VI DYSKOTEKA DLA DAWNEJ MŁODZIEŻY - ZAPRASZAMY
Program Erasmus+ 2015-2017
Wizyta w Polsce - 31 marca 2017 r. (piątek)


Otwórz galerię zdjęć

Dzisiejszy dzień również rozpoczęliśmy o godzinie 9:00. Pierwszym punktem naszego dnia była wizyta w fabryce odzieży damskiej "Łuksja". Tam pokazano nam cały budynek. Mogliśmy zobaczyć jak krok po kroku wykonać dane ubranie oraz przedstawiono nam prezentację nt. tego zakładu.

Następnie rozpoczęły się kolejne CLIL lekcje. Pierwszą, o wodach mineralnych, przedstawiła grupa z Rumunii, natomiast drugą, o rynku pracy, nauczyciele z Grecji. Po zajęciach udaliśmy się do domu na krótki odpoczynek.

Około godziny 18.00 wszyscy z powrotem spotkaliśmy się w szkole. Rozpoczęliśmy ceremonię pożegnalną. Na początku każdy uczestnik projektu otrzymał certyfikat oraz wykonano zdjęcia pamiątkowe. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zabraliśmy się do zjedzenia pysznej kolacji. Następnie obejrzeliśmy regionalne tańce, które przedstawiła grupa "Łukowiacy" i sami mogliśmy do nich dołączyć. Wspólny polonez w wykonaniu wszystkich uczestników spotkania, z relacji partnerów na długo pozostanie w ich sercach, z czego bardzo się cieszymy.

Po występach, po godzinie 20.00 ze smutkiem musieliśmy pożegnać pierwszą grupę partnerów-Hiszpanię. Nie obyło się bez łez. Następnie rozpoczęła się dalsza część uroczystego wieczoru.

Na scenę wjechał m.in. piękny i przepyszny tort projektowy z log projektu Erasmus+, naszego projektu oraz naszej szkoły. Dobrze się bawiliśmy tańcząc, śpiewając i rozmawiając. Kolejną niespodzianką były zdjęcia, które podczas poniedziałkowej ceremonii powitalnej każdy z nas sobie wykonał. Było przy tym dużo radości i na pewno będą one niezapomnianą częścią tej wizyty.

To był bardzo męczący dzień, ale i bardzo intensywny tydzień. A w następnym dniu już od rana żegnaliśmy naszych partnerów z Bułgarii, Grecji, Litwy i Rumunii.

Program Erasmus+ 2015-2017
Wizyta w Polsce - 30 marca 2017 r. (czwartek)


Otwórz galerię zdjęć

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy o godzinie 9:00. Pojechaliśmy do Radzynia Podlaskiego, gdzie odwiedziliśmy Spółdzielnię Mleczarską "Spomlek". Obejrzeliśmy całą fabrykę, w której produkują ser, mleko w proszku oraz i inne wyroby mleczarskie. Tam również przedstawiono nam prezentację dotyczącą tego sektora usług.

Następnie zjedliśmy pyszny obiad w szkole. Po posiłku rozpoczęło się rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu "Malowane i śpiewane", zorganizowanego przez Panią Agnieszkę Czerską-Pawlak oraz Panią Zofią Ochnik. W części plastycznej brali udział uczniowie z naszego i 5 partnerskich krajów. Wyróżniono i nagrodzono 6 prac, ufundowanych przez Burmistrza Miasta Łuków. Później odbyły się występy uczennic naszej szkoły. Śpiewały one w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim. Jury spośród 12 występów wyłoniło 3 najlepsze wykonania.

Po niedługiej przerwie Litwa, Bułgaria oraz Hiszpania zaprezentowały swoje CLIL lekcje.

Od godziny 19:30 mieliśmy czas wolny. Większość grupy udała się na kręgle do Arkabosa. Pozostali spędzali czas w swoim gronie. To był bardzo wyczerpujący, ale udany dzień.

Program Erasmus+ 2015-2017
Wizyta w Polsce - 29 marca 2017 r. (środa)


Otwórz galerię zdjęć

Środa była kolejnym dniem, który spędziliśmy w Warszawie. Swój dzień rozpoczęliśmy o 9:00 wyjazdem do naszej stolicy. Dotarliśmy na miejsce około godziny 12.00 i po krótkim spacerze dotarliśmy do teatru "Buffo" na spektakl anglojęzyczny pt. "Dracula", w którym grali aktorzy pochodzący z USA i należący do grupy teatralnej TNT. W przedstawieniu były omawiane problemy dzisiejszego świata, np. zmiany klimatu, zanieczyszczenia środowiska, narkomania oraz wszystkie związane z nią zachowania społeczne (małżeństwo sprzedaje swoje dziecko Draculi by pozyskać pieniądze na narkotyki), przeniesienie życia ze świata realnego do wirtualnego, faszyzm czy polityka zagraniczna USA i Federacji Rosyjskiej.

Następnie udaliśmy się na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, to właśnie tu zjedliśmy obiad i wysłuchaliśmy kilku wykładów odnośnie budowy i właściwości kości (PhD Joanna Nieczuja-Dwojacka), wypluwek (dr hab. J. Romanowski prof. UKSW) oraz ssaków i ich układu nerwowego (dr hab. J. Romanowski prof. UKSW). W przerwie między wykładami przeprowadziliśmy lekcję CLIL dla naszych gości. Podczas lekcji dowiedzieliśmy się o tym, jakie mięśnie występują w naszym organizmie, jak zbudowane jest serce, jak krąży nasza krew.

Mieliśmy także okazję obejrzenia preparatów mikroskopowych różnych mięśni i porównania ich, a także preparatów w formie zdjęć na naszych projektowych tabletach. Głównym punktem naszej lekcji była sekcja serca wołowego. Całość podsumowaliśmy grą na platformie kahoot. Dzisiejszy dzień upłynął nam “jak z bicza strzelił” podczas wspólnej nauki i był pełen uśmiechów.

Program Erasmus+ 2015-2017
Wizyta w Polsce - 28 marca 2017 r. (wtorek)


Otwórz galerię zdjęć

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy dość wcześnie. Już o godzinie 7:45 wszyscy zebraliśmy się na placu kościelnym, a po godzinie 8.00 wyruszyliśmy do Siedlec. Pierwszym punktem naszego programu była wizyta w fabryce pociągów Stadler. Na miejscu dowiedzieliśmy się o wszystkich etapach powstawania pociągów i ich mechanizacji. Wszyscy partnerzy dostali od firmy drobne upominki. Wizyta uświadomiła nam jaki to trudny proces produkcji jednego pociągu i jak wiele osób jest w niego zaangażowanych. Dowiedzieliśmy się również, gdzie możemy spotkać takie pociągi i na jakie rynku zbytu są sprzedawane.

Następnie udaliśmy się do Warszawy, gdzie na stołówce akademickiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zjedliśmy przepyszny obiad. Potem wszyscy udaliśmy się na krótki spacer po starym mieście, gdzie jedliśmy lody i gofry.

W następnej kolejności przeszliśmy się trakcie Krakowskiego Przedmieścia mijając po drodze Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta Augusta, Pałac Prezydencki oraz Uniwersytet Warszawski wprost do Centrum Nauki Kopernik. Na oglądanie i wypróbowanie wszystkich eksponatów mieliśmy ponad 2 godziny.

Później przeszliśmy do planetarium na piękny pokaz gwiazd i film o tym jak człowiek podbijał niebiańskie przestworza i jak bardzo w życiu potrzebna jest wizja i realizacja marzeń. Po zakończeniu pokazu udaliśmy się do autobusu i oczywiście nie obyło się bez wizyty w McDonaldzie. W autobusie śpiewaliśmy piosenki, graliśmy w różne gry i świetnie się bawiliśmy. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do Łukowa.

Program Erasmus+ 2015-2017
Wizyta w Polsce - 27 marca 2017 r. (poniedziałek)

Poniedziałkowy dzień zaczęliśmy o godzinie 8.45 zbiórką w szkole. Podzieliliśmy uczniów na dwie grupy. Pierwsza wraz z panią Magdaleną Piasecką udała się do prywatnej kliniki lekarskiej “Ortodentiki”, natomiast druga z panem Arturem Baranowskim pojechała do Zakładów Mięsnych "Ł-meat Łuków". Po zwiedzeniu tych miejsc grupy wymieniły się miejscami.


Otwórz galerię zdjęć 1

Wizyta pozwoliła nam poznać bardzo nowoczesne wyposażenie kliniki oraz zakres zadań jakie spełnia. Dowiedzieliśmy się również, jakie potrzebne są kwalifikacje, aby wykonywać dany zawód w tym zakładzie pracy.

Podczas wizyty w Zakładach Mięsnych, na nasze spotkanie przyszła Pani Prezes Irena Grzesiak i bardzo ciepło nas powitała. Na początku przedstawiono nam historię firmy, jej profil produkcyjny oraz kontakty handlowe.

Dowiedzieliśmy się również, jakie zawody można wykonywać w tym zakładzie pracy i jakie należy mieć kwalifikacje. Po prezentacji w sali konferencyjnej przeszliśmy obejrzeć zakład pracy. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem mechanizacji i komputeryzacji całego procesu produkcyjnego.

Zmęczeni, lecz zadowoleni około 14.00 wróciliśmy na obiad do naszej szkolnej stołówki. Od godziny 15.00 rozpoczęliśmy oficjalne powitanie w naszym łukowskim Urzędzie Miasta. Przywitał nas Burmistrz Miasta dr Marcin Mateńko oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Marek Król.

Nasi uczniowie powitali wszystkich bardzo gorąco, wręczyli identyfikatory, a od pana burmistrza nasi partnerzy otrzymali drobne upominki w postaci koszulek "I love Łuków". Następnie każdy kraj przedstawiał swoje tematyczne prezentacje na temat rynku pracy w poszczególnych krajach i sektorach. Wysłuchaliśmy prezentacji Hiszpanii, Bułgarii, Litwy, Rumunii, Grecji oraz naszą polską. Na zakończenie nasi uczniowie przedstawili prezentację na temat naszego lokalnego rynku pracy w mieście, powiecie i województwie. Szczegółowo prezentacje te poruszały problemy szkolnictwa w Hiszpanii, lasów oraz rezerwatów przyrody w Bułgarii, rolnictwa na Litwie, wód mineralnych w Rumunii, zasobów mineralnych oraz rynku pracy w Grecji oraz polska prezentacja opisała paliwa kopalne, ich wydobycie, przetwarzanie i przemysł z nimi związany.

Prezentacji wysłuchaliśmy zaciekawieni, chcąc poznać jak najwięcej informacji o krajach naszych kolegów i koleżanek. W międzyczasie mogliśmy poczęstować się kawą, herbatą, wodą i ciastem.

Po kilku godzinach przerwy, którą nasi partnerzy spędzili u rodzin goszczących spotkaliśmy się w szkole na przyjęciu powitalnym połączonym z kolacją. Każdy mógł zrobić sobie śmieszne zdjęcie w stroju przedstawiającym jakiś zawód w fotobudce przygotowanej przez Dariusza Nikla. Do fotobudki tej samodzielnie wraz z Panią Agnieszką Czerską-Pawlak przygotowywaliśmy różnego rodzaju stroje oraz hasła i logotypy.


Otwórz galerię zdjęć 2

Podczas tego wieczoru uczniowie uczęszczający do Łukowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Łukowiacy" zaprezentowali regionalne tańce, przygotowane przez Panią Agnieszkę Domijańską. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi I LO w Łukowie Grzegorzowi Rzymowskiemu, jednocześnie Prezesowi Zespołu za możliwość wypożyczenia pięknych stroi.

Następnie Klaudia Borejko zaśpiewała piosenkę "Impossible", Gabrysia Zalewska dała popis na saksofonie, a Klaudia Mościcka oraz Eliz± Leszczak, zaprezentowały nam piękny artystyczny taniec. Następnie zaczęliśmy przedstawiać nasze narodowe tańce, podczas których wszyscy bardzo dobrze się bawili i tańczyli ze sobą. Zmęczeni lecz zadowoleni wróciliśmy do domu aby następnego dnia spotkać się z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi.


Otwórz galerię zdjęć 3
Wielostronne Partnerstwo Szkół
Programu Erasmus+ 2015-2017
"Młodzież, wielojęzyczność i perspektywy pracy w Europie"

Wizyta w Polsce 27.03-31.03.2017

Projekt Erasmus + pod tytułem "Młodzież, wielojęzyczność i perspektywy pracy w Europie" to już kolejny międzynarodowy projekt naszej szkoły. W dniach 26.03-31.04.2017 r. odbyło się piąte już spotkanie wszystkich partnerów z sześciu krajów: Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Litwy, Rumunii oraz Polski.

Podczas wizyty dzieliliśmy się wynikami naszych prac, produktami i rezultatami z ostatnich dwóch miesięcy oraz z realizacji wielu nowych działań, które podlegają bieżącej ewaluacji.

Zachęcamy do obejrzenia ebooka, w którym opisano dzień po dniu przebieg wizyty partnerów z pięciu państw w Polsce wraz z licznymi, bardzo interesującymi zdjęciami.


Otwórz ebook
Dzień Otwarty


zdjęcia

Dzień Otwarty w naszej szkole można uznać za udany. Trybuny hali sportowej zajęte były aż do ostatniego miejsca. Pierwszą część informacyjną poprowadziły uczennice - Karolina Wielgórska i Zuzanna Pytlak. Dyrektor szkoły p. Artur Baranowski zachęcał do wybrania właśnie tej szkoły, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom nauczania. Opowiadał też o celach i efektach prowadzonych przez szkołę programów: Comenius i Erasmus.

Szkoła promuje oddziały dwujęzyczne, dlatego o tych klasach wicedyrektor p. Dorota Puzio przedstawiła dużo informacji. Prezentację szkoły przeplatały występy uzdolnionej młodzieży. Piosenki w obcych językach zaśpiewały: Gabriela Szczygielska, Natalia Wysocka, trio - Anastazja Klimiuk, Julia Stolarczyk, Marta Skurka. Klaudia Mościcka wystąpiła w przepięknym tańcu jazzowym.

Ale na koniec prezentacji szkoły i dorośli, i dzieci zaszokował nietypowy pokaz udzielania pierwszej pomocy przez brygadę ratowniczą z klasy 3d, a w roli narratora wystąpiła p. Agnieszka Czerska – Pawlak. Było przy tym dużo zabawy, ale przekaz tej scenki został zapamiętany: każdy powinien umieć udzielić pomocy przedmedycznej i tego uczniowie uczą się na zajęciach EDB w naszej szkole.

Druga część Dnia Otwartego to zwiedzanie szkoły. Grupy dzieci i ich rodziców pod opieką uczniów „Dwójki” wzięli czynny udział w zabawach, doświadczeniach chemicznych i fizycznych, próbach zdolności malarskich, matematycznych i wielu, wielu innych atrakcjach. Gościliśmy przyszłych uczniów aż do późnych godzin wieczornych.

Agnieszka Domijańska


Spotkanie z pisarzem - Panem Jackiem Getnerem


zdjęcia




zdjęcia

22 marca 2017 roku nasze Gimnazjum miało przyjemność gościć pana Jacka Getnera; autora scenariuszy filmowych, powieści kryminalnych, sztuk teatralnych i tekstów do gier komputerowych oraz innych poczynań literackich, o których można przeczytać na jego stronie internetowej. Pisarz podczas spotkania opowiadał o swojej twórczości. Dzielił się z nami tajnikami warsztatu literackiego. Odpowiadał na pytania uczniów, biorących udział w spotkaniu.

Część uczniów uczestniczyła w warsztatach, poprowadzonych przez pana Jacka Getnera. Ich celem była próba otwarcia młodzieży na pisanie scenariuszy gier komputerowych. Zajęcia były prowadzone ciekawie. Po krótkim, teoretycznym wstępie, dającym odpowiedzi na pytania: jak zacząć pisanie, na co zwracać uwagę, skąd czerpać pomysły, młodzież miała interesujące zadanie do wykonania. Uczestnicy warsztatów chętnie podjęli wysiłek stworzenia dialogów do gry komputerowej. Grupy radziły sobie z tym zadaniem z różnym powodzeniem.

Pan Jacek Getner zostawił w naszej bibliotece swoje książki z dedykacją. Za prezent serdecznie podziękowaliśmy. Zapraszamy do ich przeczytania, dostarczą wielu przyjemnych chwil. Panu Jackowi serdecznie dziękujemy i liczymy na dalsze spotkania.

Barbara Walczak



powiększ

Dzień Otwarty
w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki
w Łukowie

Malowane i śpiewane


zdjęcia

30 marca b.r. w Gimnazjum nr 2 w Łukowie odbyło się podsumowanie projektu p.n. „Malowane i śpiewane: międzynarodowy konkurs plastyczny, szkolny konkurs piosenki obcojęzycznej”. W uroczystości – obok uczniów i nauczycieli gimnazjum - wzięli udział także uczestnicy projektu Erasmus+ „Youth, multilingualism and work perspectives in Europe” goszczący w naszej szkole. Ze względu na tę grupę widzów prowadzenie odbywało się w języku polskim (p. Agnieszka Czerska Pawlak) oraz angielskim (Mikołaj Lato; tłumaczenia p. Anna Szklarz).

Podczas konkursu piosenki przedstawiono 13 utworów w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim. O jak najlepszy efekt wokalny zadbała nauczycielka muzyki w Gimnazjum nr 2 - p. Dorota Ratyńska. Poprawność językową tekstów piosenek sprawdzili nauczyciele języków obcych: p. Zofia Ochnik, p. Anna Orzoł, p. Aleksandra Sala, dyrektor szkoły p. Artur Baranowski, p. Ilona Borkowska, p. Magdalena Piasecka, p. Dorota Jopek – Małycha.

Komisja konkursowa w składzie: p. Tomasz Piros i p. Monika Sołtyszewska przyznała trzy równorzędne nagrody oraz dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Natalia Wysocka za piosenkę „Man in the mirror”, Marta Skurka za interpretację „Wonderfull life”, trio (Anastazja Klimiuk, Julia Stolarczyk, Marta Skurka) za utwór „Nur noch kurz die Welt retten”, Gabriela Szczygielska za wykonanie w języku rosyjskim piosenki „Moj raj” oraz Maria Zaniewicz za utwór „Koń”.

W międzynarodowym konkursie plastycznym „Tradycyjny zawód w moim kraju” wzięli udział uczniowie łukowskich gimnazjów oraz młodzież z placówek edukacyjnych realizujących wraz z naszą szkołą projekt Erasmus+ na Litwie, w Grecji, Hiszpanii, Bułgarii i Rumunii. Wybrane prace zostały wyeksponowane na wystawie na terenie szkoły. Komisja w składzie: p. Sławomir Żyłka, p. Hanna Wiącek przyznała nagrody następującym uczestnikom: Vladislav Mirchev (Bułgaria), Adriana Harton (Rumunia), Kamila Burdon i Aleksandra Bosek (Gimnazjum nr 2 w Łukowie), Jeronimo Munoz Torreblanca (Hiszpania), Weronika Majczyna (Gimnazjum nr 3 w Łukowie). Wyróżnienia otrzymały: Gabriela Gałach, Wiktoria Zawadzka, Weronika Goławska z Gimnazjum nr 3 oraz Natalia Jagodzińska z Gimnazjum nr 2 w Łukowie.

Nagrody rzeczowe dla zwycięzców w konkursach ufundował burmistrz miasta, p. Dariusz Szustek.

Projekt „Malowane i śpiewane” był autorskim opracowaniem nauczycielek z Gimnazjum nr 2 w Łukowie, p. Agnieszki Czerskiej Pawlak i p. Zofii Ochnik.

Agnieszka Czerska-Pawlak

Artystyczne sukcesy


zdjęcia

Dla grupy uczniów naszego gimnazjum marzec okazał się miesiącem malarskich sukcesów.

W miejskim konkursie plastycznym „Pocztówka wielkanocna”, na który wpłynęło ponad 180 prac, nasze gimnazjalistki zdobyły:
I miejsce – Karolina Podgajna z kl. 3b,
II miejsce - Daria Jóźwik z kl. 3a,
III miejsce - Julia Wysokińska z kl. 3a
oraz wyróżnienie – Amelia Rosińska z kl. 1c.

W międzynarodowym konkursie plastycznym „Tradycyjny zawód w moim kraju” dla uczniów łukowskich gimnazjów oraz młodzieży z placówek edukacyjnych realizujących wraz z nami projekt Erasmus+ na Litwie, w Grecji, Hiszpanii, Bułgarii i Rumunii nagrodzono prace Kamili Burdon (3e) i Aleksandry Bosek (3c), wyróżnienie otrzymała Natalia Jagodzińska (3a).

Ponadto Natalia Jagodzińska zdobyła II miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym „Z piosenką pod żaglami”, a nagroda ta zostanie wręczona podczas obchodów Dni Morza w Lublinie w czerwcu b.r. Uczennicom gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów.

Agnieszka Czerska-Pawlak

OGŁOSZENIE !!!

Dyrektor Gimnazjum nr 2 w Łukowie zaprasza rodziców
na zebranie informacyjne dotyczące
zapisu dzieci do klasy I Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie.
Zebranie odbędzie się 6.04.2017 r. o godz. 17.30
w budynku szkoły przy ul. Cieszkowizna 13 na hali sportowej.

W przypadku pytań prosimy o kontakt:
Tel. (0-25) 798-27-65

Spotkanie autorskie z poetą - Sebastianem Baranem


zdjęcia

Uczniowie klasy wzięli udział w nietuzinkowym spotkaniu autorskim w Bibliotece Miejskiej. Bohater tego wydarzenia - poeta Sebastian Baran – jest z pochodzenia łukowianinem, człowiekiem niepełnosprawnym, stąd świat widziany jego oczami jest wyjątkowy, subiektywny, często wrogi, krzywdzący i gorzki.

Czy osoba poety, czy też dojrzałość emocjonalna naszych uczniów, stworzyła niezwykłą atmosferę spotkania, wzruszającą i refleksyjną. Jest nadzieja, że „rośnie” nam empatyczne i kulturalne pokolenie.

Pierwszy Dzień Wiosny


zdjęcia

Kolorowo, sportowo i zabawnie - tak uczniowie i nauczyciele spędzili pierwszy dzień wiosny w naszej szkole, mimo iż pierwszy dzień wiosny nie był zbyt pogodny. Udekorowane korytarze idealnie oddawały klimat tego dnia pomimo braku słońca za oknem. Dopilnowano również tego, aby każdy był ubrany w coś kolorowego. Samorząd Uczniowski naszego gimnazjum wsparty przez grono zdolnych kolegów i koleżanek oraz nauczycieli przygotował apel z okazji tego jakże radosnego dnia.

Podczas apelu odbyły się zawody sportowe rozgrywane pomiędzy pierwszymi, drugimi i trzecimi klasami przygotowane przez pana Mariusza Kiełczewskiego a prowadzone przez Natalię Duszyńską i Klaudię Borejko.

W przygotowaniu zawodów wzięli również udział Weronika Sypulska, Gabriela Opolska, Patrycja Falęcka, Karolina Jakubaszek, Julia Mikołajczuk, Małgorzata Rychta, Sara Radomyska, Gabriela Zalewska, Maciej Zielant, Patryk Patkowski.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami odbyła się część artystyczna podczas której śpiewała dla nas Klaudia Borejko i tańczyła Klaudia Mościcka.

Kolejną atrakcją dnia był quiz sprawdzający jak wiele wiemy o naszej szkole, który pod okiem Anny Szklarz i Daniela Lonty przeprowadziły: Karolina Wielgórska, Zuzia Pytlak, Zuzia Tubelewicz. Wszyscy uczniowie wykazali się sporą wiedzą, ale tytuł mistrza otrzymała Natalia Kubicka z klasy IIb.

Mamy nadzieję, że nikt nie żałuje, że nie wybrał się 21 marca na wagary, bo warto było spędzić ten dzień, o dziwo, w szkole.

Anna Szklarz

Spotkanie z Ireneuszem Kaługą


zdjęcia

13 marca odbyło się w naszym gimnazjum spotkanie z p. Ireneuszem Kaługą z Grupy Ekologicznej z Siedlec, który od wielu lat organizuje akcję obrączkowania bocianów na terenie powiatu siedleckiego.

Nasz gość przedstawił młodzieży wiele ciekawych informacji z życia bocianów oraz uświadomił cel ich obrączkowania. Zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie czyhają na te piękne ptaki w czasie ich wędrówki przez Liban. Nasze gimnazjum również w tym roku w czerwcu będzie aktywnie uczestniczyć w tej akcji. Uczniowie wpłacili już na ten cel 120 zł, a za zebrane zużyte baterie i telefony komórkowe uzyskaliśmy kolejne 221 złotych.

Małgorzata Chrobak

"Znam i lubię język rosyjski"


zdjęcia

Pod takim hasłem 17 marca 2017 r. w wisznickim Liceum im. W. Zawadzkiego odbył się VI Konkurs Języka Rosyjskiego dla szkół gimnazjalnych powiatu bialskiego, łukowskiego, parczewskiego i włodawskiego. Począwszy od I edycji patronat nad konkursem sprawują: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie, Starosta Powiatu Bialskiego i Wójt Gminy Wisznice.

W tym roku pojawili się wyjątkowi goście: przedstawiciele Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury oraz przewodniczący Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wschód.

W konkursie wzięło udział 44 uczniów. Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy znaleźli się w tym gronie. Gimnazjum nr 2 reprezentowali: Beata Matusiak kl. III A, Adrian Kopeć kl. III D i Maria Zaniewicz kl. III D. Nasi uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności. Adrian Kopeć zajął II miejsce, a Maria Zaniewicz otrzymała wyróżnienie.

Konkurs przebiegał w miłej, życzliwej atmosferze. Organizatorzy zadbali o uroczysty wystrój i dekoracje. W oczekiwaniu na wyniki wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani obiadem, a następnie wzięli udział w warsztatach językowych prowadzonych przez studentów UMCS.

W tym samym czasie odbyła się dyskusja na temat roli i kondycji języka rosyjskiego we współczesnej szkole. Uczestniczyli w niej nauczyciele akademiccy, dyrektorzy szkół, nauczyciele języka rosyjskiego i samorządowcy.

Zofia Ochnik

DEBATA Z BURMISTRZEM


zdjęcia

Do niecodziennego spotkania doszło we wtorek 14 marca w Gimnazjum nr 2 w Łukowie. Burmistrz miasta Łuków – p. Dariusz Szustek wraz z radnym p. Ryszardem Smolarzem przyjęli zaproszenie na debatę z uczniami na temat samorządności w naszym mieście. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją multimedialną nt. "Władze samorządowe naszego miasta".

W dalszej części burmistrz odpowiadał na pytania od młodej publiczności. Opowiadał m.in. o postępach rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 4. Zapewnił o planach remontowych dworca PKP i o staraniach o uruchomienie kas biletowych. Na pytanie o zaangażowanie społeczne obywateli, burmistrz docenił wielką aktywność obywateli, przytoczył fakt, iż w poprzedniej kadencji podczas cotygodniowych poniedziałkowych spotkań z mieszkańcami przyjął prawie trzy tysiące siedemset osób. Obiecał remont ulicy Łapiguz wraz ze ścieżką rowerową. Jeszcze w tym roku pojawi się ścieżka rowerowa na ulicy Radzyńskiej, jest pomysł wybudowania ścieżki rowerowej nad zalewem Zimna Woda. Na ten rok zaplanowana jest budowa kładki rowerowej na Krznie. Rozpocznie się też budowa trzeciego odcinka tzw. małej obwodnicy miasta. W przyszłym roku rozpocznie się też modernizacja ulicy Polnej.

Burmistrz stwierdził, iż wspólnie z Radą Miasta „nie zasypiają gruszek w popiele” i tam, gdzie jest to możliwe, zabiegają o nowe inwestycje.

Opisując przebieg reformy edukacji w naszym mieście burmistrz podkreślił, iż ustawy należy wcielać w życie, dlatego dyrektorzy łukowskich szkół na spotkaniu dokonali podziału okręgów szkolnych.

Uczniowie „Dwójki” podczas tego spotkania z burmistrzem zaskoczyli wyjątkowym zainteresowaniem tematem spotkania, udowodnili tym samym, że młodzież interesuje się sprawami własnego miasta i chce mieć w przyszłości wpływ na jego zarządzanie.

Debatę trzecioklasistów z burmistrzem na temat samorządności w naszym mieście przygotowały uczennice kl. 3c - Joanna Kajka i Aleksandra Lada w ramach projektu z WOS pod kierunkiem nauczycielki p. Agaty Kurowskiej - Kacprzak.

Agnieszka Domijańska

Konkurs Recytatorski Poezji Rosyjskiej
"Strofy pod samowarem"


zdjęcia

W dniu 11.03.2017 r. w Siedlcach odbyła się XIV już edycja popularnego konkursu recytatorskiego w języku rosyjskim dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z byłego województwa siedleckiego.

W tym roku Gimnazjum nr 2 w Łukowie reprezentowali utalentowani uczniowie klas pierwszych: Dominik Łaguń kl. I A, Aleksandra Ciężka kl. I B i Zuzanna Kopyść kl. I D.

Poziom recytacji wszystkich uczestników był na bardzo wysokim poziomie (nie powtórzył się żaden utwór!) i jury miało nie lada problem z podjęciem decyzji. A było to jury wyjątkowe, bo zasiedli w nim rodowici Rosjanie. Przewodniczyła profesor Uniwersytetu Warszawskiego pani Ludmiła Szypielewicz.

Nasi młodzi recytatorzy pięknie wykonali przygotowane utwory i otrzymali zasłużone brawa. Największe wrażenie na zebranych zrobił Dominik Łaguń, który bezbłędnie i po mistrzowsku zaprezentował utwór S. Michałkowa "Лапуся" i tym samym zdobył zaszczytne II miejsce spośród ponad 20 występujących uczniów gimnazjum.

W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy konkursu podziwiali występ wokalno-taneczny młodzieży z Białorusi i korzystali z przygotowanego dla nich słodkiego poczęstunku. Organizatorzy zadbali o ciepłą, życzliwą atmosferę i dekoracje oddające klimat tradycji rosyjskich.

Zofia Ochnik

Gimnazjaliści w hołdzie Niezłomnym


zdjęcia

1 marca to Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierzami wyklętymi – określa się żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963.

Łukowianie, chcąc oddać im hołd, ufundowali obelisk u zbiegu ulicy: ks. S. Brzóski i 11 Listopada. Po przeciwnej stronie ulicy, tam, gdzie obecnie mieści się Szkoła Języków Obcych „Alma Mater”, w latach 1945 – 1956 znajdował się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Więziono tam, torturowano i mordowano polskich patriotów z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Na pamiątkowej tablicy umieszczono napis:
Walczącym o wolną Polskę Żołnierzom Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz innych organizacji i grup niepodległościowych, którzy stanęli do nierównej walki z komunistycznym zniewoleniem. Niech potomni pamiętają, że w budynku po przeciwnej stronie ulicy w latach 1945 – 1956 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym więziono, torturowano i mordowano patriotów polskich.

4 marca, w sobotę, kilkoro uczniów z naszego gimnazjum wzięło udział w I Rajdzie Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wystartowaliśmy z Trzebieszowa i pieszo przebyliśmy 6-cio kilometrową trasę pod pomnik Mitropa w Szaniawach, gdzie spotkaliśmy się z uczestnikami rajdu rowerowego i grupy pieszej z Łukowa. Tam też odbyła się część oficjalna, okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów.

W ŁOK do 13 marca można obejrzeć wystawę i film „Wyklęci - Niepokonani Lubelszczyzny” opowiadającą o losach Antoniego Dołęgi” – człowieka, który przez kilkadziesiąt lat ukrywał się na terenie Gminy Trzebieszów i w okolicach Łukowa.

Z rajdu przywieźliśmy pamiątkowy medal i dyplom dla szkoły.

Barbara Walczak

Nasi laureaci konkursów
organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty


zdjęcia

Niedawno poznaliśmy wyniki wszystkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. I w tym roku możemy poszczycić się sukcesami uczniów naszego gimnazjum.

Oto nasi laureaci:

- laureat Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego
Piotr Rzymowski (3a)

- laureat Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego
Piotr Rzymowski (3a)

- laureatka Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego
Luiza Semeniuk (1a)

- laureatka Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego
Natalia Jagodzińska (3a)

- laureatka Wojewódzkiego Konkursu Języka Rosyjskiego
Katarzyna Szczygielska (3d)

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Piotr Rzymowski z kl. 3a, który został laureatem w dwóch konkursach: ortograficznym i języka angielskiego. Przygotowywały go panie: Małgorzata Knap i Anna Szklarz. Dużym sukcesem był wynik uczennicy kl. 1a - Luizy Semeniuk, która znalazła się w gronie zwycięzców w konkursie ortograficznym (p. Monika Duszyńska). Mamy też swoją przedstawicielkę w konkursie chemicznym. Natalia Jagodzińska z kl. 3a, pracując pod okiem p. Urszuli Wojtalskiej, zdobyła tytuł laureatki. Natomiast Katarzyna Szczygielska z kl. 3d przygotowywana przez p. Zofię Ochnik okazała się najlepsza w konkursie języka rosyjskiego.

Serdecznie gratulujemy naszym laureatom.

Monika Duszyńska

Koncert profilaktyczny w wykonaniu Orkiestry Dni Naszych


zdjęcia



Zapraszamy do galerii zdjęć z koncertu profilaktycznego w wykonaniu Orkiestry Dni Naszych.

"Belfer" - monodram Kacpra Orła


powiększ

To już kolejna produkcja teatralna Szkolnego Koła Caritas. Przedstawienie teatralne miało miejsce podczas VI Łukowskiej Nocy Kultury. Aktorem monodramu był nasz absolwent Kacper Orzeł, przygotowany pod kierunkiem Pani Anety Łaguń.

Oprawa graficzna płyty Pan Dariusz Nikiel.

Zachęcamy do obejrzenia filmu:

SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO GŁOSOWANIA
NA NASZE UCZENNICE!!!

Pięć uczennic z naszej szkoły: Lena Warsz (klasa 1a), Gabriela Machal (klasa 1a), Natalia Pakuła (klasa 1a), Gabriela Jarosińska (klasa 1a) oraz Wiktoria Opalińska (klasa 3a), wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego "Day by Day". Dziewczyny włożyły bardzo dużo pracy i napisały pamiętniki w języku angielskim, które zostały zakwalifikowane do konkursu.

Teraz potrzebujemy Waszej pomocy Drodzy uczniowie i nauczyciele i zachęcamy serdecznie do głosowania na prace naszych zdolnych uczennic.

Głosować możecie do 31 marca 2017 r. klikając na baner poniżej:

lub klikając po prawej stronie na baner "Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Day by Day", a następnie wybierając nazwisko konkretnej uczennicy.

POTRZEBUJEMY WASZEJ POMOCY!!!
Z GÓRY DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKIE ODDANE GŁOSY!!!

Szkolny koordynator konkursu: Aleksandra Sala

Najlepsza w województwie!

Z wielką satysfakcją i zadowoleniem informujemy, że uczennica naszego gimnazjum Katarzyna Szczygielska została laureatką Kuratoryjnego Konkursu Języka Rosyjskiego. Kasia zdobyła 47 pkt na 50 możliwych do uzyskania i znalazła się na I miejscu listy laureatów konkursu. Warto przypomnieć, że do II etapu zakwalifikowało się 70 uczniów, a do III etapu tylko 11 osób. Poziom konkursu był wysoki, ale tym większe powody do dumy. Gratulujemy Ci Kasiu!

Zofia Ochnik

III Regionalny Konkurs Piosenki Rosyjskiej


obejrzyj

W dniu 25 lutego 2017 r. w Wisznicach w Gimnazjum nr 1 im. K.K. Baczyńskiego odbyła się kolejna edycja Regionalnego Konkursu Piosenki Rosyjskiej. Patronat honorowy sprawowali starosta bialski i wójt gminy Wisznice, a naukowy Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, łącznie 19 osób. W jury zasiedli profesjonaliści w dziedzinie muzyki i języka rosyjskiego. Przybyłych gości i uczestników w progu szkoły przywitał serdecznie dyrektor placówki pan Bogusław Szczęśniak.

Gimnazjum nr 2 reprezentowała uczennica kl. I D - Gabriela Szczygielska, która wykonała piosenkę współczesnej rosyjskiej wokalistki pod tytułem "Mój raj" i zajęła II miejsce w konkursie. Jest to pierwszy taki sukces Gabrysi, ale na pewno nie ostatni. Dziewczynka jest bardzo uzdolniona muzycznie i nie raz będziemy mieli okazję ją usłyszeć. Uczennicę przygotowały p. Zofia Ochnik i p. Dorota Ratyńska.

W oczekiwaniu na werdykt jury zebrani podziwiali występ szkolnego zespołu tanecznego w tańcach ludowych i starowarszawskich. Gospodarze zadbali również o gorący posiłek, słodki poczęstunek i napoje.

Zofia Ochnik

Mówmy po polsku...


zdjęcia

Język polski jest uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie. Ma 7 przypadków, 3 rodzaje, niezliczoną liczbę wyjątków od jeszcze większej liczby reguł, skomplikowaną ortografię, wiele niełatwych związków frazeologicznych, a do tego jeszcze trudną "szeleszczącą" wymowę.

Nawet nam, Polakom, zdarza się popełniać błędy językowe. Dlatego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypominamy poprawne formy i zwroty używane na co dzień. Są umieszczone na kolorowych plakatach w różnych miejscach naszej szkoły. Uczniowie mogli wykazać się znajomością zasad ortografii i interpunkcji w konkursie ortograficznym zorganizowanym przez p. Barbarę Walczak.

Oto wyniki:

KLASY PIERWSZE
I m-ce Luiza Semeniuk (kl.I a)
II m-ce Michał Wiśniewski ( kl.I e)
III m-ce Piotr Bartoń ( kl.I b)

KLASY DRUGIE
I m-ce Anna Karwowska ( kl.II g)
II m- ce Marta Skurka (kl. II c)
III m-ce Monika Lada (kl. II c)

KLASY TRZECIE
I m-ce Natalia Jagodzińska (kl. III a) i Piotr Rzymowski (kl. III a)
II m-ce Monika Jerzy (kl.III e)
III m-ce Katarzyna Szczygielska (kl.III d) i Natalia Olejniczak (kl. III e)
Zwycięzcom gratulujemy.

Monika Duszyńska

"Trenuj Zdrowo Owocowo" z Robertem Celińskim


Odtwórz film (autor: Artur Rychta kl. 3a)

20 lutego 2017 r. Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc we współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego, p. Agnieszką Domijańską oraz p. Mariuszem Kiełczewskim zorganizowała spotkanie z p. Robertem Celińskim – zawodowym, ekstremalnym biegaczem długodystansowym, podróżnikiem i pasjonatem najtrudniejszych sportowych wyzwań.

We wspólnym treningu przeprowadzonym w Gimnazjum nr 2 w Łukowie, w ramach akcji Trenuj Zdrowo Owocowo / Biegacze Pomagacze, udział wzięli uczniowie z klas I i II. Pan Robert przeprowadził profesjonalny trening, po zakończeniu którego każdy uczestnik otrzymał sok oraz owoce. Pod czujnym okiem szkoleniowca oraz Biegaczy Pomagaczy młodzież szlifowała formę i zgłębiała tajniki profesjonalnej rozgrzewki biegowej.

Spotkanie miało m.in. na celu zachęcić uczniów do systematycznej aktywności sportowej oraz do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Pan Robert zachęcał również do podejmowania wyzwań i realizacji sportowych marzeń.

Zabawa choinkowa 2017


zdjęcia

We wtorkowy wieczór Gimnazjum nr 2 rozbłysło od dziewczęcych kreacji. Na doroczną dyskotekę choinkową przyszło wyjątkowo dużo naszych uczniów. Czy to sprawił poczęstunek w klasach, czy tańce przez cztery godziny, a może wypadające w ten dzień Walentynki? Najważniejsze, że zabawa się udała!

Agnieszka Domijańska

Uczniowie z "Dwójki" dopingowali AZS Politechnice


zdjęcia

Początek miesiąca, a dokładnie 4 lutego 2017 r., był świetną okazją do wyjazdu na mecz PlusLigi piłki siatkowej mężczyzn pomiędzy stołecznym zespołem ONICO AZS Politechnika Warszawa a znaną na całym świecie, naszpikowaną mistrzami świata, ekipą SKRY Bełchatów.

Organizator wyjazdu, nauczyciel wychowania fizycznego Pan Mariusz Kiełczewski oraz Pan Jarosław Dziewulski, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 w Łukowie wraz ze swoimi uczniami z „Dwójki” i „Zawodówki” już na parkingu Torwaru mieli wyjątkową okazję bezpośredniego spotkania głównych aktorów tego sportowego widowiska.

Jak co roku ze strony AZSPW na naszych uczniów i wszystkich kibiców czekała specjalna oprawa przedmeczowa podczas której w obecności buchających płomieni prezentowani byli wszyscy grający siatkarze. Ponadto odbywały się również pokazy akrobatyki sportowej oraz konkurs zagrywki, gdzie nagrodą główną był samochód osobowy. Siatkarze Politechniki stanęli na wysokości zadania i sprawili nie lada niespodziankę ponad 6 tysiącom kibiców zgromadzonym w hali Torwar. Wygrali z wyżej notowanym zespołem z Bełchatowa 3:1 a nagrodę MVP zdobył libero Akademików Maciej Olenderek.

Dzięki staraniom Pana Mariusza dwóch uczniów z łukowskiej „Dwójki” Artur Rychta i Filip Tarasiuk otrzymało akredytacje dziennikarskie. Mając możliwość poruszania się po płycie boiska doskonalili swoje umiejętności dziennikarskie robiąc zdjęcia i nagrywając materiał video. Niewykluczone, że ich praca zostanie doceniona a jej owoce zostaną umieszczona na stronie internetowej Warszawskiej Politechniki.

Zaraz po meczu najwytrwalsza część łukowskiej ekipy udała się ponownie na parking, gdzie ponad godzinę czekała na wychodzących z szatni siatkarzy. Było zimno, ale się opłacało. Wszyscy cierpliwi mieli okazję otrzymać autografy oraz zrobić sobie zdjęcia z takimi gwiazdami siatkówki jak: Karol Kłos, Mariusz Wlazły, Paweł Zagubny, Przemek Smoliński czy Andrzej Wrona. Następny wyjazd łukowskich kibiców prawdopodobnie już w marcu.

Foto: Artur Rychta i Mariusz Kiełczewski
Tekst: Mariusz Kiełczewski

Klaudia Borejko i Natalia Wysocka
laureatkami konkursu „Co nam w duszy gra”


zdjęcia

Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Starzyńskiego przy ul. Smoczej 19 w Warszawie było organizatorem kolejnej XIV edycji Mazowieckiego Konkursu Poezji i Piosenki Obcojęzycznej „Co nam w duszy gra”. Pierwsze przesłuchanie konkursowe odbyło się 12 stycznia 2017 r. w budynku szkoły.

Do konkursu przystąpili następujący uczniowie Gimnazjum nr 2 w kolejnych utworach:
1. Marta Skurka "Wonderful life" - Katie Melua
2. Natalia Wysocka "Writing’s on the wall" - Sam Smith
3. Klaudia Borejko "Impossible" - Christina Aquilera

Nasze dwie uczennice Klaudia Borejko oraz Natalia Wysocka zostały laureatkami tego konkursu i zostały imiennie zaproszone na Galę Finałową Konkursu „Co nam w duszy gra”, która odbyła się w piątek 3 lutego 2017 r. o godz.11:00 w budynku Gimnazjum 49 w Warszawie.

Galę finałową zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Ambasady z Chile, Portugalii, Hiszpanii, Meksyku i Wenezueli.

Nasza uczennica Klaudia Borejko zaprezentowała swój konkursowy utwór na gali finałowej.
Nauczyciele opiekunowie: Agnieszka Domijańska, Artur Baranowski.

Nagranie wykonania Klaudii Borejko.

Zapraszamy na koncert profilaktyczny


Powiększ

Koncert profilaktyczny odbędzie się w dniu 1 marca 2017 r.
Koordynator koncertu: Pani Hanna Sarnowska.

Pisarz Jacek Getner będzie gościem naszego gimnazjum

Jest laureatem wielu konkursów dramaturgicznych, twórcą opowiadań, dramatów, powieści kryminalnych, słuchowisk, librett, scenariuszy do seriali, dialogów do gier fabularnych, tekstów reklam.

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów Gimnazjum nr 2 w Łukowie na spotkanie autorskie z Panem Jackiem Getnerem, które odbędzie się w dn. 22 marca 2017 roku (środa) na 2. i 3. godz. lekcyjnej. Ilość miejsc jest ograniczona.

W spotkaniu mogą wziąć udział zainteresowani uczniowie, bądź całe klasy. Udział w spotkaniu jest płatny i wynosi 5 zł. Zgłoszenia przyjmuje Biblioteka Szkolna (zgłoszenia indywidualne) za pośrednictwem nauczycieli języka polskiego (całe klasy). Istnieje także możliwość wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez pisarza, podczas których będzie mówił o zasadach tworzenia dialogów do gier fabularnych czy pisania scenariuszy oraz reklam. Zapisy na udział w warsztatach prowadzi Biblioteka. Koszt warsztatów to 10 zł.

Barbara Walczak

Dyżurnet.pl - Rodzicu, od Ciebie zależy
bezpieczeństwo Twojego dziecka

Najnowsze badania przeprowadzone przez NASK Nastolatki 3.0 wskazują, że prawie 60% młodych ludzi spotkało się w sieci ze zjawiskiem poniżania i ośmieszania. Wielu takich sytuacji dałoby się uniknąć gdyby rodzice w porę ostrzegli dzieci przed konsekwencjami podejmowania ryzykownych zachowań w Internecie.

Ostrzegajmy przed cyberprzemocą!

Ze wspomnianych badań wynika, że najbardziej popularną aktywnością nastolatków na profilach w portalach społecznościowych jest zamieszczanie własnych zdjęć i filmów. Deklaruje ją aż 79,3% badanych. Część z tych materiałów służy później rówieśnikom do poniżania i ośmieszania kolegów i koleżanek. Aż 58,1% nastolatków deklaruje, że spotkała się z takim zjawiskiem w stosunku do swoich znajomych. Natomiast rozpowszechnianie kompromitujących materiałów na temat swoich kolegów zauważyło 33,3% badanych.

Tym ważniejsze wydaje się ostrzeganie nastoletnich dzieci przed zbyt pochopnym tworzeniem, a tym bardziej umieszczaniem własnego wizerunku w Internecie szczególnie w kontekście, który może być odebrany jako seksualny. Takie materiały mogą być bowiem użyte przeciwko nim przez rówieśników, ale także ściągnięte i dalej dystrybuowane przez pedofili.

Dlatego warto aby rodzice uczyli swoje dorastające dzieci, jakie własne zdjęcia i filmy bezpiecznie publikować w Internecie. Ta świadomość może być niezwykle cenna dla młodzieży i ochronić je przed cyberprzemocą.

Rozmawiajmy, aby dzieci nam ufały!

Innym bardzo niebezpiecznym zjawiskiem są ryzykowne zachowania nastolatków będące konsekwencją działań w sieci. Z badań NASK wynika, że 23,1% badanej młodzieży spotkało się z osobą dorosłą poznaną w Internecie! A 61,4% z nich nie poinformowało o tym fakcie rodziców. Część, co prawda, uprzedzało o tym chociaż znajomych, ale aż 28,9% nie dało znać o tym fakcie nikomu.

Wynika z tego, że nie wszystkie nastolatki zdają sobie sprawę z możliwych, niebezpiecznych konsekwencji takich spotkań, stawiając się w pozycji potencjalnej ofiary napaści seksualnej, która może być dodatkowo nagrana i umieszczona w sieci.

We wrześniu 2016 roku zespół Dyżurnet.pl . rozpoczął kampanię społeczną Możesz pomóc - reaguj, zgłoś!. Ma ona zwrócić uwagę użytkowników Internetu na znaczenie odpowiedniego reagowania na pojawiające się w sieci materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie nieletnich lub prezentujące wizerunki dzieci w kontekście seksualnym.

Więcej o kampanii Możesz pomóc - reaguj, zgłoś! http://reagujzglos.dyzurnet.pl/

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tych oraz o innych zagrożeniach w internecie, poznać możliwe metody zapobiegania oraz reagowania na nie, bądź skorzystać z naszej oferty edukacyjnej zapraszamy do kontaktu z Akademią NASK na www.akademia.nask.pl .

Zobacz spot kampanii


Odtwórz

Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Łuków


zdjęcia

W dniu 4 stycznia 2017 r. w naszej szkole odbył się Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Łuków zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w ramach "Ferii bez komputera". Do rywalizacji stanęły również dziewczęta z naszego Gimnazjum.

Siatkarki Dwójki Volley wygrały z Gimnazjum nr 3 w Łukowie 2:1 (25:23, 19:25, 13:11), a w finale uległy zespołowi Łupiesz Aniołów złożonemu ze starszych siatkarek z Białej Podlaskiej i Nurzyny 0:2 (25:19, 25:17)

Końcowe wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
I miejsce - Łupiesz Aniołów Biała Podlaska
II miejsce - "Dwójka Volley" Łuków
III miejsce - I LO Łuków
IV miejsce - Gimnazjum nr 3 Łuków

Mariusz Kiełczewski

Piątek trzynastego z siatkówką


zdjęcia

W dniu 13 stycznia 2017 r. w hali łukowskiej Dwójki odbył się I Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 2 w Łukowie.

Jak informuje organizator turnieju Pan Mariusz Kiełczewski, nauczyciel wychowania fizycznego, w zawodach wzięło udział ponad osiemdziesiąt dziewcząt z dwóch szkół ponadgimnazjalnych i czterech gimnazjów.

Mecze rozgrywano w dwóch grupach na dwóch boiskach jednocześnie a wyniki przedstawiają się następująco:
Grupa A
Gimnazjum nr 2 Łuków - IV Liceum Ogólnokształcące 0:2 (17:25, 22:25)
Gimnazjum nr 2 Łuków – I Liceum Ogólnokształcące 0:2 (10:25, 19:25)
I Liceum Ogólnokształcące - IV Liceum Ogólnokształcące 2:0 (25:14, 25:18)

Grupa B
Gimnazjum Gołąbki – Gimnazjum nr 3 Łuków 2:0 (25:13, 25:12)
Gimnazjum nr 3 Łuków – Gimnazjum Trzebieszów 0:2 (16:25, 16:25)
Gimnazjum Gołąbki - Gimnazjum Trzebieszów 2:1 (14:25, 25:20, 16:14)

W meczu o III miejsce zagrały zespoły:
IV Liceum Ogólnokształcące - Gimnazjum Trzebieszów 2:0 (25:12, 25:15)

W finale zagrały zespoły:
I Liceum Ogólnokształcące - Gimnazjum Gołąbki 2:1 (20:25, 25:18, 15:6)

Klasyfikacja końcowa I Turnieju:
I miejsce - I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie,
II miejsce – Gimnazjum w Gołąbkach,
III miejsce – IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łukowie,
IV miejsce – Gimnazjum w Trzebieszowie,
V-VI miejsce – Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 3 w Łukowie.

Zespoły, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymały puchary i dyplomy, a dziewczęta pamiątkowe medale, natomiast miejsca od czwartego do szóstego dyplomy i drobne upominki. Podczas zawodów siatkarki korzystały ze słodkiego i owocowego poczęstunku.

Zawody sędziowali: Damian Ksok i Jakub Mościcki.

Zdjęcia wykonali: Dariusz Nikiel, Artur Rychta, Mariusz Kiełczewski.

Naszą szkołę reprezentowały:
Poreda Joanna, Goławska Aleksandra, Mikołajczuk Julia, Poreda Marta, Zborowska Zuzanna, Purzycka Sylwia, Bąk Karolina, Wereszczyńska Weronika, Lada Monika, Pniewska Monika, Urbańska Kinga, Opalińska Wiktoria.

Mariusz Kiełczewski

Powiatowy Konkursu Mistrz Języka Angielskiego

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusz Kosciuszki w Łukowie
zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych
do wzięcia udziału w III edycji
Powiatowego Konkursu Mistrz Języka Angielskiego.

I etap- eliminacje szkolne 20 marca 2017 r. godz. 9.00

Dla finalistów przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

REGULAMIN KONKURSU

Klaudia Borejko i Natalia Wysocka, laureatkami
konkursu piosenki obcojęzycznej "Co nam w duszy gra"

Miło nam poinformować, że nasze dwie uczennice - Klaudia Borejko oraz Natalia Wysocka zostały laureatkami konkursu piosenki obcojęzycznej "Co nam w duszy gra", organizowanego przez Gimnazjum nr 49 z oddziałami dwujęzycznymi w Warszawie w kategorii soliści.

Uczennice prezentowały następujące utwory: Klaudia Borejko, Alicia Keys - Impossible, a Natalia Wysocka, Sam Smith - Writing's On The Wall. Bardzo dobrze zaprezentowała się również Marta Skurka w utworze Katie Melua +2.

Gala finałowa wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w dniu 3 lutego w Warszawie.

Klaudia Borejko i Natalia Wysocka, laureatkami
XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu

Klaudia Borejko i Natalia Wysocka, uczennice naszego gimnazjum, zostały laureatkami XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu. Wydarzenie to, jak co roku przyciągnęło wykonawców z całej Polski. Zaprezentowali oni kolędy i pastorałki nie tylko doskonale nam znane, ale i te „zapomniane”.

Jury w składzie: dr Olga Popowicz – Akademia Muzyczna w Krakowie, Jadwiga Nowosad – Państwowa Szkoła Muzyczna w Jarosławiu, ks. Profesor Tadeusz Bratkowski – Uniwersytet Rzeszowski, doceniło talent wokalny łukowianek przyznając im wysokie miejsca.

Klaudia wyśpiewała I nagrodę, natomiast Natalia III nagrodę. Obie wokalistki kształcą się wokalnie pod kierunkiem Pani Magdaleny Hymos-Sulej.

Następna strona
Copyright © 2000-2016 Aneta Paszkiewicz