Klasa 1b i 3a na "Wystawie grzybów"

zdjęcia

W dniu 30.10.2018 r. klasy 1b i 3a odwiedziły siedzibę PSSE w Łukowie, gdzie odbyła się ,,Wystawa Grzybów" przygotowana we współpracy z Nadleśnictwem Łuków. Celem wystawy było zainteresowanie tematyką bezpiecznego grzybobrania. Na wystawie dzieci miały okazję oglądać świeże grzyby jadalne, niejadalne i trujące. Była to także doskonała lekcja przyrody na temat rodzajów grzybów, ich budowy oraz zasad rozpoznawania i zbierania. Dzieci mogły również uzyskać wiedzę na temat prawidłowego zachowania się w lesie oraz rozpoznawania zwierzęcych śladów. Mogliśmy posłuchać śpiewu ptaków i powdychać zapach świeżego runa leśnego Niepowtarzalna atmosfera lasu w samym centrum miasta wzbudziła u dzieci wiele emocji i ogromne zainteresowanie. Z żalem opuszczały wystawę.

Tekst L.Rychta

Cyberprzemoc

zdjęcia

Rodzaje przestępstw, odpowiedzialność za nie, wykroczenia, cyberprzemoc - takie informacje przekazała naszym uczniom klas piątych, szóstej i siódmych prokurator rejonowa p. Jolanta Niewęgłowska. I chyba temat trafił w sedno, gdyż zainteresowanie podczas spotkania było ogromne. Żyjemy w świecie pełnym czyhających na nas zagrożeń, dlatego dobrze jest wiedzieć, co nam wolno, co nam za to grozi, jakie mamy prawa i jak ich bronić w myśl hasła: lepiej zapobiegać niż potem się martwić.

Agnieszka Domijańska

Wycieczka do stolicy klas Ia, Ic

zdjęcia

26 października uczniowie klas Ia i Ic wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem była wizyta w Teatrze BAJ. Dzieci obejrzały tam spektakl pt: " Doktor Dolittle i jego zwierzęta". Była to niezwykle kolorowa, rozśpiewana opowieść o afrykańskich przygodach Doktora i jego przyjaciół. Podczas spektaklu dzieci mogły zobaczyć różnorodne techniki teatralne: lalki, maski, teatr przedmiotu, czarny teatr i teatr cieni. Następnie uczestniczyły w warsztatach teatralnych pt.: "Jak się to to rusza ?", podczas których poznały różne rodzaje lalek teatralnych (kukły, pacynki, jawajki, marionetki), odkrywały sekrety ożywiania lalek i próbowały sztuki animacji.

Ostatnim punktem wycieczki był spacer po Starym Mieście, podczas którego pani przewodnik opowiadała najpiękniejsze historie i legendy warszawskie. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła dzieciom nowej wiedzy i wielu niezapomnianych wrażeń.

Barbara Ługowska
Katarzyna Mikulska

Srebrna sztafeta Wojewódzkich Biegów Sztafetowych

zdjęcia

W dniu 18 października w Tomaszowie Lubelskim odbył się Finał Wojewódzki w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Bardzo dobrze zaprezentowała się sztafeta chłopców z naszej szkoły, stoczyła pasjonującą walkę o złoty medal, jednak przegrała w końcówce z drużyną gospodarzy. W biegu wzięło udział 12 najlepszych szkół w województwie, po dwie najlepsze drużyny z rejonu. Medaliści mistrzostw:
  1. Szkoła Podstawowa nr 1 - Tomaszów Lubelski
  2. Szkoła Podstawowa nr 2 - Łuków
  3. Szkoła Podstawowa nr 2 - Tomaszów Lubelski
Skład srebrnej sztafety: Jakub Rożen, Dominik Grudzień, Daniel Machniak, Maciej Mądry, Adrian Marzel, Szymon Suchodolski, Kacper Ostojski, Przemysław Misiak, Karol Sobczak.
Opiekun: p. Robert Filip

Tekst i zdjęcia: p. Robert Filip

Dzień Edukacji Narodowej 2018

zdjęcia

Dnia 12 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjni. Zaproszenie przyjęli również nauczyciele emeryci. Serdeczne życzenia i kwiaty na ręce pani dyrektor złożyły przedstawicielki Rady Rodziców: p. Agnieszka Baniak i p. Agata Nurzyńska. Tego dnia nauczycielom i pracownikom obsługi zostały wręczone Nagrody Dyrektora. Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas: 3a, 3d i 3f.

FESTIWAL NAUKI I SZTUKI W SIEDLCACH

zdjęcia

18 października 2018 r. grupa uczniów projektu Erasmus+ Open Science Schooling, uczniowie będący laureatami w projekcie eTwinning Maths and Zoology "ZOOM" i zwycięzcy regionalnego konkursu plastycznego "Dąb Niepodległości" wzięli udział w XX Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, organizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny. Młodzież uczestniczyła m.in. w warsztatach o projektowaniu, modelowaniu i drukowaniu przedmiotów na drukarce 3D podczas sesji "Drukowanie w trójwymiarze - zrealizuj swoje wizje szybko i precyzyjnie bez potrzeby szukania i dostosowywania się do istniejących produktów" oraz w pokazach prowadzonych przez studentów UPH, widowiskowych doświadczeń chemicznych "Zabawy z chemią", a także w bardzo interesujących warsztatach "Czy to chemia, czy sztuka? Zajrzeć do kryształu", podczas których uczniowie mieli możliwość bezpośredniej obserwacji struktury wewnętrznej ciekłych kryształów.

Następnie w Sali Senatu UPH w Pałacu Ogińskich uczniom: Paulinie Mościckiej z kl. 7A i Jakubowi Macioszkowi z kl.3F gimnazjalnej przyznano nagrody w konkursie plastycznym "Dąb Niepodległości". Ponadto nasza placówka otrzymała niezwykłe drzewka - sadzonki dębów z żołędzi poświęconych przez papieża Benedykta XVI. Na zakończenie uczniowie wysłuchali wykładu "Edytowanie genomów: za i przeciw".

Współpracę naszej szkoły z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym, w tym organizację konkursu artystycznego zapewnili p. Artur Baranowski, p. Agnieszka Czerska-Pawlak oraz p. Dariusz Nikiel, który przygotował także znakomitą fotorelację z opisanego wydarzenia.

Wycieczka do Warszawy klasy IIc i IIIa

zdjęcia

W dniu 12 października 2018 roku uczniowie klasy II c i III a wraz z wychowawczyniami i panią logopedą wzięli udział w wyjeździe do Warszawy.

Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, znajdującego się nieopodal Stadionu Narodowego, spacer po mieście oraz wizyta w Manufakturze Cukierków.

Najważniejszym punktem wyjazdu był oczywiście pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie zwiedzali przygotowane wystawy, poznając przy tym różne prawa fizyczne, matematyczne, przyrodnicze i chemiczne. To takie nowoczesne laboratorium na 4 tys. m2. Składa się z pięciu galerii. Bawiąc się grupowo i indywidualnie eksperymentowaliśmy wynalazkami, które zmieniają świat.

By doświadczyć wszystkiego trzeba przeznaczyć co najmniej 6 godzin, więc do Centrum wrócimy na pewno.

Potem przeszliśmy przez Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście, aż dotarliśmy do Manufaktury Cukierków. Tam mieliśmy okazję poznać tajniki ręcznego wyrobu cukierków i lizaków. Obserwowaliśmy prawdziwe czary, okazało się, że żółta masa zmieniła kolor na śnieżnobiały. Do tej masy były dodawane kolory, między innymi czerwony sok z buraków. Natomiast z długich słodkich węży powstawały lizaki, które sami wykonaliśmy. W nagrodę otrzymaliśmy słodkie prezenty, które zabraliśmy do swoich domów.

Ostatnim punktem naszej wyprawy był posiłek w McDonald's. Pogoda tego dnia była piękna. W drodze powrotnej pan pilot zorganizował nam konkurs piosenki. Chętnie wzięliśmy w nim udział. W super humorze wróciliśmy do swoich domów.

Tekst: Ewa Redzik

Spektakl teatralny dla najmłodszych widzów

zdjęcia

Dnia 18.10.2018r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się do Łukowskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie wykonane przez aktorów Teatru Bajlandia z Warszawy pt. "O smoku i Królu leniuchu". Było to barwne widowisko, wspaniała zabawa, ale i nauka szlachetnych zasad.

Spektakl stworzony został przy interakcji z najmłodszymi widzami, dzięki czemu cała historia, a przede wszystkim płynący z niej morał zapadnie na długo w naszej pamięci.

WYCIECZKA KLAS III GIMNAZJUM
OŚWIĘCIM-WADOWICE-ZATOR-KRAKÓW

zdjęcia

W dniach 19-21 września 2018r. uczniowie klas 3a, 3d,3e oraz 3f pod opieką p. Ilony Borkowskiej, p. Aleksandry Sala, p. Moniki Duszyńskiej, p. Anny Szklarz, p. Teresy Słomki oraz p. Mariusza Kiełczewskiego uczestniczyli w trzydniowej wycieczce Oświęcim-Wadowice-Zator- Kraków.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu (Auschwitz- Birkenau). Uczniowie doświadczyli niezapomnianej lekcji historii, a pobyt na terenie obozu zostanie w ich pamięci do końca życia.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy wizytą w Muzeum "Dom Rodzinny Jana Pawła II" w Wadowicach. Uczniowie zwiedzili serce Muzeum- mieszkanie Wojtyłów, w którym Jan Paweł II przyszedł na świat i przeżył 18 lat. Prosto z Wadowic wyruszyliśmy do Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze, w którym spędziliśmy sześć godzin pełne atrakcji ,emocji, śmiechu, relaksu oraz zabawy.

Ostatni dzień naszej wycieczki poświęciliśmy na zwiedzanie Krakowa. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy między innymi Rynek Starego Miasta, Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel, spacerowaliśmy również ulicami Grodzką i Kanoniczną.

Pełni wrażeń wróciliśmy do domu, oby każdy wrzesień w roku szkolnym był pełen takich emocji!

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

zdjęcia

26 września 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Nauczyciele języka angielskiego p. Magdalena Piasecka, p. Aleksandra Sala oraz p. Artur Baranowski zadbali, aby lekcje tego dnia były urozmaicone i przy współpracy z uczniami przygotowali bardzo ciekawe inicjatywy.

Nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III mieli okazję dowiedzieć się więcej o krajach anglojęzycznych dzięki uczennicom z klasy 3d gimnazjum. Julia Ostrysz, Gabriela Szczygielska, Paulina Łazuga i Amelia Matejko przygotowały prezentację i opowiedziały dzieciom o najciekawszych faktach związanych z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, a w celu sprawdzenia ich wiedzy przeprowadziły quiz wiedzy i nagrodziły dzieci, które zapamiętały najważniejsze fakty. Ponadto, uczniowie poznali flagi państw anglojęzycznych, pięknie je pokolorowali, a następnie udekorowali nimi sale lekcyjne.

Uczennice klasy 6a: Karolina Jasińska, Amelia Chomicz, Karolina Szczygielska oraz Julia Fatyga przygotowały quiz dotyczący ciekawostek o Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szkocji, Walii i Irlandii, w którego rozwiązywaniu czynnie wzięła udział cała klasa. Dzięki zaangażowaniu Mai Sulej z klasy 3a gimnazjum, która poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, między innymi gry KAHOOT wprowadziła na lekcji angielskiego mnóstwo ciekawych faktów o krajach anglojęzycznych, również klasy gimnazjalne miały okazję sprawdzić swoją wiedzę i ciekawie spędzić czas.

Ponadto, uczniowie klasy VII SP oraz IIIa gimnazjalnej pod kierunkiem pana Artura Baranowskiego wzięli udział w międzynarodowym projekcie eTwinning The Art of Science and the Science of Art - przygotowując w oryginalny sposób sentencje znanych osób wraz z wizualizacją przekazu oraz wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej. Do projektu spłynęło kilkadziesiąt prac, poniżej prezentujemy niektóre z nich. Szczegóły projektu i zdjęcia na stronie projektu:

https://twinspace.etwinning.net/59298/home

Jubileuszowe Biegnij Warszawo 2018 z łukowianami

zdjęcia

Już po raz 10 młodzież z Łukowa i okolic uczestniczyła w Międzynarodowych biegach ulicznych Biegnij Warszawo - Maszeruję Kibicuję 2018.

Przy pięknej, niedzielnej pogodzie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie oraz Szkoły Podstawowej w Świdrach wzięła udział w jubileuszowej 10-tej edycji tak wspaniałej imprezy promującej aktywność fizyczną poprzez bieganie oraz marsz na świeżym powietrzu.

Blisko 10 tysięcy biegaczy miało do pokonania 10 kilometrów, piechurzy natomiast 5 kilometrów lecz nie w tempie spaceru lecz o wiele, wiele szybciej. Byli reprezentanci Polski oraz Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie, Niemcy i biegacze z Malty. W trakcie imprezy rozegrano Mistrzostwa Polski Kobiet na dystansie 10 km.

Wśród osób uczestniczących w imprezie nasze dzieci mogły spotkać ludzi ze świata sportu i telewizji takich jak: Kamil Bednarek, Filip Chajzer, Robert Korzeniowski czy Joanna Jóźwik brązowa medalistka Mistrzostw Europy w biegu na 800 m, piąta zawodniczka ostatnich Igrzysk Olimpijskich. Była to okazja do porozmawiania, uzyskania cennych informacji na temat treningu biegowego oraz zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Organizatorem wyjazdu był nauczyciel wychowania fizycznego z łukowskiej Dwójki Pan Mariusz Kiełczewski oraz Pani Dorota Mościcka, którzy serdecznie dziękują Miastu Łuków za pomoc w organizacji wyjazdu dzieci.

Dziękujemy również Pani Annie Kupińskiej z portalu informacyjnego podlasie24.pl za zgodę na użycie kilku zdjęć przedstawiających naszą młodzież w działaniu.

Foto: warszawa.naszemiasto.pl, Mariusz Kiełczewski.

Półmaraton Jata 21 serc!!!

zdjęcia

Nasza szkoła będąc partnerem pierwszego Półmaratonu Jata 21 Serc bardzo aktywnie włączyła się w przedsięwzięcie organizowane przez Fundację Cegiełkowo Pasja i Pomoc. To sportowe wydarzenie odbyło się 7 października 2018 roku. Start i meta miały miejsce w kompleksie rekreacyjnym Zimna Woda, a trasa biegu prowadziła przez leśne dukty łukowskich lasów.
Grupa naszych uczniów - wolontariuszy zyskała nie tylko cenne doświadczenie w pracy społecznej, ale też możliwość poznania klimatu i energii niepowtarzalnej imprezy biegowej! Wolontariusze ci, szlachetni i spieszący z oddaniem to: Maria Nurzyńska, Wiktoria Kozyra, Patrycja Szymkowiak, Maria Sulej, Gabriela Jarosińska, Julia Mitura.

Opiekę nad nimi sprawowali Pani Agata Kurowska-Kacprzak oraz Pan Artur Baranowski.

Pani Agnieszka Czerska-Pawlak kunsztownie ozdobiła komplety filiżanek, będące nagrodami dla trzech najszybszych małżeństw. Pan Dariusz Nikiel wykonał ponad pół tysiąca dokumentalnych zdjęć, do których obejrzenia zapraszamy w poniższej galerii:

https://photos.app.goo.gl/Bgpc5EC2nogM4WYHA

W biegu startował również nauczyciel naszej szkoły Pan Jerzy Kożuch z bardzo dobrym rezultatem :)

Dziękujemy Panu Prezesowi Fundacji Marcinowi Rychta za dotychczasową współpracę i polecamy się na przyszłe imprezy rozwijające wśród młodzieży empatię, a odbywające się na rzecz naszej lokalnej społeczności.

Dziękujemy również Pani Annie Kupińskiej z portalu informacyjnego podlasie24.pl za zgodę na użycie kilku zdjęć przedstawiających naszą młodzież w działaniu.

Tekst: Artur Baranowski


Niepodległość mapa myśli - konkurs biblioteczny

REGULAMIN KONKURSU

MAPA MYŚLI - PODSTAWOWE INFORMACJE

powiększ
Certyfikat Jakości Kształcenia Języków

powiększ

Mija właśnie X edycja platformy Instaling i miło nam zakomunikować, iż nasza szkoła otrzymała po raz kolejny Certyfikat Jakości Kształcenia Języków w uznaniu za skuteczne wykorzystanie innowacyjnego systemu optymalizacji nauki słownictwa Insta.Ling. Wraz z tym certyfikatem zostali również wyróżnieni nasi nauczyciele: Artur Baranowski, Aleksandra Sala, Magdalena Piasecka.

Awans na zawody wojewódzkie

powiększ

Awans na zawody wojewódzkie Drużyna chłopców z naszej szkoły zajęła pierwsze miejsce w Sztafetowych Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych. Zawody odbyły się 4 października w Sworach. Nasi biegacze tego dnia wywalczyli I miejsce w powiecie i I w rejonie, tym samym awansowali do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 18 października Tomaszowie Lubelskim. Skład sztafety: Szymon Suchodolski, Jakub Rożen, Przemek Misiak, Kacper Ostojski, Daniel Machniak, Maciej Mądry, Karol Sobczak, Dominik Grudzień, Stanisław Sobiech, Piotr Bartoń.
Opiekun: p. Robert Filip.
Tekst: p. A.D.
Zdjęcie: p. Dariusz Nikiel

Turniej w Macedonii

zdjęcia

W dniach 6-14 września 2018 r. dziewczęta z III gimnazjalnej klasy sportowej przebywały na wycieczce w Macedonii. Bazą pobytu było miasto Kicevo. Głównym celem wyjazdu był udział w Międzynarodowym Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt. W zawodach tych wystąpiło 6 zespołów. Nasza drużyna odniosła komplet zwycięstw i tym samym zajęła I miejsce w rozgrywkach. Ponadto nasze zawodniczki otrzymały wyróżnienia indywidualne: Paula Wasak została wybrana najlepszą bramkarką, a Natalia Kalińska MVP turnieju.

Relacja uczestniczek turnieju:
"Oprócz rozgrywek sportowych organizatorzy zapewnili nam szereg atrakcji turystycznych. Dziewczęta miały możliwość podziwiania pięknych krajobrazów oraz zwiedzenia licznych zabytków. Dwukrotnie przebywaliśmy w Ochrydzie, mieście, które jest uznawane za jedno z najstarszych ludzkich siedlisk w Europie i kolebkę słowiańskiej kultury. Ochryda i Jezioro Ochrydzkie figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając Ochrydę zobaczyliśmy m. in.:
- pozostałości greckiego teatru wybudowanego ok. 200 r. p. n. e.
- pozostałości twierdzy cara Samuela z X w.
- ruiny chrześcijańskiej bazyliki pochodzącej z V w.
- cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo
- Zatokę Kości - jedną z pierwszych osad ludzkich odtworzoną na palach na wodzie
Wykorzystując słoneczną pogodę korzystaliśmy z uroków jednego z najpiękniejszych jezior Europy - Jeziora Ochrydzkiego. Oprócz kąpieli w krystalicznie czystej wodzie, opalania na piasku o czarnej barwie, mogliśmy również popływać na rowerach wodnych. Wieczorami w ramach integracji i zawierania znajomości organizatorzy zabierali nas na koncerty muzyczne oraz na dyskoteki. W trakcie całego pobytu mogliśmy przekonać się o wielkiej serdeczności i gościnności naszych gospodarzy. Dziewczęta zawarły liczne znajomości ze swoimi macedońskimi koleżankami oraz kolegami z Szaflar, którzy również brali udział w wyjeździe. Płacz i przedłużanie chwili rozstania w dniu wyjazdu świadczą o świetnej integracji obu stron. Mamy nadzieję, że nie był to nasz ostatni kontakt z grupą nowych przyjaciół z Macedonii i liczymy, że spotkamy się w przyszłym roku na turnieju u nas w Łukowie."

Tekst i zdjęcia: Jerzy Kożuch

Zostań wolontariuszem Półmaratonu Jata 21 serc!!!

powiększ

Półmaraton Jata 21 serc to wydarzenie organizowane przez Fundację Cegiełkowo "Pasja i Pomoc" w dniu 7 października 2018 roku. Fundacja czeka na 8-10 wolontariuszy chcących zaangażować się w to wydarzenie. Wasza pomoc będzie nieodzowna w tym dniu od godziny 8.00 do 14.00.

Do waszych zadań będzie należało: obsługa stolika zawodów, wręczanie medali, czy też pomoc przy wydawaniu posiłków i napojów.

Osobą odpowiedzialną za opiekę w trakcie wydarzenia jest nauczyciel SP2 w Łukowie Artur Baranowski. Akcję wspomaga Szkolne Koło Wolontariatu i Pani Agata Kurowska-Kacprzak.

Wśród wolontariuszy, którzy zarejestrują się na stronie fundacji zostanie rozlosowana nagroda, a wśród nich kurs prawa jazdy.

Szczegóły informacji na stronie:
http://www.cegielkowo.pl/polmaraton-jata-21-serc-7-pazdziernika-2018

Erasmus na Festiwalu Nauki na UKSW w Warszawie

zdjęcia

W dniu 28 września grupa Erasmusa w ramach projektu Open Science Schooling pojechała na warsztaty laboratoryjne organizowane w ramach Festiwalu Nauki. Zajęcia odbywały się na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Obejmowały one 3 różne zagadnienia, a każdy warsztat trwał 90 minut. Pobyt na wydziale został zainaugurowany przez profesora neurobiologii Krzysztofa Turlejskiego w ramach rozpoczęcia roku akademickiego i ceremonii wręczenia dyplomów ukończenia studiów.
Następnie rozpoczęły się warsztaty sekcji mózgu podczas którego młodzież poznała budowę i funkcje mózgu ale również dokładną budowę neuronów. Najatrakcyjniejszą częścią zajęć była możliwość poznania budowy mózgu krowy i świni, świerzego jak i utrwalonego w formalnie. W tym zadaniu uczniowie musieli się zmierzyć z prawidłowym oznaczeniem głównych obszarów mózgu oraz wskazać na ich funkcję. Na zakończenie zajęć odbyła się gra w ramach której zwycięzcy otrzymali pamiątkowe festiwalowe odznaki. Dodatkową wartością było prowadzenie lekcji w języku angielskim.

Kolejny warsztat dotyczył sekcji serca, w którym można było poznać jego budowę, jak również krążenie krwi w organizmie ludzkim czy też szczegółową budowę różnych komórek mięśni pod mikroskopem. W ramach sekcji serca należało wskazać wszystkie ważne elementy jego budowy, komory, przedsionki, zastawki i wiele innych. Spotkanie również zakończył podsumowujący quiz z nagrodami. Ta lekcja rówież prowadzona była w języku angielskim.

Celem trzeciego warsztatu prowadzonego przez dr Bożenę Sosak było poznanie bardzo drobnego słodkowodnego skorupiaka - Dafni, jej biologii, środowiska życia, szczegółowej budowy mofrologicznej czy fizjologii. Najciekawszym jednak etapem tych zajęć był ich przyżyciowa obserwacja. Bijące serce lub nawet serca, ponieważ obserwowaliśmy "noworodki" dafni znajdujące się jeszcze w komorze lęgowej na długo pozostaną w naszej pamięci, jak relacjonowała młodzież.

Wyjazd zorganizowali Dariusz Nikiel i Artur Baranowski. Zdjęcia Dariusz Nikiel.

Konkursy plastyczne

powiększ
INTERNATIONAL DOT DAY

zdjęcia

17 września uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki - święta dzieci, które nie wierzyły w swoje możliwości oraz kreatywnych nauczycieli. Nasze kropki stały się ośrodkiem i początkiem nieprzebranych we wzorach i kolorach kwiatów. Do malowania przystąpili z wielkim zaangażowaniem zarówno uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców, jak i dzieci z klas starszych szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. Fotorelacje (autorstwa p. Dariusza Nikla, p. Katarzyny Mikulskiej i p. Barabary Ługowskiej) zostały zamieszczone zarówno na międzynarodowej, jak i polskiej stronie International Dot Day.

Strona konkursowa: https://www.facebook.com/groups/dzienkropki/?fref=nf

Szkolnym koordynatorem obchodów i twórcą wystawy prac była p. Agnieszka Czerska Pawlak.

KONKURS SELFIE+

powiększ

Miło nam zakomunikować, iż po raz kolejny bierzemy udział w ogólnopolskim konkursie Selfie+ organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. W poprzednich edycjach, aż dwukrotnie znajdowaliśmy się w gronie laureatów. Konkurencja duża, więc prosimy o trzymanie za nas kciuków!

Operacja - Open Science Schooling - mój projekt w jednym ujęciu

Projekt ma na celu przybliżenie uczniom prawdziwego oblicza nauki. Dziś ćwiczymy na manekinie, ale to tylko dlatego, aby w przyszłości taka operacja udała się i aby pacjent przeżył. Postępujemy według zasady, im więcej potu na poligonie tym mniej krwi na polu walki :)

Innym celem, który realizujemy w projekcie to praktyczne uczestnictwo naszej młodzieży w poznaniu prawdziwego oblicza NAUKI obecnej w naszej lokalnej społeczności, opartej o innowacje i realne badania. Jednym z naszych sukcesów jest przedstawienie wyników naszych wstępnych badań na Ogólnopolskiej Konferencji dla studentów Biopotencjał 2108. Teraz przygotowujemy się do opracowania i napisania publikacji!
Każdy dzień to duża dawka emocji i wiedzy.

Zdjęcie wykonał: Dariusz Nikiel

Strona konkursowa: https://selfieplus.frse.org.pl/
Strona naszego projektu:http://openscienceschooling.blogspot.com/

KONKURS PLASTYCZNY pt. "Dąb Niepodległości"

powiększ

W związku ze 100 letnią rocznicą odzyskania niepodległości serdecznie zapraszamy młodzież szkolną do wzięcia udziału w KONKURSIE PLASTYCZNYM pt. "Dąb Niepodległości", który odbywa się w ramach XX Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach 18-21.10.2018 r. Informacje szczegółowe na stronie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach - oranizatora festiwalu, http://www.festiwal.uph.edu.pl/759-konkurs
Regulamin:
http://www.festiwal.uph.edu.pl/images/PDFs/festiwal_2018/Regulamin-konkursu-Db-Niepodlegoci.pdf.
Na konkurs zapraszają w imieniu komisji konkursowej: Agnieszka Czerska-Pawlak, Artur Baranowski.
Partnerami konkursu są Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Łukowie oraz Fundacja Cegiełkowo "Pasja i Pomoc".

Konkurs językowo - artystyczny z elementami nauk ścisłych

powiększ

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków - European Day of Languages zapraszamy do konkursu językowo - artystycznego - informatycznego z elemntami nauk ścisłych. Konkurs adresowany jest dla uczniów klas IV-VIII naszej szkoły. "Colorful proverbs and sayings - barwne przysłowia i powiedzonka" związane z nauką.
Konkurs polega na przygotowaniu pracy językowo - plastycznej z użyciem technologii informacyjno-komunikacyjnych tj. e-plakatu, e-rysunku w formie jpg/jpeg lub dostępnego online, na których zostaną napisane powiedzenia, przysłowia w języku angielskim wraz z polskim tłumaczeniem. Mogą być to powiedzenia sławnych ucznonych. Jedna osoba może wykonać maksymalnie 2 prace. Prace proszę przesłać do 10 października 2018 roku na adres art.baranowski@gmail.com.
Spośród wszystkich prac Jury skłądające się również z uczniów wyłoni zwycięzców. Przyznane zostaną okolicznościowe nagrody za I, II i III miejsce. Jury podczas oceny będzie brało pod uwagę estetykę wykonania pracy, użytą technologię, kreatywność oraz mądrość przekazu. Konkurs odbywa się w ramach projektu eTwinning The Art of Science and the Science of Art. (odpowiedzialny; Artur Baranowski).

Zmiana godzin dzwonków od 17.09.2018 r.

W związku z bardzo dużą liczbą dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej, które w tym roku szklonym korzystają ze stołówki szkolnej zostają zmienione długości przerw obiadowych i tak od 17.09.2018 r. (poniedziałek) w naszej szkole obowiązują następujące dzwonki.

Dzwonki obowiązujące od 17.09.2018 r.
1. 8.00 - 8.45
2. 8.50 - 9.35
3. 9.40- 10.25
4. 10.30 - 11.15
    przerwa 20 minut
5. 11.35 - 12.20
    przerwa 20 minut
6. 12.40 -13.25
    przerwa 10 minut
7. 13.35 - 14.20
8. 14.25 - 15.10
9. 15.15 - 16.00

Wycieczka do Londynu

zdjęcia

Już po raz 5 odwiedzamy Londyn. To niesamowite miasto przyciąga nas jak magnes. Szlifując język angielski zwiedzamy wiele ciekawych miejsc takich jak Natural History Muzeum, Science Museum, Greenwich, Buckingham Palace, London Eye. A jutro shopping in Primark.

GRY CHODNIKOWE

zdjęcia

W ostatnich dniach wakacji nauczycielki klas I-III (panie: Katarzyna Mikulska, Ewa Redzik, Barbara Śledź, Lidia Rychta, Elżbieta Rodak, Barbara Ługowska) oraz "pani od plastyki" - Agnieszka Czerska Pawlak spotkały się, aby wykonać projekty i szablony, a następnie namalować gry chodnikowe dla dzieci na placu przed szkołą. To pierwsza część projektu, mamy jeszcze dużo miejsca do zagospodarowania ?. Uczniowie, zapraszamy do współpracy. Czekamy na pomysły - co jeszcze namalujemy na płytkach?

Tekst: koordynator projektu, Agnieszka Czerska Pawlak

XXIV Ogólnopolskie Biegi im. ks. Stanisława Brzóski

zdjęcia

W dniu 9 września 2018 r. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie oraz Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Nasz Region" zorganizowali XXIV Ogólnopolskie Biegi im. ks. Stanisława Brzóski pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków. W imprezie uczestniczyło 149 zawodników i zawodniczek w tym nasi uczniowie Urszula Brauła i Adam Płudowski oraz nauczyciel Artur Baranowski, biorąc udział w biegu na dystansie 10 km.
Z prawdziwą przyjemnością pragniemy poinformować i pogratulować naszej uczennicy Urszuli Brauła, która zdobyła 1 miejsce w kategorii wiekowej dziewczęta do lat 15!
Zdjęcia pochodzą ze strony organizatora biegu.
link

Zaproszenie do projektu eTwinngowego pt. ZOOM

Zapraszamy młodzież naszej szkoły do realizacji międzynarodowego projektu eTwinngowego pt. ZOOM, który oparty jest o integrację (ZOO) zoologii i (M) matematyki. Dodatkowo projekt będzie integrować język angielski oraz technologię kominikacyjno-informacyjną. Niektórymi z poruszanych problemów będzie m.in. zależność rozpiętości skrzydeł do szybkości lotu ptaków czy na przykład próba zmierzenia średniej długości życia gatunku, biorąc pod uwagę gatunki długowieczne oraz te efemeryczne. W chwili obecnej mamy już kilkadziesiąt bardzo różnorodnych pomysłów. Czekamy na Twoje :)

Realizatorzy projetku:
Grażyna Pieniak - matematyka
Artur Baranowski - biologia, język angielski

Partner Iva Skybowa, Gimnazjum w Hladnow, Czechy
strona projektu:
https://twinspace.etwinning.net/67063/home

Kolejne działania projektu Erasmus+

zdjęcia

W ramach realizacji projektu Erasmus+ Open Science Schooling wraz z partnerami z Hiszpanii, Portugalii, Izraela, Finlandii, Grecji i Rumunii nasza młodzież podczas wakacji prowadziła intensywne badania fauny motyli nocnych tzw. ciem w rezerwacie Jata. Podczas nocnych odłowów braliśmy udział w wielu jedno i dwudniowych bikwakach w pobliżu rezerwatu, co było doskonałą okazją na poznanie owadów o dziennej i nocnej aktywności, pobliskiego poligonu wojskowego, różnych środowisk w rezerwacie i jej przyrody, w tym torfowisk, łęgów i bagien ale również na integrację zespołu Erasmusa przy wieczornym ognisku. Niemałą atrakcją były obserwadzie setek latających w nocy świetlików!

W trakcie badań uczniowie poznali metodologię badań terenowych, aktywnie biorąc w nich udział ale także podczas zajęć w szkole, gdzie nauczyli się rozpoznawać wiele gatunków, preparować owady przygotowując gabloty z motylami a także prowadzić bardzo dokładne pomiary niezbędne do rozwiązywania aktualnych problemów w ekologii populacji np. korelacje liczebności do indeksu masy ciała oraz samej masy ciała.

Przed nami liczne jesienno-zimowe spotkania na których będziemy analizować uzyskane dane i przygotowywać się do kolejnych wystąpień konferencyjnych ale także publikacyjnych. Z naszymi wynikami prac podzielimy się również z naszymi partnerami podczas wyjazdu do Portugalii w dniach 7-11 listopada 2018 roku.

Wstępne wyniki badań różnorodności gatunkowej rezerwatu młodzież naszej szkoły miała już szansę przedstawić podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Biopotencjał 2018 odbywającej się na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńśkiego w Warszawie, która odbyła się w dniu 8 czerwca 2018 roku. Współautorami plakatu byli następujący uczniowie: Gabriela Machal, Eliza Michałowska, Julia Mączka, Paulina Mościcka, Lena Warsz, Piotr Łukasik, Krzysztof Łazuga. Podczas konferencji absolwent naszej szkoły Natalia Jagodzińska przedstawiła prezentację w języku angielskim otrzymując od gremium naukowego wyróżnienie.

Link do wydarzenia:
http://openscienceschooling.blogspot.com/2018/09/biopotencja-2018-scientific-conference.html oraz galerii zdjęć:
https://photos.app.goo.gl/S5NNNacqUKxcYeT57

Kierujemy ogromne podziękowani dla Pana Nadleśniczego Grzegorza Uss, za dużą otwartość i pomoc w prowadzonym projekcie.

W projekt zaangażowały są następujący uczniowie: Paulina Mościcka, Julia Mączka, Natalia Jagodzińska, Dominika Piros, Gabriela Machal, Krzysztof Łazuga oraz nauczyciele Pani Agnieszka Czerska-Pawlak, Dariusz Nikiel oraz koordynator projektu Artur Baranowski.

Link do strony projektu:
https://openscienceschooling.blogspot.com/

Turniej zapaśniczy

zdjęcia

W dniu 8 września 2018 roku odbył się już po raz kolejny turniej zapaśniczy imienia Grzegorza Miszty i Edyty Smolińskiej. Zawody zapaśnicze odbyły się w ramach 50-lecia łukowskich zapasów a nasza szkoła była partnerem tego wydarzenia. Na uroczystości było wiele znakomitych sportowców, wychowanków łukowskich Orląt wielokrotnych mistrzów Polski oraz medalistów mistrzostw Europy i Świata. Na wydarzenie przybyli również Pan Andrzej Supron - prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie oraz dwukrotny złoty medalista Olipiady Pan Andrzej Wroński. Wydarzeniu patronował Burmistrz Miasta Łuków, który też zaangażował znaczne środki na tę uroczystość oraz wydanie książki o łukowskich zapasach.

W trakcie uroczystości Pani Dyrektor Dorota Puzio została uhonorowana przez trenera Władysława Świętochowskiego pamiątkowym medalem, w podziękowaniu za dotychczasową współpracę. Polski Związek Zapaśniczy odznaczył również Artura Baranowskiego brązowym medalem PZZ a Marszałek Województwa Lubelskiego za całokształt działalności społecznej wyróżnił pamiątkowym medalem z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W uroczystości zaangażowany był również Pan Dariusz Nikiel, który wykonał zdjęcia.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

zdjęcia

W dniu 3 września 2018 r. o godzinie 9:10 klasy I-VIII Szkoły Postawowej oraz trzecie klasy Gimnazjum rozpoczęły uroczyście nowy rok szkolny 2018/2019. Wszystkich uczniów rodziców i nauczycieli serdecznie powitała pani Dyrektor Dorota Puzio. Na uroczystości obecny był także Sekretarz Miasta Łuków p. Ryszard Szczygieł, który odczytał odczytał List Inauguracyjny od Burmistrza Miasta Łuków.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
03.09.2018 r. (poniedziałek)

8:00 - Msza św.

9:10 - rozpoczęcie roku szkolnego dla klas I - VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum
- na hali sportowej

WYPRAWKA DLA PIERWSZOKLASISTY
rok szkolny 2018/2019

Wyprawka dla uczniów klas pierwszych
na rok szkolny 2018/2019



Podręczniki na rok szkolny 2018/2019

Wszyscy uczniowie otrzymają darmowe podręczniki
(z wyjątkiem religii),
finansowane ze środków
Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Rodzice zakupują jedynie podręcznik do religii. 
Lista podręczników do religii
na rok szkolny 2018/2019





Archiwum wydarzeń z lat ubiegłych


Archiwum wydarzeń z lat ubiegłych

Copyright © 2000-2016 Aneta Paszkiewicz