Projekt Erasmus+ - wizyta na Litwie (piątek 07.10.2016)


zdjęcia

Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od zwiedzania drugiego co do wielkości miasta na Litwie - Kłajpedy. Nasza przygoda w tym portowym mieście zaczęła się od przywitania z przewodnikiem i odwiedzin pomnika nadmorskiej syrenki. Jak przekazała nam Pani przewodnik, jeśli ktoś ją dotknie za węża na prawej dłoni, to bez wątpienia jego życzenie zostanie spełnione.

Zobaczyliśmy też figurę kominiarza, którego dotknięcie za guzik przynosiło szczęście. Następna ulica obnarzyła smoka, z którym mogliśmy zrobić sobie selfie. Nie dotykaliśmy go jednak, bo wróżby były zupełnie nieprzychylne. Kolejna drobna postać z mosiądzu to mała myszka, której szeptaliśmy życzenia do uszka. Mieliśmy okazję zobaczyć też wielkie szachy. Po kilku minutach okazało się, iż to miasto posiada historię czy legendę praktycznie za każdym rogiem. Oczywiście była to tylko dobra zabawa, szczególnie językowa, choć w ten sposób historyczne ciekawostki łatwiej wpadały nam w pamięć.

Następny punkt programu to dramatyczny teatr, z którego trybuny niegdyś w 1939 roku przemawiał Adolf Hitler. Miasto niestety w 70% zniszczono podczas II wojny światowej, a władze sowieckie zbudowały tu na zgliszczach historycznych ruin monumentalne miasto na miarę tamtej epoki.

Następnie pojechaliśmy do delfinarium, gdzie dowiedzieliśmy się nie tylko wielu ciekawych informacji na temat delfinów, ale przede wszystkim na czym polega praca tresera i opiekuna delfinów. Po godzinnej prelekcji i spotkań z trenerami udaliśmy się na pokaz zaczynający się o godzinie 12.00. Po zajęciu miejsc zgasły światła. Zaczął się pokaz. Akrobacje wodnych zwierząt erasmusowcy nagrodzili gromkimi brawami i okrzykami radości.

Po zakończeniu wszyscy z radością poszliśmy na pyszny obiad. Po powrocie do szkoły dokonaliśmy ewaluacji i zaraz o 19.00 zaczynaliśmy ceremonię pożegnalą wraz z wręczeniem certyfikatów. Ceremonię zaczął występ muzycznych i tanecznych zespołów ludowych. Nie zabrakło licznych zaproszeń do wspólnych tańców i zabaw. Ceremonia pożegnalna była suto zdobiona gromkimi brawami adresowanymi w stronę koordynatorów projektu, dyrekcji szkoły, rodziców i nauczycieli.

Po długich kulturowych doświadczeniach oraz zdjęciach pamiątkowych udaliśmy się na poczęstunek. Pożegnaniom i dalszym zabawom, gdzie królował taniec zaklinania deszczu oraz nasza belgijka, brak było końca! Nazajutrz pożegnaliśmy się i zmęczeni choć pełni wrażeń, a także niezapomnianych chwil, wyruszyliśmy do domu.

Konkurs "JESTEM SMART!"

Nasze gimnazjum zgłosiło udział w konkursie "JESTEM SMART!". Zapraszamy do uczestnictwa, czekają cenne nagrody (kategorie: konkurs plastyczny, filmowy i "Dzień z Technologią"). Szczegóły pod adresem smart.tikwedukacji.pl

W Gimnazjum nr 2 piłka ręczna na najwyższym poziomie!


powiększ

Gimnazjum nr 2 w Łukowie na mapie piłki ręcznej w Polsce jest placówką bardzo znaną za sprawą dużych sukcesów w tej dyscyplinie. Aktywnie uczestniczy w różnych formach szkolenia proponowanych przez ZPRP. Jedną z nich jest Ośrodek Szkolenia Piłki Ręcznej, który powstał tutaj w 2012 roku. Zajęcia ośrodkowe prowadzi dwóch trenerów: Jerzy Kożuch i Marcin Grzeczyński. Zadaniem głównym ośrodków jest szkolenie indywidualne zawodniczek poprzez podnoszenie cech motorycznych i umiejętności technicznych na poszczególnych pozycjach w grze.

W dniach 29.09 – 02.10.2016 r. w Gimnazjum nr 2 w Łukowie gościły najlepsze zawodniczki piłki ręcznej z roczników 2001 – 2003 z wybranych Ośrodków Szkolenia Sportowego Województwa Lubelskiego. W tych dniach były przeprowadzone konsultacje. Naszą szkołę reprezentowały następujące dziewczęta: Wiktoria Koper IIb, Karolina Przeździak IIb, Anna Jankowska IIb, Kinga Kamecka IIb, Mateńko Katarzyna IIIb, Kłos Agnieszka IIIb, Pasik Natalia IIIb, Przeździak Zuzanna IIIb, Kalińska Natalia Ib.

Następne konsultacje są zaplanowane w maju 2017 r. w ośrodku sportowym nad Jeziorem Rajgrodzkim.

Marcin Grzeczyński

IV turniej "Bezpieczne gimnazjum"


zdjęcia

5 października b.r. w naszej szkole odbył się IV turniej "Bezpieczne gimnazjum". Drużyna z Gimnazjum nr 2 w składzie: Julia Wysokińska (3a), Jakub Tymosz (3f), Natalia Duszyńska (2a), Dawid Zakrzewski (2f), Karolina Bąk (1d), Szymon Folusz (1f) po raz kolejny zdobyła PIERWSZE miejsce.

Wśród konkurencji znalazły się: test wiedzy o bezpieczeństwie, zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, slalom rowerowy, policyjny tor przeszkód i przeciąganie liny. Uczniów dzielnie wspierali kibice. Na zakończenie nauczyciele - opiekunowie zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy w przypadku poszkodowanego z licznymi obrażeniami.

Turniej zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Łukowie we współpracy z Miejską Komisją d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe. Uczniów przygotowała do rozgrywek p. Agnieszka Czerska-Pawlak.

Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Młodziczek i Młodzików
w podnoszeniu ciężarów


zdjęcia

W miniony weekend w Małaszewiczach odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Młodziczek i Młodzików w podnoszeniu ciężarów. Uczeń naszej szkoły Bartosz Boncik został mistrzem województwa w kategorii wagowej do 69 kg.

Z wynikiem 103 kg w rwaniu i 225 kg w podrzucie osiągnął 228 kg w dwuboju, co jest jego nowym rekordem życiowym. Rekordy dźwignął też Jakub Sadło, który zajął trzecie miejsce w kat. wag. 77 kg. Kuba wyrwał 80 kg i podrzucił 100 kg, co w dwuboju dało wynik 180 kg. Trenerem zawodników jest Robert Dołęga. Serdecznie gratulujemy.

Projekt Erasmus+ - wizyta na Litwie (czwartek 06.10.2016)


Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie. Nasza podróż zaczęła się o godzinie 7.00. Po około trzech godzinach jazdy dotarliśmy do Barclays - wielkiego centrum innowacji IT jednego z największych i najstarszych banków w UK liczącego sobie 325 lat i posiadającego oddziały w ponad 40 państwach na całym świecie. Naszą lekcję współczesnej bankowości zaczęliśmy od prezentacji jednej z osób pionu zarządzającego, od której to usłyszeliśmy o powstaniu firmy, partnerach i najważniejszych przełomowych działaniach firmy. Barclays obsługuje 20% obrotu finansowego w UK oraz Barclays był pierwszym bankiem wprowadzającym karty kredytowe i bankomaty. Lekcja była bardzo interaktywna i wspólnie budowaliśmy wizerunek współczesnego bankowca i portfel niezbędnych umiejętności na poszczególne stanowiska w banku.

Następnie udaliśmy się do poszczególnych działów, gdzie dowiedzieliśmy się między innymi: o procesie projektowania aplikacji i wdrażania ich na rynek, czy systemach ochrony danych. Usłyszeliśmy też o sposobach zabezpieczeń i procedurach awaryjnych, również o fakcie, iż Barclays stale monitoruje największy portal społecznościowy, aby w ten sposób wykrywać usterki i natychmiast na nie reagować.

Odwiedzieliśmy również Rise Vilnius, czyli inaczej Start-up, gdzie wiele osób z pomysłem ma szansę go przedstawić i wprowadzić na rynek, który jest rówież finansowany przez Barclays.

Kolejny punkt programu to obiad, na który pojechaliśmy do jednej z galerii handlowych. Niestety mieliśmy tu tylko 50 min czasu. Po obiedzie odwiedziliśmy Centrum Innowacji i Kreatywności przy Uniwersytecie Willeńskim. Tam dowiedzieliśmy się jak wydrukować przedmioty za pomocą drukarki 3D, mogliśmy też wypróbować najnowsze wynalazki (elektryczną hulajnogę, samochód na baterie). Widzieliśmy tam również studio nagrań oraz greenscreen, wykorzystywany do nagrywania m.in. filmów, podobnie jak się to wykonuje w Hollywood.

Później poznaliśmy historię stolicy Litwy - Wilno. Zobaczyliśmy wiele starych, historycznych budynków, kościołów, ulic i stare miasto. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych historii i legend o tym mieście. Po bardzo intensywnym dniu udaliśmy się w drogę powrotną. Był to zarówno bardzo ciekawy, jak i męczący dzień, choć wszystkim bardzo się podobał.

Nazajutrz czeka nas wiele niespodzianek w największym mieście portowym Litwy - Kłajpedzie.

Projekt Erasmus+ - wizyta na Litwie (środa 05.10.2016)


zdjęcia

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w szkole, gdzie każda grupa z danego kraju przeprowadziła lekcję CLIL w sali informatycznej, dla grupy międzynarodowej składającej się z uczniów pochodzących z krajów partnerskich. Wszystko rozpoczęło się lekcją, którą przeprowadziła grupa litewska. Tematem lekcji były święta, które corocznie odbywają się w różnych państwach leżących w Europie. Wszyscy zostali podzieleni na grupy, z których każda uzupełniała prezentację online w aplikacji prezi dotyczącą określonego święta. Pod koniec tej lekcji każda grupa prezentowała swój fragment prezentacji. Po każdej lekcji mieliśmy krótką przerwę.

Następną lekcję poprowadzili nasi przyjaciele z Bułgarii. Podczas przeprowadzonych przez nich zajęć każda grupa wykonywała ciekawe zadania, które zakończone zostały prezentacją odpowiadającą o zabytkach kulturowych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO znajdujących się w państwach europejskich.

Hiszpanie byli następną grupą prowadzącą lekcję, która była poświęcona turystyce zarówno w Hiszpanii, jak i w całej Europie. Tym razem każda grupa składała się wyłącznie z osób tej samej narodowości. Podczas tej lekcji nie wykonywaliśmy żadnej prezentacji multimedialnej, ale rozwiązywaliśmy wiele zadań na papierze i oglądaliśmy bardzo ciekawy film o szlaku pielgrzymów do Santiago del Compostella.

Zaraz po tejże lekcji zostaliśmy poproszeni na pyszny obiad na szkolnej stołówce, (w czasie którego okazało się, iż każdemu przysługuje podwójna porcja) zakończony wszakże pysznym deserem.

Następnie udaliśmy się do sali plastycznej, gdzie swoją lekcję prowadziła drużyna z Rumunii. Zostaliśmy podzieleni na grupy poprzez losowanie liści z numerami. Wszystkie grupy zrobiły szereg zadań m.in.: krzyżówkę tematyczną, ułożenie dialogu między turystą a osobą zamieszkującą region przedstawiony w krótkiej notatce (nie mogło zabraknąć tam również kochanych przez wielu polskich Mazur) oraz namalowanie obrazu na podstawie skromnego opisu i własnej wyobraźni.

Zaraz po tej lekcji przeszliśmy do sali informatycznej, gdzie tym razem to my prowadziliśmy lekcję, ktorej tematem była bioróżnorodność oraz różne formy ochrony przyrody. Uczniowie brali udział w burzy mózgów, po czym podzieleni na grupy obejrzeli przygotowane przez nas wcześniej prezentacje, na podstawie których wykonali własne tematyczne plakaty online na platformie www.canva.com, które zostały później przez nich szczegółowo omówione na forum klasy.

Po wykonaniu jednego z głównych dzisiejszych zadań, wszyscy w dobrym humorze wyszliśmy na przerwę, w trakcie której do swojej lekcji przygotowywała się grupa grecka. W czasie tej lekcji wszyscy zostali podzieleni na grupy według listy uczestników i po krótkiej prezentacji oraz filmie o Grecji przystąpiliśmy do wykonania własnych prezentacji mówiącej o poszczególnych greckich wyspach, którą każda grupa musiała opisać. Po dosłownie 1 minutowej przerwie przystąpiliśmy do przedstawienia naszej prezentacji mówiącej o zróżnicowaniu gatunkowym, formach ochrony przyrody zarówno w Polsce, Europie, jak i na świecie, rynku pracy, możliwości zatrudnienia w branżach związach z bioróżnorodnością oraz jego wymaganiach.

Link do prezentacji

Ta prezentacja zakończyła nasze dzisiejsze spotkanie, po którym wszyscy udaliśmy się do domów swoich gospodarzy na pyszną kolację. Jutro jeszcze przed świtem musimy wstać i być gotowi na kolejne pozytywne wrażenia w stolicy Litwy - Wilnie.

Projekt Erasmus+ - wizyta na Litwie (wtorek 04.10.2016)


Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

Galeria zdjęć 3

Drugi dzień pobytu na Litwie to wyjazd do miejscowości Šiauliali, zwanego też miastem Słońca. Około godziny 9.00 wyruszyliśmy spod szkoły. Po dojechaniu na miejsce udaliśmy się do muzeum czekolady - Ruta założonej jeszcze w 1913 roku. Tam zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Byliśmy razem z Hiszpanami i Grekami. Na początku mieliśmy możliwość własnoręcznego wykonania czekoladowych lizaków i wielu innych słodkości według naszego pomysłu.

Następnie przewodnik muzealny opowiedział nam o historii odkrycia kakao i płynnej pierwotnie czekolady przez żeglarzy hiszpańskich, uprawie tej cennej rośliny, transporcie do Europy i wyrobie tego cennego towaru. Poznaliśmy też różnicę między czekoladą tzw. gorzką, mleczną i wyrobami czekoladopodobnymi. Zaskoczył nas nawet 50% udział cukru w czekoladach mlecznych i jeszcze większy w czekoladzie białej. Cieszymy się, iż podczas takich lekcji język angielski nie sprawia nam już praktycznie żadnej trudności. Na koniec dostaliśmy czas, aby zakupić tradycyjne litewskie słodkie pamiątki.

Gdy opuściliśmy budynek przedsiębiorstwa, przeszliśmy na pyszny obiad. Po obiedzie spotkaliśmy naszą przewodniczkę, wraz z którą udaliśmy się na spacer po mieście, które za każdym rogiem skrywało bardzo interesującą legendę i miało swoją historię.

Zobaczyliśmy tutejszy zegar, zwany "Big Ben’em" znajdujący się na najdłuższym deptaku na Litwie oraz weszliśmy na taras widokowy na dachu Muzeum Fotografii, skąd podziwialiśmy panoramę miasta.

Następnie przeszliśmy pod łukiem, gdzie wcześniej pomyśleliśmy o życzeniu. Według tutejszej legendy życzenie ma się sprawdzić, jeśli wrócimy tu za rok nie przechodząc ponownie pod łukiem. Nieopodal łuku mieści się tu Muzeum Rowerów, które jest jednym z dwudziestu innych muzeów w tym mieście. Tu też znajduje się największy rower na świecie.

Spacerując dalej, doszliśmy do figury lisa, która znajdowała się przy jeziorze. Niedaleko od rzeźby znajdowała się statua złotego chłopca z łukiem ze Słońcem pod stopami oraz kościół pochodzący z XVII wieku, który jednocześnie jest najstarszym budynkiem w mieście, które podczas II wojny światowej było zniszczone w ponad 80%.

Po spędzeniu kilku chwili z piękną muzyką sakralną, autokarem udaliśmy się na Wzgórze Krzyży. Był to ostatni punkt naszego dnia. Pochodzenie tego wzgórza nie jest do końca jasne, jak wyjawił nam przewodnik. Legenda głosi, iż na miejscu jeszcze w 1430 roku powstała tu kapliczna upamiętniająca przyjęcie chrztu przez Żmudź. Gdy po nieudanym powstaniu listopadowym rodzinom rebeliantów nie pozwolono pochować ciał bliskich, aby upamiętnić ich śmierć rodziny właśnie w to miejsce zaczęły przynosić i stawiać krzyże. Dziś znajduje się tam ponad 100 000 krzyży. Odwiedział to miejsce również nasz papież Jan Paweł II w 1993 roku w czasie pielgrzymki na Litwę, celebrując w tym miejscu mszę świętą.

Po dniu pełnym atrakcji późnym wieczorem wróciliśmy do naszych rodzin. Nazajutrz będziemy prowadzić między innymi lekcję opartą o nowe technologie dla międzynarodowej grupy naszych przyjaciół.

Projekt Erasmus+ - wizyta na Litwie (02-08.10.2016)


zdjęcia

Projekt Erasmus+ pod tytułem „Młodzież, wielojęzyczność i perspektywy pracy w Europie” to już kolejny międzynarodowy projekt naszej szkoły. W dniach 2-8 października 2016 r. odbywa się czwarte już spotkanie wszystkich partnerów z sześciu krajów: Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Litwy, Polski oraz Rumunii. Podczas wizyty dzielimy się wynikami naszych prac, produktami i rezultatami z ostatnich dwóch miesięcy oraz z realizacji wielu nowych działań, które podlegają bieżącej ewaluacji.

Naszą podróż rozpoczęliśmy w niedzielę o godzinie 8.20. Około 12.00 zatrzymaliśmy się na obiad w Augustowie, po czym udaliśmy się do miejscowości Kołtyniany. Na miejscu byliśmy około godziny 19.00 lokalnego czasu, gdzie sprzed szkoły odebrały nas rodziny, u których będziemy mieszkać przez najbliższy tydzień.

Nazajutrz o godzinie dziewiątej spotkaliśmy się w Domu Kultury w Kołtynianach na ceremonii otwarcia, gdzie każdy z krajów partnerskich wręczył drobny upominek dyrektorowi szkoły i innym nauczycielom z zaprzyjaźnionej szkoły, według zasady “drobne prezenty czynią wielkich przyjaciół”. Uczniowie z Litwy zaprezentowali kilka tańców narodowych oraz pokazali swe umiejętności wokalne.

Następnie udaliśmy się do miejscowości Silale na spotkanie z władzami miasta, gdzie wręczono nam album ze zdjęciami Litwy wykonanymi z lotu ptaka. Piękne zdjęcia zrobiły na nas duże wrażenie. Następnie poszliśmy na spacer po mieście, odwiedzając miejscowy kościół, a następnie udaliśmy się na smaczny obiad z obowiązkowym deserem.

Po posiłku wróciliśmy do szkoły w Kołtynianach. Nadszedł czas na przedstawienie przygotowanych prezentacji, które zaczęli przedstawiać uczniowie z Bułgari, Grecji, Litwy i Hiszpanii. Wszystkie prezentacje dotyczyły turystyki, walorów historycznych, kulturowych, trendów statystycznych rozwoju tej gałęzi gospodarki, jej wpływu na krajowe PKB oraz zawodów związanych z nią w wymienionych wyżej krajach. Następnie każda z opiekujących się nami rodzin zabrała nas do domu, gdzie odpoczęliśmy i zjedliśmy kolację.

Później wszyscy zebrali się ponownie w Domu Kultury w Kołtynianach, gdzie odbył się jeszcze oficjalny poczęstunek. Każdy z krajów partnerskich pokazał przygotowaną przez siebie część artystyczną w formie tańca lub piosenki. To była wspaniała okazja, aby podziwiać przygotowane pokazy, ale również wziąć udział we wspólnej zabawie. Dodatkowo strona goszcząca przygotowała kilka tańców narodowych, które na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie. Każdy świetnie się bawił i zacieśniał więzi z rówieśnikami! :) Po udanym wieczorze wszyscy wróciliśmy z rodzinami do domów. Nazajutrz jedziemy do “słonecznego miasta”, gdzie mamy nadzieję, pogoda nam również dopisze.

Projekty edukacyjne dla klas II

Tematy projektów

Przedstawiamy tematy projektów edukacyjnych do realizacji w roku 2016/2017:

Tematy projektów

Drugoklasisto, już dziś wybierz interesujący Cię temat projektu edukacyjnego i zgłoś się do opiekuna projektu!

Bezpieczny Peleton


zdjęcia

W sobotnie popołudnie 24 września 2016 r. uczniowie Gimnazjum nr 2 w Łukowie uczestniczyli po raz kolejny w "Bezpiecznym Peletonie" zorganizowanym przez Wydział Promocji Urzędu Miasta Łuków w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu.

Dwunastu gimnazjalistów pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego pana Mariusza Kiełczewskiego przejechało wspólnie z ponad dwustuosobowym peletonem 12 kilometrów.

Trasa prowadziła ulicami miasta i okazała się dość łatwa dla wszystkich uczestników. Ponad godzinny wysiłek nagrodzony był ciepłym poczęstunkiem w postaci zupy oraz ciepłych napojów serwowanych w Amfiteatrze Parku Miejskiego w Łukowie.

Ważnym punktem programu podczas pikniku był pokaz umiejętności jazdy i ewolucji wykonywanych na rowerze przez pana Piotra Bielaka, lecz najważniejszym było losowanie nagród - upominków. Wśród szczęśliwców znaleźli się między innymi: Iza Koper, Kacper Bogusz, Patryk Walczak, Dominik Grudzień. Wszyscy uczestnicy miło spędzili czas, a pogoda okazała się bardzo łaskawa.

Ekipa z "Dwójki" to: Patryk Walczak, Bartosz Teleszko, Amelka Rosińska, Iza Koper, Kacper Bogusz, Martyna Tomasiewicz, Patrycja Kacprzak, Natalia Mokicka, Patryk Patkowski, Kinga Chmielewska, Dominik Grudzień, Szymon Suchodolski. Opiekun M. Kiełczewski.

Foto: Mariusz Kiełczewski, Rowerowy Łuków - Mateusz Ptaszyński, Bezpieczny Peleton - Jacek Jakubowski, Podlasie 24 - Anna Kupińska.

Mariusz Kiełczewski

Zapisy do Szkolnego koła wolontariatu

Zapraszam chętnych do pracy w Szkolnym kole wolontariatu.
Zebranie organizacyjne odbędzie się 29.09.2016 r. (czwartek) w sali nr 10 o godz. 14.30.

Opiekun koła: Agata Kurowska-Kacprzak

III Letnie Mistrzostwa Miasta Łuków
w Szachach Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych


powiększ

21 września 2016 r. w Sali Konferencyjnej im. Jana Pawła II w Urzędzie Miasta w Łukowie odbyły się III Letnie Mistrzostwa Miasta Łuków w Szachach Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Wśród startujących nie zabrakło uczniów naszego gimnazjum. Zawodnicy rywalizowali indywidualnie i drużynowo.

W klasyfikacji drużynowej Gimnazjum nr 2 zajęło I i III miejsce. Zwycięską drużynę reprezentowali: Julia Piwowarczyk, Aleksandra Goławska i Wojciech Golba. Brązowy medal wywalczyli: Mikołaj Milcarz i Kacper Napiórkowski. W klasyfikacji indywidualnej Wojciech Golba zdobył złoto, a Julia Piwowarczyk - srebro.

Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Lidia Grzeczyńska

"W pogoni za oddechem" - trailer
najnowszego filmu Roberta Celińskiego


uruchom film

Prezentujemy najnowszy trailer do filmu "W pogoni za oddechem", który niebawem będzie można obejrzeć. Film-dokument będzie obrazował ostatnią wyprawę Roberta Celińskiego na Tenzing Hillary Everest Marathon w Nepalu. Jego przygotowania, życie tam w Himalajach, aklimatyzację, rozterki, to co człowiekowi towarzyszy podczas wielotygodniowej wyprawy na ten maraton.

Powstanie tego filmu było możliwe dzięki partnerom: LOTTO EXTREME, MIASTO ŁUKÓW, 4F, NIK, ADIDAS, SMAIL DESIGN CLINIC, FUNDACJA KUKUCZKI, FUNDACJA CEGIEŁKOWO. To pierwszy film pana Roberta, ale będą następne z kolejnych wypraw i startów w biegach ekstremalnych.

Wkrótce będziemy gościli pana Roberta Celińskiego w naszej szkole.

Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Łukovia CUP 2016


powiększ

W dniach 21 - 23 września 2016 r. Gimnazjum nr 2 w Łukowie było gospodarzem XVII Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Łukovia CUP 2016. W turnieju brało udział 6 zespołów w kategorii młodziczek i 6 zespołów w kategorii juniorek młodszych.

Łukowski klub SPR Łukovia, który reprezentują uczennice naszego gimnazjum zgłosił do turnieju dwie drużyny - jedną w kategorii młodziczek (dziewczęta z klasy II B), drugą w kategorii juniorek młodszych (dziewczęta z klasy III B wspomagane przez absolwentki naszego gimnazjum). Ponadto dziewczęta z klasy I B reprezentowały zespół Kadry Województwa Lubelskiego.

Po trzydniowych zmaganiach w Turnieju Łukovia CUP - nasze dziewczęta zajęły czołowe miejsca:

W kategorii młodziczek po raz drugi z rzędu zwyciężyła drużyna SPR Łukovia Łuków prowadzona przez trenera Marcina Grzeczyńskiego. Zespół wystąpił w składzie: Kinga Kamecka, Adela Kostian, Alicja Kubiak, Natalia Kubicka, Wiktoria Koper, Karolina Przeździak, Julia Puszcz, Anna Jankowska, Magda Kowalczyk, Natalia Zemło, Emilia Zaręba, Natalia Łukasiewicz, Julia Kamińska.

Drugie miejsce w kategorii młodziczek zajęła Kadra Województwa Lubelskiego prowadzona przez trenera Jerzego Kożucha. Zespół wystąpił w składzie: Julia Bogusz, Wiktoria Złomańczuk, Natalia Kalińska, Ewelina Sosnowska, Wiktoria Sosnowska, Weronika Frąc, Maja Trochimowska, Natalia Mokicka, Aleksandra Ciężka, Paula Wasak.

W kategorii juniorek młodszych drużyna prowadzona przez trenera Jerzego Kożucha zajęła III miejsce. Zespół wystąpił w składzie: Zuzanna Ośkiewicz, Agnieszka Kłos, Kamila Bartnicka, Milena Zarzycka, Zofia Głębicka, Zuzanna Przeździak, Alicja Włodarczyk, Natalia Pasik, Weronika Leszko.

Marcin Grzeczyński

Bartosz Boncik na Mistrzostwach Europy Młodzików
w podnoszeniu ciężarów


zdjęcia

W niedawno zakończonych Mistrzostwach Europy Młodzików w podnoszeniu ciężarów, które rozgrywane były w Polsce w Nowym Tomyślu udział brał nasz uczeń, Bartosz Boncik. W swoim debiucie w zawodach międzynarodowych uczeń klasy III "D" zajął VIII miejsce w kategorii wagowej 69 kg. Na co dzień Bartek trenuje w naszej szkolnej siłowni pod okiem Roberta Dołęgi i reprezentuje ŁKS "Orlęta" Łuków. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Pełne wyniki: http://www.polska-sztanga.pl/ps/pliki/NT69CH15m.pdf

Robert Dołęga

W hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi - koncert łukowian

11 września o godzinie 16.00 mieszkańcy Łukowa i okolic będą mogli wziąć udział w koncercie zorganizowanym z okazji Roku Henryka Sienkiewicza.

Wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem: "W hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi - koncert łukowian". Na scenie amfiteatru swoje umiejętności wokalne zaprezentują uzdolnione muzycznie łukowianki: Klaudia Borejko, Alicja Dziurdziak i Natalia Wysocka, wokalistki Studia Fever. Klaudia i Natalka są uczennicami naszego gimnazjum. Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli.

Dziewczęta zaśpiewają najpiękniejsze polskie piosenki, przy podkładzie muzycznym specjalnie zaaranżowanym na tę okoliczność przez muzyków z Jazz Band Dariusz Krzęcio.

Narodowe Czytanie


zdjęcia

Sobota 3 września to był dzień Narodowego Czytania. W całym kraju czytano powieść Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis" w ramach obchodów Roku Sienkiewicza. W Gimnazjum nr 2 w Łukowie punktualnie o godzinie dziesiątej spotkała się grupa uczniów, nauczycieli i rodziców na wspólne czytanie fragmentów "Quo Vadis". Spotkanie poprowadziła pani Małgorzata Knap. Przedstawiła pokrótce cel i założenia akcji, a następnie wszyscy po kolei czytali na głos powieść, oczywiście po jednym akapicie i obowiązkowo z jednego egzemplarza.

Agnieszka Domijańska

Wakacje z angielskim


relacja MasterTV

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych nasze Gimnazjum koordynowało akcją "Wakacje z angielskim". Tym razem gościliśmy nauczyciela matematyki ze stanu Oklahoma. Kristin Holland prowadziła zajęcia z naszą młodzieżą w dniach 4-8 lipca dla dwóch grup wiekowych. W akcję włączyły się szkoły z Zalesia, Stanina, Świdów, Strzyżewa i Jonnika.

Więcej informacji na stronie projektu:

http://wakacjezangielskim.blogspot.com/p/2016.html,

w galerii zdjęć

https://goo.gl/photos/gEjvofaWchsP1FAi8

oraz relacji filmowej wykonanej przez MasterTV

https://www.youtube.com/embed/zes2BqyOhLU
.

Akcja w ramach programu Erasmus+ "Youth, Multilingualism and Work Perspectives in Europe" 2015-2017.

Konferencja "Dydaktyka, czyli jak mózg zmienia mózg"


zdjęcia

W dniu 7 czerwca dwoje uczniów: Kinga Chmielewska i Piotr Rzymowski wraz z panem dyrektorem pojechali do Dwujęzycznego Gimnazjum numer 49 w Warszawie.

Od godziny 12.00 braliśmy udział w interesującej konferencji pt. "Dydaktyka, czyli jak mózg zmienia mózg". Pierwszą część poprowadziła pani Ewa Borgosz - pedagog Uniwersytetu SWPS. Mówiła o neurodydaktyce, roli emocji w uczeniu się oraz w jaki sposób zapamiętujemy fakty, zdarzenia i miejsca.

Następnie pani psycholog - Joanna Sajko-Stańczyk, która napisała książkę "Garnitur kontra garsonka, czyli jak zbudować dobre relacje w pracy" przeprowadziła wykład pt. "Płeć mózgu w Edukacji - potencjał, który można wspierać". Ten wykład był bardzo interesujący. Pani mówiła o czasach zarówno współczesnych jak i starożytnych. Około godziny 13.00 mieliśmy poczęstuek. Po 20 minutach przerwy zaczęła się ostatnia część konferencji, którą prowadził pan Dariusz Niedzieski. Potem zjedliśmy bardzo dobry obiad w szkolnej stołówce.

O godzinie 15.00 zaczęliśmy prowadzić lekcję CLL, którą przeprowadziliśmy podczas naszego pobytu w Rumunii w ramach projektu Erasmus+. Na podstawie tej lekcji uczniowie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób naukowcy dokonują pomiaru ilości gatunków na danym obszarze. Uczniowie czynnie brali udział w naszej lekcji. Na koniec nagrodzili nas brawami, a pani dyrektor wręczyła nam dyplomy z podziękowaniem oraz książkę dla szkoły z dedykacją. Zadowoleni wróciliśmy do Łukowa.

Podziękowanie dla Piotra
Podziękowanie dla Kingi
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017


zdjęcia

Uśmiechy, zadowolone twarze uczniów można było zobaczyć na rozpoczęciu nowego roku szkolnego w naszym gimnazjum. Aż 176 "pierwszaków" rozpoczęło naukę w sześciu oddziałach. Na uroczystości Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu - Marek Król odczytał List Inauguracyjny od Burmistrza Miasta Łukowa. Życzył wszystkim "byśmy umieli czerpać jak najwięcej satysfakcji z wykonywanych zadań, a szkoła stała się dla nas drugim domem".

Tak piękny pierwszy dzień września niech będzie zwiastunem dobrego, pracowitego roku szkolnego 2016/2017, a na efekty i sukcesy nie trzeba będzie długo czekać!

Agnieszka Domijańska

Marta Pawlikowska na Mistrzostwach Świata w Irlandii


zdjęcia

W dniu 25 sierpnia br. reprezentacja Polskiego Związku Kickboxingu wyruszyła do Dublina (Irlandia), gdzie w dniach 29.08 - 3.09 odbywały się Mistrzostwa Świata Kadetów i Juniorów. W formule light contact w kategorii do 42 kg nasz kraj reprezentowała Marta Pawlikowska - uczennica II klasy Gimnazjum Nr 2 w Łukowie, którą trenuje w sekcji kickboxing KSW Łuków - klubu działającego w ramach Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Nasz Region" przy OSiR w Łukowie.

Podopieczna trenera Zenona Pawlikowskiego, to doświadczona i utytułowana zawodniczka. Jest dwukrotną mistrzynią Polski w kickboxingu, brązową medalistką mistrzostw świata (2014) i pucharu świata (2014, 2016).

Wyjazd Marty Pawlikowskiej na mistrzostwa globu jest możliwy dzięki wsparciu Burmistrza Miasta Łuków - Pana Dariusza Szustka. Wiemy już dziś, że reprezentacja Polski przywiezie z tych zawodów szereg medali, w tym trzy zdobyte w formule light contact kadetów. Jeden z nich, brązowy, wywalczyła właśnie Marta. Więcej szczegółów poznamy, kiedy zawodnicy wrócą do kraju.

Dotychczas udział Łukowian w zawodach tej rangi przedstawia się następująco:
- rok 2010 - Belgrad ( Serbia)- miejsce 5-8 Michał Goławski- kadet starszy
- rok 2010 - Belgrad ( Serbia)- miejsce 9-12 Rafał Goławski- kadet starszy
- rok 2012 - Bratysława (Słowacja)- brązowy medal Agnieszka Osial- junior
- rok 2014 - Rimini ( Włochy)- brązowy medal - Marta Pawlikowska- kadet młodszy
- rok 2014 - Rimini ( Włochy)- miejsce 5-8 - Maciej Królik- junior
- rok 2015 - Dublin( Irlandia)- miejsce 5-8 - Agnieszka Osial- senior

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Zapraszamy na rozpoczęcie
roku szkolnego 2016/2017
w dniu 1 września 2016 r.
o godzinie 9.10.

Archiwum wydarzeń z lat ubiegłych


Archiwum wydarzeń z lat ubiegłych

Copyright © 2000-2016 Aneta Paszkiewicz