WYJAZD DO FRANCJI

W dniach 6 -13 maja 2003 r. 9 - osobowa grupa uczniów Gimnazjum nr 2, wraz z przedstawicielami innych łukowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, brała udział w wyjeździe do Francji - do partnerskiego miasta Voisins Le Bretonneux.
Plan tego wyjazdu był naprawdę napięty, ale po kolei:
6.05
O godz. 6.00, po wszystkich pożegnaniach, wyjechaliśmy z Łukowa. Cały dzień spędziliśmy w drodze. Dopiero o godz. 23.30 dojechaliśmy na nocleg w Czechach. Wszyscy pomęczeni bardzo szybko usnęli.
7.05
Niestety kolejny dzień jazdy. Im bliżej byliśmy kresu podróży tym więcej budziło się obaw. Czy poradzimy sobie z językiem angielskim, do jakich trafimy rodzin, jak zostaniemy przyjęci? Godz.
21.00
Wreszcie jesteśmy na miejscu! Francuzi przywitali nas niezwykle serdecznie. Każdy z uczestników został przedstawiony "swojej rodzinie", w której miał spędzić następnych kilka dni. Po krótkim poczęstunku rozjechaliśmy się do domów.
8.05
Rozpoczął się pierwszy dzień naszej pracy. O godz. 10.00 spotkaliśmy się z władzami miasta, a następnie wzięliśmy udział w ceremonii wojskowej, gdyż 8 maja jest we Francji świętem narodowym związanym ze zwycięstwem nad faszystowskimi Niemcami w 1945 roku. Po południu spotkaliśmy się z Merem miasta i Młodzieżową Radą Miejską. W Młodzieżowej Radzie we Voisins działa pięć komisji:

  • komisja komunikacyjna,
  • komisja sanitarna i humanitarna,
  • komisja ochrony środowiska,
  • komisja kulturalna,
  • komisja sportowa.

Radni z każdej komisji zaprezentowali swoje osiągnięcia, m. in. zorganizowanie zbiórki okularów dla krajów afrykańskich, stworzenie salonu "Imagine", w którym swój dorobek artystyczny prezentują mieszkańcy Voisins. Jednym z projektów zrealizowanych przez Młodzieżową Radę było stworzenie parku dla miłośników łyżworolek.
9.05
Ten dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania domu Jeana Monnet'a, francuskiego polityka i dyplomaty zaangażowanego aktywnie w ideę zjednoczenia Europy. Wzięliśmy udział w prezentacji filmów i wykładach dotyczących historii rozwoju Unii Europejskiej. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: jedna udała się na zajęcia do gimnazjum francuskiego, a druga zwiedzała posterunek żandarmerii. Wieczorem troszeczkę relaksu - udaliśmy się na basen .
10.05
To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Przedpołudniem udaliśmy się do Paryża na zwiedzanie miasta, a popołudniu zwiedzaliśmy Wersal i uczestniczyliśmy w pokazie fontann. Wieczorem młodzież francuska zorganizowała dyskotekę. Zabawa była świetna.
11.05
Wyjechaliśmy z Voisins, ale to nie był jeszcze koniec. Udaliśmy się do Eurodisneylandu, w którym humory dopisywały chyba każdemu. Wszyscy znaleźli tam jakąś atrakcję dla siebie. Była tam łódź piratów, smocza jama, rakieta kosmiczna i wiele, wiele innych rzeczy. Niestety czas wolny był jedynie do 17.00, gdyż czekała nas całonocna podróż.
12.05
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na zwiedzanie czeskiej Pragi. To miasto pełne urokliwych miejsc i zakątków każdemu się podobało.
13.05
Co miłe i dobre szybko się kończy. Około 6.00 dotarliśmy do Łukowa.

Ten wyjazd długo pozostanie w pamięci każdego z nas. Mamy nadzieję, że znajomości i przyjaźnie zawarte we Francji teraz będą procentowały.