DOKARMIAMY PTAKI

zdjęcia

Uczniowie klasy 6b na lekcjach techniki poznawali właściwości tworzyw sztucznych oraz problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska przez stale zwiększającą się ilość odpadów z plastiku. Wykorzystując metodę recyklingu wykonali karmniki dla ptaków z zastosowaniem butelek z polietylenu. Gratulujemy ciekawych pomysłów, a wszystkim chcącym dokarmiać ptaki zimą przypominamy:

1. Jeżeli decydujesz się na dokarmianie, musisz to robić codziennie - ptaki przyzwyczajają się do pożywienia w karmniku i będą na nie czekały, nie odlecą szukać innego jedzenia. Mogą wtedy zginąć z głodu. Bądź odpowiedzialny!

2. Chleb i resztki z obiadu nie nadają się do ptasiej stołówki - potrzebujesz ziaren słonecznika, zbóż, konopi, prosa, płatków owsianych, niesolonej słoniny lub gotowych mieszanek, kul tłuszczowo-zbożowych dostępnych w sklepie zoologicznym.

3. Na karmnik wybierz zaciszne, osłonięte od wiatru miejsce.

Tekst: Agnieszka Czerska-Pawlak

Kartki z Finlandii

zdjęcia

W październiku przyjechała do naszej Szkoły młodzież z wielu krajów. Była to wizyta zorganizowana w ramach wymiany między szkolnej - Erasmus.
Jednemu z chłopców o imieniu Nolan bardzo spodobała się nasza szkoła. Jest on uczniem Szkoły podstawowej w Finlandii. Po kilku tygodniach otrzymaliśmy list od wychowawczyni Nolana. Były w nim piękne kartki - własnoręcznie wykonane przez uczniów oraz podpisane przez nich.
Cieszymy się z miłego prezentu oraz kontaktu z rówieśnikami mieszkającym za granicą.

Tekst: Żaneta Antolik

Uczniowie z "Dwójki" w ŁUKSJI

zdjęcia

Uczniowie klasy 5 a z łukowskiej Dwójki dość aktywnie rozpoczęli ostatni tydzień listopada. Dzięki staraniom wychowawcy Pana Mariusza Kiełczewskiego i przychylności pracowników zakładu dzieci odwiedziły siedzibę ŁUKSJI znajdującą się przy ulicy Przemysłowej 2 w podłukowskich Łazach.

W poniedziałek o godzinie 8 rano przed zakładem klasę pod swoje skrzydła przyjął pan przewodnik, który zaprowadził wszystkich do okazałej sali konferencyjnej. Tam przedstawił okazałą historię zakładu oraz największe osiągnięcia. Nadmienić tu trzeba, że ŁUKSJA jest zakładem szyjącym odzież dla bardzo sławnych marek z zachodniej Europy.

Po zastrzyku wiedzy cała klasa wspólnie z wychowawcą rozpoczęła zwiedzanie zakładu pod okiem przewodniczki Pani Barbary.

Pierwszym miejscem była część administracyjna oraz pomieszczenie z najnowszym skanerem ciała 3D pobierającym wymiary człowieka bez pomocy miarki krawieckiej. Następnie uczniowie przeszli do pracowni szablonów. Tu mogły zobaczyć jak wykonuje się komputerowe szablony w skali 1:1, które po wydrukowaniu na bardzo dużej drukarce przekazywane są na dalszy odcinek produkcyjny czyli na krojownię. Dzieci poza obserwacją procesu wycinania części odzieży mogły wziąć sobie próbki materiałów. Następnie uczniowie przeszli do bardzo dużej hali produkcyjnej. Tu przemieszczały się i obserwowały pracę na stanowiskach: prasowalniczych, szycia kieszeni, obrzucania materiału, szycia rękawów, przyszywania guzików. Niektórzy dostali szansę wciśnięcia guzika maszyny robiącej i obszywającej dziurki do guzików (oczywiście pod bacznym okiem pracownika). Zwiedziły również magazyn produktów gotowych.

Na sam koniec zwiedzania do sali konferencyjnej zaprosiła wszystkich Pani Zofia Żuk. Prezes ŁUKSJI opowiedziała wszystkim o zakładzie i zachęciła do kształcenia się i późniejszej pracy w dziewiarstwie.

Wychowawca klasy Mariusz Kiełczewski oraz uczniowie klasy 5a SP nr 2 w Łukowie bardzo dziękują ŁUKSJI za umożliwienie zwiedzania zakładu.

Tekst: Mariusz Kiełczewski

Zajęcia otwarte "Na straganie"

zdjęcia

Uczniowie klasy 2a pod bacznym okiem swojej pani wychowawczyni przygotowały przedstawienie dla uczniów klas pierwszych oraz zaproszonych gości. Inscenizacja została opracowana na podstawie wiersza Jana Brzechwy pt. "Na straganie". Zajęcia otwarte odbyły się 21.11.2019 r.

Głównym celem spotkania było kształtowanie u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych, dotyczących spożywania warzyw i owoców.
Pierwszaki z zachwytem oglądały wszystkie scenki oraz przygotowane przez Rodziców stroje. Dzieci zdobyły maksymalną liczbę punktów za odgadnięte zagadki, a za aktywny udział otrzymały nagrodę w postaci karteczki z warzywno-owocowym zadaniem.

Tekst: Katarzyna Mikulska

Odblaskowy pierwszak

zdjęcia

We wtorek (19.11.2019r.) odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego dla klas 1 pt. "Odblaskowy pierwszak".

Nagrody wręczyła Pani Dyrektor Dorota Puzio wraz z panem policjantem z KPP w Łukowie.
Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne wykonanie odblasku dowolna techniką. W wyborze prac brała udział pani Agnieszka Czerska - Pawlak.

Nagrody przyznano następującym uczestnikom:
I miejsce - Jagoda Smyk kl. 1a
II miejsce - Maja Nowicka kl. 1a
III miejsce - Maja Sulej kl. 1b

Wyróżnienia otrzymali:
Paweł Prokopowicz kl. 1c, Zuzanna Domańska kl. 1a oraz Amelia Chmielewska kl. 1b.
Nagrodzone prace można oglądać na wystawie pokonkursowej.
Dziękujemy za tak liczny udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy:
Katarzyna Mikulska i Barbara Ługowska

"CZTERY PORY ROKU"

zdjęcia

19 listopada w Łukowskim Ośrodku Kultury odbył sie konkurs recytatorski "Cztery Pory Roku", którego organizatorami byli: Nadleśnictwo Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Na scenie ŁOK- u wystąpiło 45 recytatorów w różnych kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowały: Luiza Końka z kl. 2c oraz Kalina Perka z kl. 3b. W nagrodę za piękne recytacje, dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. GRATULUJEMY wspaniałych występów.

Tekst: Barbara Ługowska

Uniwersytet Dzieci

zdjęcia

Klasa II b w roku szkolnym 2019/2020 uczestniczy w ogólnopolskim projekcie "Mali Detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?". Organizatorem projektu jest Fundacja Uniwersytet Dzieci- organizacja non-profit, która od 12 lat działa na rzecz edukacji i popularyzacji nauki. W ramach projektu nauczyciel Lidia Rychta realizuje cykl lekcji o różnorodnej tematyce.

Uczniowie klasy II b wcielają się w rolę detektywów i odkrywają tajniki przyrody, matematyki, informatyki a nawet sztuki. Rozwijają również swoje umiejętności plastyczne i kompetencje społeczne (współpraca, praca w grupie).

Projekt "Mali Detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?" został stworzony w ramach programu UNIWERSYTET DZIECI W KLASIE. Uczniowie otrzymali swoje pierwsze indeksy do notowania postępów w projekcie .

Tekst: Lidia Rychta

Tornister misyjny

zdjęcia

W październiku Szkolne Koło Caritas wzięło udział w Ogólnopolskiej akcji "Tornister Misyjny" organizowanej przez Caritas Polska. Celem Akcji była pomoc dzieciom w Afryce oraz Papui Nowej Gwinei. Zbiórka przyborów szkolnych ma pomóc dzieciom z krajów najbiedniejszych w zdobywaniu wiedzy. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie bardzo chętnie włączyli się w akcję. Złożyli wiele darów dla swoich rówieśników z krajów misyjnych. Wśród darów znalazły się liczne plecaki i piórniki oraz ich wyposażenie. Zebraliśmy ponad 120 zeszytów, liczne bloki, papiery kolorowe, bloki kolorowe, nożyczki, niezliczone ilości długopisów, ołówków, kredek. Wśród darów znalazły się także przybory do geometrii oraz temperówki, gumki, flamastry, bibuła i inne przedmioty.

Dziękujemy całej społeczności szkolnej za włączenie się w akcję. Dyrekcji, Nauczycielom, Wychowawcom a przede wszystkim Uczniom i Rodzicom, którzy pokazali, że są gotowi nieść pomoc potrzebującym nawet na koniec świata.

Szkolne Koło Caritas

Tekst: ks. Jakub Kozak

Sukcesy artystyczne

W XX Powiatowym Konkursie Plastycznym p.n. "Stanisław Moniuszko - ojciec polskiej opery narodowej", organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łukowie nagrodzono prace czterech uczennic naszej szkoły. Natalia Krasuska klasy 5A zdobyła II miejsce, a Maria Mościcka, Julia Ognik i Alicja Mazurek z tej samej klasy - wyróżnienia. Dziewczynki otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.

Laureatką miejskiego konkursu plastycznego Łukowskiego Ośrodka Kultury "Krótka historia z mojego miasta - komiks" została Lena Kępka z kl. 6B. Zwycięska praca razem z jedenastoma innymi ozdobi strony kalendarza ŁOK na rok 2020. Nagrodą w konkursie była karta podarunkowa do EMPIK, bilet do kina na wybrany seans oraz wspomniany kalendarz.

Uczennice pracowały pod opieką p. A.Czerskiej Pawlak.

http://www.podlasie24.pl/lukow/region/lukow-krotka-historyjka-z-mojego-miasta-2c18f.html

Tekst: Agnieszka Czerska-Pawlak

BonaterOn w Twojej Szkole

zdjęcia

Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Kampanii BohaterON w Twojej Szkole. Dzięki zespołowej pracy, uczniowie klas najmłodszych określali znaczenie słów: "bohater", "wolność", aby jak najlepiej zrozumieć zasługi żyjących jeszcze Powstańców. Rozwiązywali łamigłówki i zagadki, dzięki którym dowiedzieli się, dlaczego Powstańcy mieli pseudonimy, kim byli sanitariuszka, łącznik, co to był biuletyn informacyjny. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli również krótki filmik pt.: "Przesłanie Powstańców Warszawskich do Młodych Polaków". Jako podsumowanie podejmowanych działań zarówno uczniowie jak i nauczyciele wspólnie wykonali ok. 60 kartek zawierających słowa uznania, życzenia i podziękowania. Kartki były skierowane do konkretnych osób, których biogramy dzieci poznały podczas niezwykłych lekcji patriotyzmu.

Tekst: Barbara Ługowska

List od Prezydenta

zdjęcia

W podziękowaniu za udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Piękna Nasza Polska Cała" nasza szkoła otrzymała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W realizacje projektu zaangażowali się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice klas I-III . Podziękowanie od prezydenta to wspaniała niespodzianka oraz motywacja do dalszego działania. Miłość do ojczyzny to jedno z tych uczuć, które pojawia się z czasem i potrzebuje wiedzy, świadomości, wrażliwości i refleksji, dlatego warto podejmować takie działania już wśród najmłodszych, aby stworzyć dobry klimat dla patriotycznych uczuć u dziecka. W tym roku również przystąpiliśmy do projektu i realizujemy kolejne jego zadania.

Tekst: Barbara Ługowska

MODA NA ODBLASKI

zdjęcia

6 listopada w naszej szkole odbyła się II edycja Wojewódzkiego Konkursu "Moda na odblaski". Był to etap powiatowy, w którym reprezentowały nas dwie drużyny w kategoriach klas: I-III i klas IV - VIII. Konkurs organizowany jest przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Lublinie, a współorganizatorem jest Kuratorium Oświaty w Lublinie. Celem konkursu jest zainteresowanie tematem bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez naukę i zabawę. Zadaniem uczestników było przygotowanie kreatywnego stroju z elementami odblaskowymi zwiększającego bezpieczeństwo na drodze. W kategorii klas I-III nasi reprezentanci, pod opieką Barbary Ługowskiej zajęli I miejsce i zakwalifikowali się do finału konkursu, który odbędzie się 6 grudnia w Lublinie. W zwycięskiej drużynie były: Lena Radzikowska i Zuzia Domańska z kl. 1 a, Emilia Malon z kl. 1c oraz Joanna Kielusiak i Nikola Zawiślańska z kl. 2c. GRATULUJEMY dziewczynkom wspaniałego występu, życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim.

Tekst: Barbara Ługowska

"Zapomniane groby" - wyjście z zuchami na cmentarz

zdjęcia

W dniu 30 października 2019 r. przed uroczystością Wszystkich Świętych Gromada Zuchowa"Leśne wilczęta" wraz z opiekunami druhną L.Rychta, druhną E.Antoniak i M.Kiełczewskim odwiedziła cmentarz. Najpierw zatrzymaliśmy się przy Pomniku Harcerzy, później odwiedziliśmy Grób Żołnierzy Armii Krajowej. Zuchy i uczniowie klasy V i VI, którzy biorą udział w spotkaniach regionalnego koła historycznego, odwiedzili groby żołnierzy poległych w czasie obrony miasta w 1939 roku. W każdym miejscu zuchy i uczniowie uprzątnęli stare znicze i postawili kwiaty. Pamięć zmarłych uczciliśmy modlitwą, minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy.

Pamięć zmarłych uczciliśmy modlitwą, minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy.

Tekst:Lidia Rychta

Spotkanie projektowe programu Open Science Schooling Erasmus+

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej realacji ze spotkania projektowego w programu Open Science Schooling Erasmus+, które miało miejsce w naszej szkole. Film został wykonany przez lokalną telwiezję MasterTV.Tekst: Artur Baranowski

Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
VIII edycja

otwórz
Tydzień Języków Obcych

zdjęcia

W dniach 14-18 października 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Języków Obcych. W ramach obchodów zorganizowane zostały liczne konkursy, zabawy oraz lekcje kulturowe. Podczas lekcji języków obcych nauczyciele i uczniowie rozmawiali o tym, jak ważna jest znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Uczniowie oglądali prezentacje o krajach anglojęzycznych i mieli okazję zaprezentować zdjęcia z wizyt w krajach anglojęzycznych oraz podzielić się wiedzą zdobytą podczas wycieczek zagranicznych. Przygotowano gazetki przedstawiające różnice pomiędzy amerykańskim i brytyjskim angielskim, ciekawostki dotyczące świąt celebrowanych w Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonym Królestwie oraz ciekawe i znane miejsca w krajach takich jak USA, Australia, czy Kanada. Podczas długich przerw uczniowie brali udział w quizach interaktywnych i grach tematycznych. W VIII już edycji Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych największą wiedzą na temat kultury, tradycji, historii oraz wydarzeń bieżących obszaru krajówanglojęzycznych wykazały się uczennice VIII b: Magdalena Cisiak (I miejsce), Aleksandra Misiak (II miejsce) oraz Weronika Mikołąjczuk (III miejsce).

Język rosyjski oraz kultura i tradycje tego kraju były popularyzowane przez organizację konkursu pt. "Test wiedzy o Rosji". Do konkursu przystąpili uczniowie klas starszych. W dniach 16 - 18 października uczniowie z klasy 8a i 7a częstowali społeczność szkolną "blinami" własnej roboty (rosyjskie tradycyjne placuszki z mieszanki mąk pszennej i gryczanej podawane na słono i słodko).Aby umożliwić młodszym uczniom włączenie się w szkolne obchody tygodnia języków obcych 17 października uczniowie z klasy 7a, przebrani za bohaterów słynnej rosyjskiej bajki "Masza i Niedźwiedź", zadawali dzieciom z młodszych klas zagadki związane z bajkami rosyjskimi i częstowali ich słodyczami w nagrodę za odpowiedź. W ten sposób "oswajamy" w naszej szkole kulturę rosyjską.

Tegoroczny Tydzień Języków Obcych w naszej szkole obfitował w liczne atrakcje. Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę oraz za pomoc a wszystkim zaangażowanym nauczycielom za przygotowanie konkursów oraz zorganizowanie rozmaitych rozrywek.

Tekst: Anna Szklarz

"DWÓJKA" NA XXI FESTIWALU NAUKI I SZTUKI W SIEDLCACH

zdjęcia

17 września 2019 r. uczniowie kl. 8 Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Łukowie zaangażowani w realizację zadań programu Erasmus+ "Open science schooling" po raz kolejny wzięli udział w Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach. W tym roku nasza szkoła była nie tylko uczestnikiem, ale też współorganizatorem festiwalu: jedną z sesji była wystawa p.t. "Motyle rezerwatu Jata" przygotowana przez dr Artura Baranowskiego i absolwentkę naszej szkoły, Natalię Jagodzińską oraz uczniów "Dwójki" partycypujących w działaniach projektu. Ekspozycja cieszyła się zainteresowaniem, zwiedzający ze zdumieniem i podziwem komentowali pracę młodzieży oraz opiekuna.

Zajęcia odbywały się w Instytucie Nauk Biologicznych Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach. Uczniowie wysłuchali wykładów: "Samolubne geny homo sapiens", "Modyfikacje genetyczne - szansa dla ludzi i człowieka", zdobywając wiele informacji dotyczących m.in. przewidywań przyszłości ludzkości, GMO oraz kontrowersji z nimi związanych. Dzieci poznały też techniki polowania ptaków podczas wykładu "Instynkt łowcy, czyli jak polują ptaki drapieżne". Następnie uczniowie przystąpili do warsztatów p.n. "Zbadaj jakość wody w swojej miejscowości". Aby dobrze przygotować się do zajęć, poprzedniego dnia pobrali próbki wody z Krzny na wysokości mostu oraz za zrzutem do rzeki wody z oczyszczalni ścieków. Za pomocą odczynników chemicznych badali następujące parametry: kwasowość wody; jej zasolenie; stężenie chlorków, fosforanów, azotanów i tlenu. Dokonane pomiary pozwoliły stwierdzić, iż woda w Krznie w okolicy mostów miejskich ma II klasę czystości (przekroczone zostały tylko dopuszczalne normy stężenia fosforanów, co można interpretować jako zanieczyszczenie wody odchodami kaczek). Woda bezpośrednio za oczyszczalnią ścieków była już wodą pozaklasową (wartości dla II klasy czystości zostały przekroczone w 5 parametrach, ale nadal były to wielkości dopuszczalne i wskazujące na poprawną pracę oczyszczalni). Było to niezwykle ciekawe doświadczenie, uczniowie mogli połączyć zdobywanie umiejętności chemicznych i wiedzę dotyczącą lokalnego środowiska.

Opiekunem grupy była p. Agnieszka Czerska Pawlak.

Tekst: Agnieszka Czerska Pawlak

Dzień Edukacji Narodowej

zdjęcia

W poniedziałek, tj. 14.10. 2019 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w nim udział nauczyciele obecnie pracujący i ci, którzy na szkołę patrzą już z perspektywy lat z nią związanych, a także pracownicy niepedagogiczni i uczniowie.
Uroczyste spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Dorota Puzio, która przedstawiła okoliczności tego szkolnego święta oraz specyfikę pracy pedagogów. Porównała ich między innymi do artystów, którzy starają się z uczniów - jak z gliny - uformować mądrego i wartościowego człowieka.
To doskonale połączyło się z częścią artystyczną, która miała formę kursokonferencji na temat Co się mówi o nauczycielach?
Uczniowie klasy VIII B w przewrotny i zabawny sposób przedstawili nauczycieli jako grupę bardzo zróżnicowaną. Jako ludzi, którzy - jak powiedział Informatyk - ogólnie są spoko. Realizują narzucone z góry plany i programy, zajęcia obowiązkowe i dodatkowe, odważnie i bez zachęt poddają się terapii Fakira. Ze śmiechem i dumą potakują głową, gdy Rodzic mówi, że przy okazji edukacji dziecka, uczy się cała rodzina, a nawet sąsiedzi. Z kursokonferencji można było wyjść z przekonaniem, że nauczyciel to ktoś kto ma ponadludzkie cechy i umiejętności.
Część artystyczną uświetniły piosenki w wykonaniu uczennic kl. VIII B. Słowa jednej z nich to świetne podsumowanie spotkania: Dziś uśmiechów moc, szczęście niech da los w zwariowanej pracy. Dobrze wiemy, że z nami tak ciężko jest. Czyż może być lepiej? Tak pragnę, próbuję i zmienić się chcę .

Tekst: Renata Prokopowicz

Klasa 5B w pizzerii

zdjęcia

Dziewczynki na Dzień Chłopaka zabrały głodnych z ciekawości chłopców do pizzerii Da Grasso. Chciały zaspokoić ich głód pyszną własnoręcznie zrobioną pizzą. Chłopcy najedli się do syta. Każdy chłopiec dostał w prezencie puzzle, a dziewczynki otrzymały piękne dyplomy.

Tekst: Joanna Niedziółka klasa 5b

Wycieczka klasy Ia

zdjęcia

2 października 2019 r. uczniowie klasy I a byli w Kinie Łuków na filmie pt. "Engry Birds".
Potem poszliśmy na wystawę grzybów do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Okazy były podpisane i prezentowane w otoczeniu zielonego mchu. Podczas prezentacji wystawy pracownicy placówki mówili nie tylko o tym jakie grzyby zbierać, a jakie omijać szerokim łukiem, ale też zwracali uwagę jak i w co je zbierać oraz jak zachowywać się w lesie. Dla utrwalenia wiadomości o grzybach, dostaliśmy planszę z rysunkami okazów jadalnych i trujących, która została umieszczona w klasie.

Tekst: Ewa Redzik

II edycja Półmaratonu Jata 21 Serc

powiększ

powiększ

W dniu 6 października odbyła się już II edycja Półmaratonu Jata 21 Serc oraz bieg towarzyszący na 5 km, której organizatorem była Fundacja Cegiełkowo "Pasja i Pomoc" oraz jej aktywny klub Biegacze Pomagacze. Celem biegu była popularyzacja biegania jako zdrowej i prostej formy sportu i wypoczynku oraz popularyzacja postaw charytatywnych, w które wcielili się nasi uczniowie aktywnie pomagając w wielu sprawach organizacyjnych, a między innymi podczas dekoracji zawodników przybiegających na metę. Oto nasi wolontariusze: Julia Mączka, Weronika Zarzycka, Piotr Górka oraz Kamil Zarzycki. Pan Dariusz Nikiel dodatkowo upamiętnił to wydarzenie na wielu ciekawych zdjęciach, do których obejrzenia zapraszamy na fan page fundacji. Opiekunem grupy był Artur Baranowski.

Tekst: Artur Baranowski

XXI Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach

powiększ

Już niebawem w dniach 17-20 października młodzież naszej szkoły weźmie czynny udział w XXI Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach. W tym celu uczniowie pracują nad przygotowaniem wystawy motyli rezerwatu Jata, co było przedmiotem ich głównych badań podczas dwuletniego projektu Erasmus+ Open Science Schooling. Dodatkowo uczniowie zaprezentują metodologię badań oraz dotychczasowe osiągnięcia jak na przykład plakaty z konferencji naukowych czy też publikacje.
W związku ze stałą wieloletnią współpracą naszej szkoły z organizatorami festiwalu, nasza szkoła została włączona oficjalnie do grona partnerów tego wydarzenia.
Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie festiwalu:
https://festiwal.uph.edu.pl/

Tekst: Artur Baranowski

WIZYTA PARTNERÓW PROGRAMU "ERASMUS+"
23 - 27 WRZEŚNIA 2019

zdjęcia

W dniach 23 - 27 września 2019 r. Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Łukowie gościła 56 uczniów i nauczycieli w ramach kolejnego spotkania w programie Erasmus + "Open Science Schooling". Finansowany przez Komisję Europejską projekt obejmuje partnerów z Finlandii, Katalonii, Grecji, Portugalii, Litwy, Rumunii, Izraela i Polski. Projekt ma na celu współpracę na rzecz innowacji w zakresie eksperymentowania z metodyką nauczania i uczenia się głównie przedmiotów ścisłych związanych z wykorzystaniem zdobyczy nauki w środowisku lokalnym. Uczniowie poznają, w jaki sposób nauka jest wykorzystywana poza murami szkolnymi, a następnie realizują samodzielne projekty naukowe na bazie dostępnych lokalnych zasobów.

W tych dniach w Szkole Podstawowej nr 2 uczniowie pracowali w zespołach międzynarodowych i krajowych, realizując szereg zaplanowanych zadań, wykonując m. in. nagrania wideo, eksperymenty i doświadczenia, kolaże, ikonografiki. Wszystkie grupy zaprezentowały też działania wykonane w ich lokalnych środowiskach w ponad 18-miesięcznym okresie eksperymentowania z nową metodologią nauczania odbywającą się poza szkołą. Strona polska przygotowała dla gości również płyty z filmami obrazującymi projektową pracę uczniów. Były to niezwykle pracowite dni, wolnego czasu wystarczyło zaledwie na wspólny mecz piłki siatkowej i ognisko integracyjne.

Podczas uroczystości pożegnalnej, na której mieliśmy przyjemność gościć także burmistrza Łukowa p. Piotra Płudowskiego oraz sekretarza miasta p. Waldemara Siurka, europejski ekspert ds. projektów mający ponad 20-letnie doświadczenie w pracy przy tego typu przedsięwzięciach p. Jan Gejel z Katalonii wyraził słowa najwyższego uznania za rzetelną realizację spotkania, zaangażowanie organizatorów, ogromną gościnność i serdeczne przyjęcie. Szczególnie podkreślił profesjonalizm i kreatywność nauczycieli naszej szkoły realizujących projekt.

W finalizacji przedsięwzięcia wzięli udział: główny koordynator projektu ze strony polskiej - dr Artur Baranowski, dyrektor szkoły p. Dorota Puzio, wicedyrektor p. Agnieszka Pierzchalska, p. Agnieszka Czerska Pawlak, p. Dariusz Nikiel. Nieocenionego wsparcia w organizacji mobilności udzieliło wielu nauczycieli, pracowników szkoły, a także rodziców.

Tekst: Agnieszka Czerska-Pawlak

Akcja "Kolorowe kredki"

JEST AKCJA!
Ekologiczna, charytatywna, nieskomplikowana, potrzebna!
"KOLOROWE KREDKI"
czyli wielki recykling kredkowy!!

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów oraz całe rodziny do wspólnego zbierania kredek ołówkowych i świecowych w dowolnym stanie (mogą być bardzo zużyte, lub całkiem nowe).

Co dzieje się dalej?
KREDKI OŁÓWKOWE: Grupa wolontariuszy segreguje je i temperuje. Zasiada do maszyn i z pozyskanych materiałów szyje kolorowe piórniki, które zapełnione odrestaurowanymi kredkami, są zawożone do szpitali dla przebywających tam dzieci. Te kredki, które są w gorszym stanie, przerabiane są na kredkową biżuterię, z której dochód przeznaczany jest na akcje "Niewidzialny Mikołaj" i "Dobra Wróżka".
KREDKI ŚWIECOWE: wolontariusze przetapiają je tworząc nowe o różnych kształtach! Dzięki temu kredki zyskują drugie życie i mogą znowu rysować.

Więcej na temat akcji na: https://www.facebook.com/Kolorowe-Kredki-zbieramy-kredki-i-pomagamy-wyjątkowym-i-niesamowitym-101306534566819/

Koordynatorzy akcji:
Barbara Ługowska i Katarzyna Mikulska


powiększ
Pokazy historyczne

zdjęcia

20 września 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Łukowie w ramach obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, uczestniczyli w wyjątkowym pokazie historycznym przygotowanym przez Grupę Artystyczną Patria. Uczniowie klas IV-VIII i klas I-III zobaczyli: umundurowanie polskich formacji zbrojnych z czasów okupacji, rozmaite rodzaje uzbrojenia( pistolety, granaty, broń maszynową), wojskowe przedmioty codziennego użytku i zdjęcia z partyzanckiego życia. Wysłuchali także informacji o walce Polaków z dwoma okupantami w czasie II wojny, poznali mało znane fakty z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego oraz walk oddziału mjr Henryka Dobrzańskiego" Hubal".

Tekst: Mirosława Walaszek- Zalewska

SZKOLNE OBCHODY DNIA KROPKI

zdjęcia

16 września 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi po raz drugi obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki. Tytułowa kropka nie dotyczy znaku interpunkcyjnego - jest nawiązaniem do książeczki dla dzieci pt. "The Dot" (ang. Kropka). Amerykański pisarz i rysownik Peter Reynolds opisał w niej historię małej dziewczynki, która dzięki kropce i zaangażowanej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Dzień Kropki celebrowany jest jako święto kreatywności dzieci; w tym roku w Polsce do obchodów przystąpiło ponad 800 szkół. W Szkole Podstawowej nr 2 dzieci z klas I - III oraz ich starsi koledzy wykonali szereg niezwykłych, indywidualnych i grupowych prac, których początkiem zawsze była kropka. Wcześniej uczniowie wysłuchali lub obejrzeli historię bohaterki "The Dot" i realizowali działania w różnorodny sposób - nie tylko artystyczny - związane z kropką. Do projektu przystąpili nauczyciele wszystkich klas nauczania początkowego. Szczególnym zaangażowaniem wykazały się: p. Katarzyna Mikulska, p. Barbara Ługowska, p. Lidia Rychta, p. Elżbieta Rodak. Koordynatorem szkolnym projektu była p. Agnieszka Czerska Pawlak.

Tekst: Dariusz Nikiel

Przejechali dużo a wygrali jeszcze więcej!!!

zdjęcia

Już po raz kolejny uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie uczestniczyli w Bezpiecznym Peletonie - akcji wydziału Promocji Urzędu Miasta organizowanej w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Dwunastoosobowa grupa cyklistów sprawdziła swoją wytrzymałość oraz umiejętności jazdy na rowerze na dystansie 13 kilometrów, trasą wiodącą ulicami miasta. Cały czas obecne było wsparcie eskortującej policji. Tempo jazdy raczej średnie lecz nie chodziło o wyścigi a bardziej o promocję aktywności fizycznej z pomocą rowerów.

Po dojechaniu do Parku Miejskiego wszyscy uczestnicy wzięli udział w pikniku. Był ciepły poczęstunek, napoje oraz słodycze. W prowadzeniu bufetu profesjonalną pomocą wykazały się wolontariuszki - uczniowie klas 7 i 8 z naszej Dwójki.

Cały czas odbywało się losowanie nagród i upominków. Nagrodę główną czyli rower turystyczny wygrała nasza uczennica - Julia!!! Bardzo dużo uczniów - rowerzystów oraz wolontariuszy wylosowało drobne upominki w postaci akcesoriów rowerowych.

Przeprowadzony został również konkurs wiedzy o ruchu drogowym, który wygrała nasza uczennica Amelka a nagrodą był rower sportowy!!!

Na szczególne wyróżnienie zasługują najmłodsi uczniowie naszej szkoły czyli Karolinka i Weronika z klasy Ic oraz siostry Natalia z 2c i Amelia z 3a. Dla nich pokonanie 13 kilometrów było bardzo dużym wysiłkiem ale dzielnie walczyły i dały radę!!!

Kolejny Bezpieczny Peleton już za rok.

Opiekunem rowerzystów i wolontariuszy z SP nr 2 był Pan Mariusz Kiełczewski.

Tekst: Mariusz Kiełczewski

Open Science Schooling z programu Erasmus+

W dniach 23-27 września naszą szkołę odwiedzi międzynarodowa grupa z 7 krajów: Finlandii, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Rumunii, Izraela oraz Litwy w ramach projektu Open Science Schooling programu Erasmus+.

Zapraszamy do obejrzenia kilku głównych wydarzeń z projektu w formie serii filmów, które publikowane są po raz pierwszy.

National Competition Selfie+ 2019Transnational Project Meeting in Madeira, Portugal on 8-9 November 2018.Night of Biologists at Cardinal Stefan Wyszynski Uniwersity January 2019Body Worlds & Museum of Evolution, Warsaw 2019Explory 2019Tekst: Artur Baranowski

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

zdjęcia

Wakacje mają to do siebie, że zawsze trwają zbyt krótko i kończą się w najmniej odpowiednim momencie. Żal wtedy słonecznej pogody, pięknych miejsc, ale też coraz bardziej brakuje kolegów i koleżanek ze szkolnej ławy, z którymi można snuć opowieści o przeżytych przygodach. Stąd też 2 września sędziwa, ale nieco odmieniona szkoła ożyła gwarem uczniów, którzy wypoczęci stanęli, aby postawić kolejny krok na ścieżce edukacji i rozwijać zainteresowania, poszukiwać dalszej drogi rozwoju wiedzy i swoich zainteresowań. Jak zauważyła Pani Dyrektor Dorota Puzio warto to docenić, ponieważ był taki wrzesień, kiedy szkoły nie doczekały się uczniów. Nasza społeczność szkolna uczciła ten dzień i bohaterów II wojny światowej minutą ciszy.

Nasz gość, Burmistrz Miasta Łuków Pan Piotr Płudowski życzył uczniom i nauczycielom nowych wyzwań i zapału do ich realizacji.

Tekst: Renata Prokopowicz


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
02.09.2019 r. (poniedziałek)

8:00 - Msza święta

9:10 - rozpoczęcie roku szkolnego dla klas I - VIII
szkoły podstawowej - na hali sportowej

Archiwum wydarzeń z lat ubiegłych


Archiwum wydarzeń z lat ubiegłych

Copyright © 2000-2016 Aneta Paszkiewicz