1690,3 pkt.
2. LKS Horyzont Mełno 1618,8
3. UKS Rzemieślnik Malbork 1592,1
4. Talent Wrocław 1590,3
5. CWSPC Zawisza II Bydgoszcz 1571,1
6. LKS Budowlani SGB Nowy Tomyœl 1569,2

W zespołach pierwszoligowych wystąpili także wychowankowie klubu Orląt. W zespole I ligi z Bydgoszczy wystąpił po dłuższej przerwie Marcin Dołęga, który osiągnął drugi wynik w Polsce (185 rwanie 220 podrzut) i jest to dobry prognostyk przed Mistrzostwami Europy, które już za miesiąc odbędą się w Izraelu. W zespole Budowlanych Opole wystąpił najmłodszy w braci Dołęgów, Daniel zaliczając w rwaniu 165, a w podrzucie 205 kg.

Robert Dołęga: "Na początek gratulacje dla moich i Jana Dmowskiego podopiecznych. Większość z nich pobiła swoje rekordy życiowe, a nie było to główna impreza tej części sezonu. Więc jestem dobrej myśli przed kolejnymi zawodami. Wracając do ligi, to jesteśmy szczęśliwi, że prowadzimy po pierwszej rundzie, a przypomnę, że w tym sezonie w naszej drużynie występują tylko zawodnicy - wychowankowie naszego klubu. Więc udowodniliśmy malkontentom, że mamy na tyle silny skład, iż możemy awansować do I ligi "swoimi" ludŸmi. Kolejna, druga runda odbędzie się w Łukowie i już teraz zapraszam 24 maja do hali sportowej im. Janusza Kowalczyka przy Gimnazjum nr 2."

Robert Dołęga


I miejsce w XIV Zimowych Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostwach Miasta Łuków w Szachach


zdjęcia

W dniu 12 grudnia 2013 r. wystartowaliśmy w XIV Zimowych Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostwach Miasta Łuków w Szachach. Łącznie w 3 kategoriach wiekowych wzięło udział 73 uczestników. Mariusz Goławski wygrał ze wszystkimi przeciwnikami w siedmiu rundach i zajął zasłużone I miejsce. Patryk Rzewuski zajął IV miejsce, Piotr Luśtyk - V.
Dzięki temu zdobyliśmy drużynowo pierwsze miejsce.
Skład drużyny: Mariusz Goławski, Patryk Rzewuski, Piotr Luśtyk.
Opiekun: Agnieszka Domijańska.

Agnieszka Domijańska


Siatkówka dziewcząt


zdjęcia

11 marca 2014 w naszej szkole rozegrano finał miasta w piłce siatkowej dziewcząt. Nasze siatkarki wygrały z Gimnazjum nr 3 - 2:1 i uległy Gimnazjum nr 1 - 2:0. Pomimo tej porażki awansowały do finału powiatu, który rozgrywany będzie 17 marca także w naszej szkole.
Reprezentacja naszego gimnazjum to: Natalia Winiarska 3a, Dorota Redzik 3c, Ewelina Wierzejska i Zuza Gajdzis 3e, Julia Kiełczewska, Iza Myka, Agnieszka Wójcik, Weronika Świderska, Marta Lada - wszystkie 2e, Natalia Jaroszkiewicz, Marta Dębiak, Ania Pniewska - wszystkie 1d.
Trenerem jest Mariusz Kiełczewski. Zdjęcia wykonał: Maciej Sobczyk 3f


Koszykówka dziewcząt


zdjęcia

Drużyna dziewcząt z klasy 2e i 1c reprezentowała naszą szkołę na gimnazjadzie koszykówki. Wygrały zdecydowanie rozgrywki miejskie, przegrały na powiecie.
Skład drużyny: Ola Tomasiewicz, Weronika Baniak, Natalia Jankowska, Weronika Świderska, Ola Baran, Ola Bartoń, Natalia Pruchniewicz, Wiktoria Wlizło, Klaudia Grzejdak, Wiktoria Wiśniewska.
Opiekun: Agnieszka Domijańska.

Agnieszka Domijańska


Szkolne eliminacje do II Powiatowego Konkursu
Piosenki Angielskiej "FACE THE MUSIC"

Szkolne eliminacje do
II Powiatowego Konkursu Piosenki Angielskiej
FACE THE MUSIC

odbędą się w naszej szkole 24 marca o godz. 14.30 w sali nr 18.
Proszę o dostarczenie do organizatorów podkładów muzycznych do 21 marca.

Jolanta Prusak, Dorota Ratyńska


Wizyta w galerii "PROwizorium"

28 lutego b.r. uczniowie biorący udział w zajęciach artystycznych o tematyce związanej z historią sztuki udali się do Łukowskiego Ośrodka Kultury. W galerii "PROwizorium" zwiedzili wystawę malarstwa p. Hanny Uchmańskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Po wysłuchaniu krótkiej prelekcji p. Agnieszki Czerskiej-Pawlak na temat biografii artystki uczniowie przystąpili do pisania recenzji wystawy i opisu wybranego obrazu. Zadanie okazało się absorbujące i wcale niełatwe. W przyszłości mamy nadzieję na udział bezpośrednio w wernisażu kolejnej artystycznej wystawy w ŁOK.

Agnieszka Czerska-Pawlak


Spotkanie z Seniorami


zdjęcia

W dniu 20 lutego 2014 w naszej szkole odbyło się międzypokoleniowe spotkanie, w którym uczestniczyli zaproszeni Seniorzy - Babcie i Dziadkowie naszych uczniów oraz gimnazjaliści - gospodarze spotkania. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Comenius realizowanego w Gimnazjum nr 2. Seniorzy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i zaszczycili nas obecnością, podzielili się z nami wspomnieniami o Łukowie, swoją wiedzą i doświadczeniem.

Spotkanie było okazją do rozmowy o międzypokoleniowej współpracy na tle różnic generacyjnych. Uczniowie z uwagą słuchali żywych i barwnych wspomnień naszych Seniorów. Z myślą o nich przygotowali również kurs Facebook’a oraz przedstawili prezentację o mieście Łuków jako o miejscu przyjaznym dla wszystkich pokoleń, oferującym paletę możliwości i pomysłów na podejmowanie wszelkiego rodzaju aktywności, zarówno w dziedzinie kultury, edukacji jak i sportu. Kurs Faceboo’ka przygotował Sergiusz Wasilewski, prezentację o mieście Łuków przygotowały: Zuzanna Sawicka, Weronika Zabłocka. Opiekunowie: Marcin Rychta, Anna Dorosz, Monika Duszyńska, Andrzej Pieniak, Jadwiga Tymoszuk, Barbara Walczak.

Marcin Rychta


Rekrutacja do klas I w Gimnazjum nr 2 im. ks. St. Konarskiego w Łukowie w roku szkolnym 2014/2015

Przedstawiamy
kryteria przyjęć kandydatów
do Gimnazjum nr 2
im. ks. Stanisława Konarskiego w Łukowie
na rok szkolny 2014/2015
.

Następna strona
Copyright © 2000-2016 Aneta Paszkiewicz