Relacja z wyjazdu do Londynu




zdjęcia

Dzień 1: Wyruszyliśmy z Łukowa o 7:30 w stronę Warszawy po naszych znajomych z liceum, po czym wyruszyliśmy w stronę Wielkiej Brytanii przejeżdżając przez państwa takie jak Niemcy, Holandia, Belgia, Francja. Podróż była długa i wyczerpująca, ale dosyć znośna.

Dzień 2: Przeprawiliśmy się promem na odcinku Calais-Dover (Francja - Wielka Brytania), przy którym przekroczyliśmy strefę czasową cofając zegarki godzinę do tyłu. Po dotarciu do Londynu wyszliśmy z naszego polskiego autokaru przesiadając się do piętrowego busa (double-decker) zmierzającego w stronę Greenwich Park. W Greenwich Park podziwialiśmy piękne widoki na Londyn m.in. Arena O2, Narodowe Muzeum Morskie, Dom Królowej itp. Po obejrzeniu zewnętrznej części Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich oraz Południka "zero" udaliśmy się schodząc w dół do kolejki DLR (Docklands Light Railway), która zawiozła nas na stację, z której przeszliśmy pod Tower Bridge. Tam spotkaliśmy się z naszą angielską przewodniczką po Londynie. Po zapoznaniu się z nią i historią słynnego mostu Tower Bridge przeszliśmy do Tower of London i oglądając go od zewnętrznej strony słuchaliśmy jego ciekawej historii.

Krótki film Filipa Tarasiuka (1:56) - obejrzyj, bo warto!

Po wysłuchaniu wszystkiego mieliśmy chwilę czasu wolnego na jedzenie. Po zjedzeniu i zbiórce przeszliśmy do kolejnego punktu programu The City of London. Na The City of London odwiedziliśmy piękne Muzeum Londynu. Po zobaczeniu pięknych eksponatów muzeum takich jak wystawa o igrzyskach olimpijskich 2012 przeszliśmy do Shakespeare's Globe, czyli Teatru Szekspira. Weszliśmy do środka i podziwialiśmy eksponaty z tamtych czasów m.in. stroje, które były wtedy noszone. Siedzieliśmy również na krzesełkach publiczności i słuchaliśmy historii teatru. Dzień zakończyliśmy dotarciem do miejsca zatrzymania autokaru, gdzie zostaliśmy przydzieleni do swoich rodzin na czas pobytu w Wielkiej Brytanii, byliśmy bardzo zmęczeni.

Dzień 3: Wstaliśmy wcześnie rano każdy u swojej rodziny miał to samo na śniadanie tzn. kanapki z dżemem (do wyboru były różne dżemy, ale najbardziej wszystkim zasmakował cytrynowy dżem, który jest tam tradycją) oraz płatki na mleku (w Wielkiej Brytanii podają płatki z zimnym mlekiem, co dla nie których było niemałym zaskoczeniem). Po zjedzeniu śniadania zabraliśmy ze sobą lunch od naszych rodzin i ruszyliśmy na zwiedzanie. Zaczęliśmy od London Eye widoki były naprawdę nieziemskie na cały Londyn. Po zejściu z London Eye czekała nas niespodzianka pokaz 4D w kinie zorganizowanym przez Coca-Colę. Po wszystkim ruszyliśmy na podbój Oksfordu, zobaczyliśmy słynny uniwersytet i inne zabytki. Po zwiedzaniu mieliśmy czas wolny na zakupy i jedzenie. Wróciliśmy do Londynu zadowoleni, gdzie odebrały nas nasze rodziny.

Dzień 4: Dzień zaczęliśmy oczywiście śniadaniem. Po zjedzeniu śniadania ruszyliśmy na Westminster, gdzie obejrzeliśmy Gmach Parlamentu z Big Benem zabytkowe budowle itp. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć oczywiście na tle Big Bena. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć pobiegliśmy szybko na zbiórkę i pojechaliśmy naszym autokarem do The National Gallery, gdzie obejrzeliśmy dużo obrazów z naszą przewodniczką. Po obejrzeniu obrazów grupowo, mieliśmy trochę czasu wolnego na obejrzenie wszystkich obrazów w galerii indywidualnie, można było też pójść do sklepiku i kupić ciekawe pamiątki. Następnie pojechaliśmy na dzielnicę, które tętnią życiem czyli tzw. London - Soho oraz London - Chinatown, gdzie mogliśmy zrobić bardzo dużo zakupów np. w m&m's world. Po wspaniałych zakupach i jedzeniu udaliśmy się wszyscy na musical pt. "Michael Jackson Thriller". Musical trwał prawie 2 godziny, a odbył się on w Lyric Theatre. Po musicalu wróciliśmy bardzo zmęczeni. Był to chyba dzień, który najbardziej nas zmęczył ze wszystkich, bo wróciliśmy w bardzo późnych godzinach wieczornych.

Dzień 5: W środę mieliśmy podział na grupy również wstaliśmy bardzo wcześnie. Mieliśmy do wyboru Oxford Street albo Muzeum Historii Naturalnej. Po zakupach i zwiedzaniu udaliśmy się do wspaniałego Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud i był to chyba najlepszy punkt programu z całej wycieczki. Wróciliśmy wcześniej do domu, ponieważ musieliśmy się spakować, gdyż był to nasz przed ostatni dzień w Wielkiej Brytanii.

Dzień 6: Nasze rodziny tego dnia widziały nas po raz ostatni, przywiozły nas z naszymi walizkami pod autokar, gdzie się z nami pożegnały. Po przybyciu wszystkich uczestników wyjazdu ruszyliśmy komunikacją miejską na ostatnie punkty programu naszego zwiedzania. Rozpoczęliśmy od rejsu po Tamizie wypływając z portu w Woolwich i przepływając dopłynęliśmy do portu w South Bank. Tam zaczęliśmy zwiedzanie Tate Modern. W Tate Modern zobaczyliśmy wspaniałe i piękne dzieła sztuki. Po Tate Modern pojechaliśmy pociągiem na ostatnie zakupy w Londynie. Po ostatnich zakupach poszliśmy do naszego autokaru, który zmierzał z nami w stronę portu w Dover, żeby przeprawić się z nami do Calais i rozpocząć podróż przez Francję, Belgię, Holandię oraz Niemcy, aby dowieźć nas bezpiecznie do domu.

Dzień 7: W tym dniu jechaliśmy cały dzień autokarem. Po drodze w Warszawie zostawiliśmy naszych znajomych z liceum żegnając ich ciepło. Po pożegnaniu naszych znajomych zmierzaliśmy razem z Gimnazjum z Gołąbek w stronę Łukowa. Dotarliśmy w końcu bardzo zmęczeni do domu ok. godziny 19.00.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Przywieźliśmy dużo pamiątek, zakupów. Na pewno wszyscy chcieliby wrócić do Londynu ponownie.

Zuzia Pytlak

Koncert profilaktyczny


zdjęcia

Uczniowie klas I i II Gimnazjum nr 2 w Łukowie wzięli udział w koncercie profilaktycznym o dopalaczach - substancjach psychoaktywnych, które często zastępują klasyczne narkotyki. Wykonawcy opowiadali o swoich obserwacjach wyniesionych bezpośrednio z tzw. środowiska artystycznego. Mówili o skutkach działania dopalaczy na człowieka oraz o profilaktyce uzależnień. Tłem tych opowieści były piosenki nawiązujące w treści do meritum koncertu oraz utwory światowej klasyki rockowej.

Wykonawcy:
Jerzy Kobyliński (lider zespołu "Orkiestra Dni Naszych") - gitara, śpiew, prowadzenie koncertu;
Rafał Czapliński - harmonijka ustna, gitara, śpiew;
Daniel Narożnik - gitara, śpiew.

Agnieszka Domijańska

Pierwszy Dzień Wiosny

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa p. Dariusza Nikla z Pierwszego Dnia Wiosny.


zdjęcia

Dzień Kobiet w klasie I a


zdjęcia

Kiedy? - 15 marca 2016 r.
Gdzie? - kręgielnia "Arkabos"
Kto? - uczniowie kl. I a
Co? - Dzień Kobiet

Spełnienia wszystkich marzeń,
zadowolenia z siebie,
radości życiowej
i aby każdy kolejny dzień
był Dniem Kobiet
życzymy Wam... wspaniałe Dziewczęta.

Takie życzenia złożyli dziewczętom koledzy z klasy, a do życzeń dołączyli … zaproszenie. 15 marca 2016 r. świętowaliśmy Dzień Kobiet, wyruszając wspólnie na kręgielnię. Były zawody, które oczywiście wygrały Panie, biesiada, rozmowy, śmiech i zabawa, a jak się bawiliśmy... obejrzyjcie zdjęcia :))

Otwarte Mistrzostwa LZS i VIII Memoriał Janusza Kowalczyka


zdjęcia

W dniach 12-13 marca w naszej hali im. Janusza Kowalczyka odbyły się Otwarte Mistrzostwa LZS i VIII Memoriał Janusza Kowalczyka. Wystąpiło ponad 120 zawodniczek i zawodników z 15 klubów z trzech województw: lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Z naszej szkoły wystąpili: Bartosz Boncik I m., Bartłomiej Bajora II m., Jakub Sadło III m.
FOTO: Dariusz Nikiel i Robert Dołęga

Wiecej:
http://lublin.tvp.pl/24417571/13-marca-2016
http://www.polska-sztanga.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=20121
http://www.pzpc.pl/aktualnosci/z-regionu/5484/viii-memorial-janusza-kowalczyka
http://www.podlasie24.pl/lukow/sport/memorial-janusza-kowalczyka-w-lukowie-1b798.html
http://www.lubsport.pl/aktualnosci/za-nami-viii-edycja-memorialu-janusza-kowalczyka/
http://www.dziennikwschodni.pl/sport/w-lukowie-rozegrano-viii-memorial-janusza-kowalczyka-w-podnoszeniu-ciezarow,n,1000177584.html
http://magnes.tv/aktualnosci/godne-uwagi-2/weekendowe-zawody-w-podnoszeniu-ciezarow/

Robert Dołęga

Международный конкурс юных чтецов 2016

Nasza uczennica Kasia Szczygielska bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Młodych Recytatorów "Żywa klasyka" w języku rosyjskim. Pod kierunkiem pani Zofii Ochnik, przy współpracy pani Agnieszki Czerskiej-Pawlak i pani Doroty Ratyńskiej oraz przy wielkiej pomocy Filipa Tarasiuka w roli operatora i montażysty filmowego powstało nagranie.

Warunkiem przejścia uczestnika do kolejnego etapu jest zdobycie 100 polubień na platformie przygotowanej przez organizatorów konkursu.

Zapraszamy do obejrzenia i polubienia :)

W tym celu trzeba zarejestrować się na stronie:
http://www.youngreaders.ru/online/international.phtml.

W prawy górnym rogu klikamy na Войти, następnie Зарегистрироваться.
Podajemy imię, nazwisko, e-mail, hasło.
Zobaczymy tekst informacyjny, a pod nim możemy szukać filmu Kasi.
Po kliknięciu na film - klikamy na +1 мне нравится.

Można zmienić język strony klikając prawym klawiszem myszy i wybierając opcję "Przetłumacz na język polski".

Kiermasz Wielkanocny

W dniach 16 - 23 marca w naszej szkole odbędzie się Kiermasz Wielkanocny, z którego dochód w całości zostanie przeznaczony na zakup karmy dla zwierząt, nad którymi opiekę sprawuje Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt "Czaruś", działające na terenie Łukowa.

Sprzedaż wypieków świątecznych będzie odbywała się na długich przerwach na parterze B w dniach 16 - 23 marca.

Organizatorzy: klasa 2c wraz z wychowawcą.

Zachęcamy do wsparcia akcji.

Konkurs na kartkę wielkanocną z życzeniami w języku obcym

Drodzy uczniowie!

Nauczyciele języków obcych zapraszają uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na kartkę wielkanocną z życzeniami w języku angielskim, niemieckim lub rosyjskim.

Należy zadbać nie tylko o wyraz artystyczny kartki, ale też poprawność językową zamieszczonych w niej życzeń. Kartki mogą być wykonane dowolną techniką. Prace należy składać u nauczycieli danego języka w dniach 16 - 23 marca. Ogłoszenie wyników i wystawa najciekawszych prac - po przerwie świątecznej.

Przewodnicząca Zespołu Nauczycieli Języków Obcych
Anna Orzoł

POTRZEBUJEMY WASZYCH GŁOSÓW

Z przyjemnością zawiadamiam, że nasz film został nominowany do 30 najlepszych filmów w ogólnopolskim konkursie KLASA ZE SNÓW.

"KLASA ZE SNÓW to marzenie o idealnej lekcji – zgranym zespole uczniów pod wodzą świadomego swojej roli nauczyciela, korzystającego z nowoczesnych technologii dla dobra młodych ludzi, którzy poznają i zdobywają świat".

Aby nasza szkoła mogła zdobyć cenne nagrody musimy jeszcze wygrać rywalizację internetową w głosowaniu na profilu facebook

GŁOSUJCIE na jedyny film z Łukowa.

Aby głos był ważny musicie:
KLIKNĄĆ POD NASZYM FILMEM "LUBIĘ TO"
I NAPISAĆ KOMENTARZ O TREŚCI "LUBIĘ TO".
Otwórz link do filmu

Pamiętajcie. Tylko głos z komentarzem "Lubię to" się liczy.

Za wszystkie głosy bardzo dziękujemy.

Regulamin głosowania

Dariusz Nikiel
uczniowie Gimnazjum nr 2

UWAGA!!!

Dnia 31 marca na 6 godzinie lekcyjnej
odbędzie się konkurs wiedzy o Harry'm Potterze.

Pytania będą dotyczyły wszystkich części serii. Zapraszamy zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Zwycięzcy otrzymają nagrody i dodatkową ocenę z języka polskiego. Zapisy w szkolnej bibliotece do 23 marca 2016 r.

Organizatorzy:
A. Pajdowska, W. Rybka, W. Lipińska, M. Kozłowicz

Biblioteka Szkolna - konkurs na palmę wielkanocną

Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs na palmę wielkanocną. Mogą wziąć w nim udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Samodzielnie wykonaną palmę należy przynieść do Biblioteki Szkolnej od 14 do 17 marca 2016 roku w godzinach jej otwarcia. W czwartek, 17 marca, będzie można wykonać palmę samodzielnie w Bibliotece.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czwartek, 17 marca 2016 roku. Nagrodzone prace będą ozdobą czytelni do Świąt Wielkanocnych. Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom podczas najbliższego apelu przez Dyrekcję Gimnazjum. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Szczegółowych informacji udzielają Bibliotekarze.

Szkolna biblioteka - ogłoszenie

Biblioteka szkolna posiada niewielkie fundusze na zakup nowych książek. Chcielibyśmy, abyś sam zadecydował, co będziesz czytał. Przyjdź do biblioteki, zapisz tytuł książki lub autora, którego teksty lubisz i zostaw kartkę. Postaramy się, w miarę naszych możliwości finansowych, spełnić Twoje czytelnicze marzenia.

Możesz mieć wpływ na to, co znajdzie się w naszym szkolnym księgozbiorze.

Przed sklepem jubilera


zdjęcia

14 lutego 2016 r. w dzień Św. Walentego uczniowie naszej szkoły, wspomagani przez absolwentów zmagali się z trudnym utworem Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera". Głównym tematem przezentowanego dramatu jest miłość, zdrada i przebaczenie. Dzieło zawiera wartości moralne i duchowe, które powinny towarzyszyć człowiekowi w jego dorastaniu do małżeństwa.

W rolach głównych wystąpili:
Teresa - Sara Załęska
Andrzej, Stefan - Kacper Orzeł
Adam - Kamila Fronc
Anna - Julia Dudzińska
Monika - Anna Matejko
Krzysztof - Cezary Świderski
Przechodzień - Bartosz Wojtalski, Piotr Niedziółka
reżyseria, choreografia, dobór muzyki - Aneta Łaguń

Przedsięwzięcie, na jakie 14 lutego przyszli mieszkańcy naszego miasta, dedykowane było Kacprowi. Ten 11-letni uczeń jednej z łukowskich szkół cierpi na całościowe zaburzenia rozwojowe ze spektrum autyzmu. Bilet wstępu na spektakl był dobrowolnym datkiem na rehabilitację i leczenie chłopca.

Nasze przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie i życzliwość pana dyrektora Artura Baranowskiego, za które serdecznie dziękujemy. Podziękowania składamy też panu Dariuszowi Niklowi za oprawę filmową i fotograficzną przedstawienia.

Relacja MagnesTV

Film pana Dariusza Nikla

asystent Szkolnego Koła Caritas

Innowacyjna szkoła i nauczyciele

Już po raz kolejny nasi nauczyciele: pani Anna Szklarz, pani Magdalena Piasecka, pani Aleksandra Sala oraz pan Artur Baranowski, a także szkoła, w uznaniu skutecznego wykorzystania innowacyjnego systemu optymalizacji nauki słownictwa Insta.Ling, otrzymali Certyfikaty Jakości Kształcenia Języka Angielskiego.

Nauczycielom gratulujemy, a uczniom życzymy wielu sukcesów językowych.


Wizyta w Łuksji


zdjęcia

W środę 27.01.2016 r. w ramach projektu Erasmus+ "Młodzież, wielojęzyczność i perspektywy pracy w Europie" grupa uczniów Gimnazjum nr 2 w Łukowie odwiedzała "Łuksję" - firmę produkującą ekskluzywną odzież wierzchnią.

Celem naszej wizyty było poznanie branży odzieżowej i innowacyjnych technologii wprowadzonych w firmie. W tym celu spotkaliśmy się z panią prezes Zofią Żuk i zadaliśmy wiele pytań, na które otrzymaliśmy bardzo szczegółowe i wyczerpujące odpowiedzi. Link do wywiadu

W trakcie wizyty osobą odkrywającą przed nami wiele tajników tego zawodu oraz produkcji był również pan dyrektor kreatywny Daniel Bojanek.


Relacja w telewizji MasterTV


film z wizyty

Spotkanie z poetką- panią Zofią Kamolą


zdjęcia

Na zaproszenie bibliotekarzy naszego gimnazjum odpowiedziała Pani Zofia Kamola - łukowska poetka i nauczycielka języka polskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Łukowie. To niezwykłe wydarzenie kulturalne miało miejsce w dn. 10 lutego 2016 roku.

Już na samym początku spotkania Pani Zofia nawiązała serdeczny kontakt z gimnazjalistami. Opowiedziała o początkach swojej przygody z poezją i o tym, że inspiracją do pisania jest dla niej samo życie, a podoba się jej wszystko to, co dzisiejsze. Wspólnie ze swoimi uczennicami z IV LO recytowała swoje utwory, zapoznała też nas z publikacjami, w których jej twórczość została zamieszczona oraz zaśpiewała kilka piosenek we własnej aranżacji z repertuaru legendarnej grupy "Dżem" i Kayah. Chętnie odpowiadała na nasze pytania.

Szkolni poeci mieli okazję do zaprezentowania własnych utworów. Pani Zofia Kamola dla każdego z nich znalazła ciepłe słowa, zachęcające do rozwijania twórczości. Uczestnicy spotkania otrzymali w prezencie wierszowaną walentynkę a biblioteka wzbogaciła się o zbiór wierszy Pani Zofii. Uczestnicy spotkania postanowili zaprosić ją ponownie do naszego gimnazjum. Miejmy nadzieję, że czas pozwoli i wkrótce odwiedzi nas ponownie. Bardzo dziękujemy Pani Zofii.

Barbara Walczak

Zimowa szkoła 2016


zdjęcia

W pierwszym tygodniu ferii p. Anna Kościuk i p. Agnieszka Domijańska po raz kolejny zorganizowały i przeprowadziły Zimową Szkołę, tym razem w Białym Dunajcu. Wyjazdy te od samego początku cieszyły się dużą popularnością, dlatego już w pierwszym tygodniu września wszystkie miejsca były zarezerwowane przez uczestników. Z okien pensjonatu widać było stok, dlatego każdą chwilę uczniowie wykorzystywali na naukę jazdy na nartach pod okiem instruktora Jacka Ptaszyńskiego.

Zaawansowani narciarze jeździli skybusem na wyciąg U Steni lub Rusiński. W tym roku nauka dla tych, co pierwszy raz na nartach, przebiegła wyjątkowo szybko i już drugiego dnia wszyscy korzystali z wyciągu.

Turniej piłkarzyków wzbudzał wielkie emocje. Podczas tegorocznej Zimowej Szkoły wystartowały także drużyny mieszane. Może dlatego walka była wyrównana i dopiero dogrywka wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna "Lewa Komora", drugie – "Gumiś i Maja", trzecie – "Timon i Pumba". Świetnym pomysłem okazało się zabranie projektora. Uczniowie co wieczór oglądali swoje "wyczyny" na stoku, bawili się przy Just Dance, a w ostatni wieczór starsza grupa urządziła wraz z p. Jackiem "Noc horrorów".

Codziennie rano komisja d/s czystości (Tomek Listopad, Bartek Okniński, Natalka Reczek, Natalka Krasuska, Julka Wierzchowska) skrupulatnie sprawdzała stan pokoi. Jeżeli pominąć "szesnastkę", stan pozostałych pokoi był wyjątkowo zadowalający.

Aquapark w Zakopanem to zabawa dla dużych i małych, a dwie i pół godziny zmęczyły najwytrwalszych. Opiekunowie Zimowej Szkoły: Anna Kościuk, Agnieszka Domijańska, Iwona Kmieć, Jacek Ptaszyński, Elżbieta Gajek. Obozowicze podróżowali najnowszym autokarem łukowskiego PKS, kierowca (p. Leszek) i autokar spisali się na medal!

Agnieszka Domijańska

Spotkanie uczestników projektu Erasmus+ w Grecji
(piątek - relacja z szóstego dnia)


zdjęcia

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w tutejszej szkole. Swoje prezentacje nt. nowych technologii oraz lekcje CLIL przeprowadzili uczniowie i nauczyciele z Rumunii, Bułgarii oraz nasz polski zespół. Prezentacja zaprezentowana przez rumuński zespół opowiadała o nowych technologiach w informatyce na rynku rumuńskim, a lekcja Bułgarów dostarczyła nam wielu informacji na temat nowoczesnych technologii w komunikacji.

Nasza prezentacja dotyczyła biotechnologii w przemyśle, rolnictwie i medycynie w aspekcie globalnym, europejskim i naszym polskim.

Po naszych szkolnych obowiązkach zjedliśmy szkolny lunch. Nauczyciele i koordynatorzy projektu spotkali się, aby omówić międzynarodowe spotkanie, a także, aby zaplanować działania na kolejne miesiące do czasu wizyty i podsumowania, które będzie miało miejsce w Rumunii w maju tego roku. Uczniowie natomiast, udali się z naszymi przyjaciółmi na zajęcia sportowe organizowane przez nauczycieli greckich.

Późnym popołudniem, w międzynarodowej grupie udaliśmy się do pobliskiej miejscowości - Paralii, gdzie spędziliśmy czas na długich kawiarnianych rozmowach. Po powrocie do hotelu udaliśmy się na kolację, a wspólne rozmowy i spotkania pożegnalne trwały do późnych godziny wieczornych. O trzeciej nad ranem już byliśmy gotowi, aby udać się autobusem na lotnisko.


Zapraszamy do lektury ebooka z wyjazdu do Grecji

Zajęcia laboratoryjne z chemii


zdjęcia

W ferie uczniowie Gimnazjum nr 2 w Łukowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii, gdzie mogli wykonać wiele ciekawych doświadczeń pod okiem nauczyciela prowadzącego - pani Agnieszki Bilskiej.

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
i udział w zajęciach laboratoryjnych


zdjęcia

Dnia 9 lutego 2016 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy pod opieką pani Agnieszki Bilskiej i pana Daniela Lontego. Odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, gdzie wzięliśmy udział w bardzo ciekawych zajęciach laboratoryjnych z chemii i fizyki. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy.

Zajęcia w laboratorium chemicznym miały tytuł "Prąd w plastiku". Zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące. Bardzo spodobało nam się to, że wszyscy pracowaliśmy w fartuchach i okularach ochronnych. Na zajęciach dowiedzieliśmy się, że prąd przepływa w różnych rodzajach polimerów. Zmontowaliśmy też OLED, czyli organiczną diodę elektroluminescencyjną montowaną obecnie w ekranach smartfonów i telewizorów, również działającą dzięki polimerom przewodzącym.

Na zajęciach z fizyki jako młodzi "Termowizjonerzy" pracowaliśmy z kamerą termowizyjną, dzięki której mogliśmy zobaczyć niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie. Podczas zajęć poczuliśmy się jak prawdziwi chemicy i fizycy. Po zajęciach zwiedzaliśmy CNK. Wycieczkę uważamy za udaną.

Uczennice Kasia, Edyta i Weronika

Spotkanie uczestników projektu Erasmus+ w Grecji
(czwartek - relacja z piątego dnia)


zdjęcia

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy jak zwykle wspólym śniadaniem. Pogoda dopisuje - dzień jest ciepły i słoneczny. Docieramy do stóp masywu gór Olimpu i zatrzymujemy się w miasteczku Dion. W starożytności było to główne sanktuarium ówczesnej Macedonii. To tu przed podbojem ówczesnego świata, Aleksander Wielki składał dary bogom i prosił o przychylność. W V wieku na miasto spłynęła lawina błotna, dzięki czemu rzeźby, mozaiki i elementy architektury zachowały się w dobrym stanie.

Obejrzeliśmy tu ruiny osady miejskiej o murach 3-metrowej grubości, a także pozostałości świątyni Demeter i świątyni Izydy wśród źródełek oraz kanałów, ruiny willi Dionizosa. Zadziwiły nas elementy ogrzewania podłogowego w termach oraz marmurowe muszle toaletowe.

Następnie drogą z kamiennych płyt pamiętających rzymskie rydwany udaliśmy się do zrekonstruowanego teatru greckiego. Tu na scenie udało nam się stworzyć logo programu Erasmus+, przy czym "literami" napisu byli uczniowie. To była prawdziwa praca grupowa.

Z Dion wyruszyliśmy w stronę Olimpu, oglądając po drodze liczne plantacje kiwi. Wejście na podnóże góry bogów rozpoczęliśmy w miasteczku Litochoro (nazwa ta po grecku to "miejsce skał"). W starożytności wierzono, że śmiertelnik chcący wejść na Olimp natychmiast spadnie ze skał i zginie. Obecnie latem można zdobyć najwyższy szczyt (Mitikas, 2918 m.n.p.m.) bez sprzętu wspinaczkowego, ale nasze plany były mniej ambitne. Ruszyliśmy zatem łagodnym szlakiem wzdłuż wąwozu Enipeas, podziwiając wspaniały górski krajobraz, przepaście i wodospady, do wyznaczonego punktu widokowego przy ujęciu wody. Zrobiliśmy wiele ciekawych zdjęć, w tym również Mitikas w chmurach.

Po lunchu udaliśmy się do amfiteatru w parku w Litochoro. Tu grecka młodzież w strojach narodowych zaprezentowała nam grecko-macedońskie tańce. Następnie uczennice z naszej grupy uczyły wszystkich tańca belgijskiego. Wszyscy świetnie się bawili.

Wieczorem wraz z naszymi przyjaciółmi z innych krajów udaliśmy się do Katerini na słodkie przekąski i mrożony jogurt. Trudno nam uwierzyć, że już jutro musimy się rozstać.

Spotkanie uczestników projektu Erasmus+ w Grecji
(środa - relacja z czwartego dnia)


zdjęcia

Dziś rano odwiedziliśmy Izbę Handlową w Katerini. Ta organizacja zajmuje się m.in. udzielaniem pomocy w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wspiera przedsiębiorczość mieszkańców regionu poprzez pozyskiwanie środków finansowych na inwestycje, pomaga przy aplikowaniu do konkursów o fundusze europejskie oraz wspiera osoby poszukujące pracę.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, jaka jest główna produkcja roślinna (kiwi, czereśnie, wiśnie, winogrona, bawełna, oliwki, arbuzy, melony, truskawki, a także oregano) oraz zwierzęca (drób, wołowina, jagnięcina, jaja, miód) w regionie i w Grecji. Około 17% w/w produktów to produkcja na eksport, a najsilniejsza gałąź w gospodarce greckiej to turystyka i tu najłatwniej można zdobyć pracę.

Następnie po raz kolejny udaliśmy się do szkoły im. Platona, gdzie wzięliśmy udział w lekcji prowadzonej przez uczniów z Litwy. Dotyczyła ona przemysłu laserowego. Podzielono nas na grupy o międzynarodowym składzie i przystąpiliśmy do realizacji wyznaczonych zadań. Po lunchu miała miejsce przygotowana przez nasz zespół lekcja CLIL p.t. "Inżynieria genetyczna jako pierwszy krok do przemysłu biotechnologicznego". Mimo uciążliwych problemów związanych z przerwami w dostępie do internetu przeprowadziliśmy zaplanowane działania. Poszczególne grupy uczniów pracowały z wykorzystaniem aplikacji dostępnych na naszych tabletach z projektu Erasmus+.

Szczególny aplauz wzbudził quiz on-line o tematyce związanej z biotechnologią. Wielu nauczycielom spodobały się aplikacje pozwalające zrobić interaktywne lekcje oraz lekcje online z filmem czy automatycznie sprawdzanymi testami z użyciem przez uczniów tabletów lub smartfonów. Później z zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentację uczniów hiszpańskich przedstawiającą wykorzystanie nowych technologii w edukacji, prezentację litewską dotyczącą technologii laserowych oraz prezentację grupy bułgarskiej dotyczącej globalnego przemysłu informatycznego.

Wolny czas wykorzystujemy na integrację, uczymy się nowych słów, zabaw i tańców. Pani Agnieszka Czerska Pawlak doskonali się w nauce greckiego :-). A jutro - czeka nas wyprawa w do stóp mitycznej góry Olimp!

Spotkanie uczestników projektu Erasmus+ w Grecji
(wtorek - relacja z trzeciego dnia)


zdjęcia

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od wizyty w zakładzie produkującym elektroniczne systemy ochrony i zabezpieczeń Olympia-Electronics. Fabryka powstała w 1979 roku i eksportuje do 72 krajów m.in. czujniki pożarowe, gazu, temperatury oraz oświetlenie ewakuacyjne. Obejrzeliśmy film i prezentację o działalności tej firmy.

Następnie wybraliśmy się do Thessalonik. Podczas godzinnej podróży podziwialiśmy piękne widoki. Thessaloniki są drugim co do wielkości (po Atenach) miastem Grecji i stolicą regionu Macedoniai. To miejsce o bogatej historii. Zwiedziliśmy Białą Wieżę - zbudowaną przed sułtana Sulejmana Wspaniałego, która jest częścią systemu obwarowań i symbol miasta. Znajduje się tu Muzeum Kultury Bizantyjskiej. Na wielu filmach i fotografiach z odpowiednim dźwiękiem pokazano historię miasta Thessaloniki od czasów najdawniejszych do współczesności. Z punktu widokowego na szczycie rozciąga się wspaniała panorama miasta. Następnie przeszliśmy do Łuku Galeriusza oraz wzniesionego w 304 roku Mauzoleum Galeriusza, zwanego też - od kształtu budynku - Rotundą. Obejrzeliśmy pięknie zachowane mozaiki na ścianach wewnątrz kopuły. Obecnie muzeum, ale niegdyś również świątynia, zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa ludzkości.

Kolejnym miejscem na trasie naszej wędrówki była najważniejsza świątynia miasta, prawosławna cerkiew, jeden z najcenniejszych zabytków architektury wczesnego chrześcijaństwa i obiekt również wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury - Bazylika św. Dymitra. Świątynię zbudowano w V wieku. Święty Dymitr, patron miasta, zginął śmiercią męczeńską. Jego szczątki znajdują się w katakumbach pod bazyliką, które także zwiedziliśmy. W cerkwi znajduje się wiele pięknych ikon i imponujący ikonostas. Bazylika zrobiła na nas duże wrażenie.

Po wielu godzinach zwiedzania postanowiliśmy zjeść obiad w greckiej restauracji. Zamówiliśmy tam m.in. owoce morza oraz inne greckie dania, które bardzo nam smakowały. To była prawdziwa uczta. Po posiłku wybraliśmy się na spacer główną ulicą miasta - Eghnatia - zatrzymując się w lokalnych sklepikach w celu zakupu pamiątek i tutejszych słodyczy. Zdążyliśmy jeszcze zrobić kolejne zdjęcia pod pomnikiem Arystotelesa oraz nakarmić gołębie na Platia Aristotelus i o zachodzie słońca ruszyliśmy w podróż powrotną. Wieczór był czasem spotkań i integracji z naszymi przyjaciółmi z wielu krajów.

Spotkanie uczestników projektu Erasmus+ w Grecji
(poniedziałek - relacja z drugiego dnia)


zdjęcia

W poniedziałek pierwszym punktem programu dnia była wizyta w Wydziale Edukacji w Katerini, gdzie bardzo ciepło przyjął nas dyrektor tegoż wydziału Pan Ioannis Kaztaridis. Dowiedzieliśmy się tu, jak funkcjonuje szkolnictwo w Grecji oraz ile jest w rejonie szkół i jakich typów. O celach projektu oficjalnie powiedział hiszpański koordynator projektu Fernando Maestre oraz grecka nauczycielka Katerina Agorastou.

Wręczyliśmy przywiezione z Polski upominki. Nasze stroje ludowe bardzo się podobają i budzą zainteresowanie, a wykonane zostały przez przyjaciela naszej szkoły panią Karinę Wedziuk, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Następnie udaliśmy się pieszo do burmistrza miasta Katerini, po drodze zwiedzając miasto i robiąc pamiątkowe zdjęcia m.in. przed Pomnikiem Wolności. Tu przekazano nam najważniejsze informacje o rejonie i mieście Katerini. Tu także wręczyliśmy prezenty przedstawicielom lokalnych władz, pani burmistrz Popi Mpatala odpowiedzialnej za finanse.

Kolejnym punktem wycieczki była szkoła im. Platona założona w roku 1993, która to jest szkołą prywatną. Przed szkołą przywitał nas dyrektor i właściciel szkoły pan Anestis Papadopoulos. Obiekt zadziwił nas nowoczesnym kształtem - szkoła składa się z trzech budynków w formie części elipsy lub okręgu o zróżnicowanej wysokości - w zależności od wieku uczniów. Klasy są niewielkie - liczą do maksymalnie piętnastu uczniów. Pracuje z nimi w sumie 75 nauczycieli.

Z boiska można podziwiać masyw Olimpu. Jest ciepło (ponad 20 stopni C) i słonecznie. Po obejrzeniu szkoły, którą przedstawiał nam grecki koordynator projektu Pan Evangelos Kapetis, poszliśmy na godzinny lunch. Jedliśmy miejscowe potrawy: spaghetti, sałatka z serem feta, do tego plasterki pomarańczy :) Były bardzo smaczne.

Następnie w pracowni komputerowej przystąpiliśmy do realizacji zaplanowanych zadań. W grupach o międzynarodowym składzie musieliśmy opracować swój biznes plan na wybrany temat. Lekcję tę prowadzili nauczyciele z Grecji. Świetnie daliśmy sobie z tym radę :)

Następnie nasi koledzy z Hiszpanii poprowadzili lekcje na temat nowych technologii w edukacji i programowi "AppInventor" umożliwiającemu przygotowanie własnej aplikacji w systemie Android. Pracowaliśmy w parach, wykonując przygotowane dla nas zestawy zadań. Z tym także sobie doskonale poradziliśmy.

Na koniec grupa grecka przygotowała swoją prezentację nt. nowoczesnych biotechnologii. Była bardzo ciekawa, a film który został nam zaprezentowany dość interesująco prezentował wykorzystanie bakterii do produkcji leków. Około godziny 17.00, nieco zmęczeni po dniu intensywnego wizytowania, spotkań, lekcji CLIL, prezentacji i pracy wróciliśmy do hotelu, a uczennice mieszkające do domów swoich greckich rodzin. Jutro wyruszamy dalej!

Spotkanie uczestników projektu Erasmus+
w Grecji (relacja z pierwszego dnia)


zdjęcia

W niedzielę 21 lutego 2016 r. wyruszyliśmy na kolejne spotkanie uczestników projektu Erasmus+ "Młodzież, wielojęzyczność i perspektywy pracy w Europie" - tym razem do Grecji. Podróż, w tym lot do Aten, a następnie do Thessalonik trwała 12 godzin. Już w ciemnościach dotarliśmy do hotelu w mieście Katerina. Tu będziemy mieszkać przez najbliższe sześć dni. Dwie uczennice pojechały do greckich rodzin.

Naszym zadaniem podczas obecnego pobytu będzie między innymi przeprowadzenie lekcji na temat inżynierii genetycznej jako ważnej metody w biotechnologii dla wszystkich szkół partnerskich z Hiszpanii, Grecji, Litwy, Bułgarii oraz Rumunii. Przeprowadzimy również lekcję na temat sytuacji rynku pracy w dziedzinie biotechnologii na świecie, w Europie oraz Polsce przedstawiając perspektywy jego rozwoju w kolejnych latach, a także możliwości zatrudnienia.

Prowadząc lekcje użyjemy wiele aplikacji komputerowych, oczywiście w "chmurze" na naszych erasmusowych tabletach. Ponadto weźmiemy udział w szeregu lekcji prowadzonych przez naszych przyjaciół oraz odwiedzimy kilka zakładów pracy związanych z nowymi technologiami.

Po zakwaterowaniu wraz z grupą młodzieży z Litwy udaliśmy się na oświetloną księżycem plażę (morze jest kilkadziesiąt metrów od hotelu), a następnie na kolację w bardzo ładnie wyposażonej hotelowej jadalni. Jesteśmy ciekawi miejsc, ludzi i krajobrazów, jakie przyniesie jutrzejszy dzień.

Link do ebooka z wyjazdu do Grecji.

UCZESTNICY WYJAZDU
Nauczyciele: Agnieszka Czerska-Pawlak, Artur Baranowski.
Uczennice: Katarzyna Dybciak, Julia Oknińska, Karolina Lendzion, Natalia Olejniczak, Wiktoria Mączyńska, Weronika Leszko.

Następna strona
Copyright © 2000-2016 Aneta Paszkiewicz