Jak i dlaczego zachęcać dzieci do czytania? |
Otwórz
|
Nowe czasopisma - biblioteka zaprasza |
Nowe Czasopisma |
W 2019 roku mamy nowe tytuły czasopism. Jest to: KUMPEL- czyli pismo ciekawych świata dzieciaków. Bardzo ciekawe dla dzieci z klas 1-4 szkoły podstawowej. Ciekawostki, zagadki, fajne konkursy, mnóstwo porad, strefa śmiechu, gry. Dla siedmio, ósmoklasistów i gimnazjalistów mamy VICTOR-a. Bardzo ciekawy dwutygodnik, pełen ciekawostek a i porad praktycznych także. Podobno "z VICTOREM ogarniesz szkołę, zabłyśniesz, zrozumiesz swoje emocje i bez stresu przygotujesz się do egzaminów gimnazjalnego i po 8 klasie!" Do biblioteki zawitał także NATIONAL GEOGRAPHIC dla starszych a dla dzieci z klas 4-6 NATIONAL GEOGRAPHIC ODKRYWCA. Jest to magazyn popularnonaukowy polsko- angielski (jedyny taki na naszym rynku a my go czytamy, bo jesteśmy szkołą dwujęzyczną). W jednym i drugim cudowne zdjęcia, zawsze artykuły o tematyce historycznej i przyrodniczej, mnóstwo ciekawostek i krzyżówki. Tradycyjnie już zapraszamy do czytania ŚWIERSZCZYKA, WIEDZY I ŻYCIA i ŚWIATA NAUKI. a także pism językowych (bo przecież jesteśmy, jedyną w mieście, szkołą dwujęzyczną:): ENGLISH MATTERS, OCTANOWKA ROSSIJA! i DEUTSCH AKTUELL i regionalnych: WSPÓLNOTY ŁUKOWSKIEJ i NOWEJ GAZETY ŁUKOWSKIEJ. Mamy jeszcze dużo numerów VICTORA GIMNAZJALISTY i VICTORA JUNIORA a także MŁODEGO TECHNIKA. Wszystkie były prenumerowane już od lat.
Dodatkowo proponujemy lekturę pojedynczych numerów czasopism, które podarowali nam czytelnicy. Są to: Pierwsze dwa tytuły podarowane przez Dominika Łagunia z 3a Gim, Droga do... przez ks. Jakuba Kozaka. a pozostałe 7 tytułów i 12 numerów od Alberta Klinka z 4b SP. Darczyńcom serdecznie dziękujemy a wszystkich uczniów zapraszamy do szkolnej biblioteki na lekturę czasopism. |
Laureaci konkursu NIEPODLEGŁOŚĆ-MAPA MYŚLI |
zdjęcia |
Rok 2018 był rokiem Jubileuszu 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie włączając się w obchody ogłosiła Konkurs "NIEPODLEGŁOŚĆ- MAPA MYŚLI" Trwający trzy miesiące konkurs, odbywający się na wszystkich poziomach edukacyjnych, zakończył się 3 grudnia. Złożone prace zostały ocenione przez komisję konkursową pod kątem zgodności z tematyką, estetyki i uzyskanego efektu wizualnego, technicznej poprawności wykonania a także oryginalności formy i treści. Podczas akademii bożonarodzeniowej, nagrodzono laureatów Konkursu. Wszyscy otrzymali dyplomy i liczne nagrody.
Laureatami Konkursu zostali: Serdeczne podziękowania składamy Panu Senatorowi RP Stanisławowi Gogaczowi za ufundowanie jednej z nagród. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do odwiedzania szkolnej biblioteki i włączania się w różnorodne formy jej działania.
Tekst i zdjęcia, organizator konkursu
|
Konkurs - Przekonaj do czytania |
zdjęcia |
Uczniowie klasy 1 c z naszej szkoły, wzięli udział w konkursie "Przekonaj do czytania" zorganizowanym przez dwutygodnik dla dzieci i młodzieży "Victor Junior". Zadaniem konkursowym było napisanie, zilustrowanie, sfotografowanie bądź nagranie wypowiedzi, która zachęci rówieśnika do sięgnięcia po książkę. Uczniowie klasy 1 c wybrali formę wizualną- zdjęcia. Przed sesją zdjęciową, każdy uczeń, wybrał sobie książkę, którą chce polecić swojemu towarzyszowi i zapoznał się z nią. Dzieci podeszły do swojego zadania bardzo wnikliwie. Okazało się na przykład, że na stronie 17. książki Aliny i Czesława Centkiewiczów "Zaczarowana zagroda" jest 49 pingwinków. Wszystkie zostały bardzo dokładnie policzone. Chyba nikt wcześniej jeszcze tego nie robił. Podczas zajęć w bibliotece została zrobiona cała seria zdjęć ze specjalnie przygotowanymi napisami. Fotografie zostały wysłane do redakcji czasopisma. Robione były w radosnej, twórczej atmosferze, wszyscy bawili się doskonale. Pod koniec spotkania powstała kolejna seria zdjęć z misiami mieszkającymi obecnie w bibliotece. Fotografie już poza konkursem ale równie radosne. Wszystkie dzieci chciały mieć zdjęcie z misiem. Teraz uczniowie czekają na werdykt jury konkursowego. Trzymamy za nich kciuki, tym bardziej, że nagrodą jest "półka książek" dla wygranego zespołu i taki sam zestaw książek dla biblioteki szkolnej. Życzymy wygranej! Spotkanie przygotowały Panie Barbara Ługowska i Małgorzata Małkińska. Tekst i fotografie Małgorzata Małkińska |
Nasi darczyńcy |
Biblioteka składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy w październiku, listopadzie i grudniu 2018 roku podarowali nam książki. Piesio Paula z 3 b Gim.- 10 książek Puzio Aleksandra z 6a SP- 4 książki Rzymowska Weronika z 1 a SP- 1 książka Szczuchniak Anna z 1 a SP- 4 książki Dziękujemy bardzo. Książki wzbogacą nasz księgozbiór. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zasilić księgozbiór naszej biblioteki :) Tekst: Małgorzata Małkińska |
Misie w szkole |
zdjęcia |
Koniec listopada to wielkie święto dzieci i ich ukochanych misiów. 25 listopada cały świat obchodzi Dzień Pluszowego Misia. Obchodziliśmy go i my w Szkole Podstawowej Nr 2 w Łukowie. Tekst i zdjęcia: Małgorzata Małkińska |
Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią |
zdjęcia |
W środę, 5 grudnia, w bibliotece szkolnej, odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią. Pan Tomasz to bardzo młody, dwudziestoletni człowiek, ale już z dorobkiem dwóch, wydanych książek. Pisze, przede wszystkim, dla młodzieży. Jego książki to "Nowy świat" i "Speculo". Pochodzi z Toszka w województwie śląskim. Obecnie jest studentem teologii na Uniwersytecie Karola Wyszyńskiego w Warszawie. Jak sam mówi - Piszę od zawsze. Autor opowiedział o sobie, swoim pisaniu i trudzie wydania pierwszej książki gimnazjalistom z klasy 3a i 3 b. O tym, że pierwszą książkę wydał jako siedemnastolatek. By wydać pierwszą książkę, musiał pokryć połowę kosztów. - Do wydania powieści potrzebowałem ponad 6 tys. złotych. Udało mi się zebrać pieniądze dzięki jednej ze stron internetowych, gdzie każdy może napisać projekt i zachęcić czytelników do wpłat. Zrobiłem to, by spełnić swoje marzenie- mówi Tomasz Sobania. To bardzo interesujące spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie a autor długo jeszcze podpisywał swoje książki.
Tekst i zdjęcia |
Świętujemy Światowy Dzień Pluszowego Misia |
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten obchodzony jest już od 2002 roku na całym świecie. Najbardziej cieszą się z niego najmłodsze dzieci ale w naszej Bibliotece nie będziemy się ograniczać. Najmłodszym proponujemy zabawy, konkursy z ciasteczkowymi misiami, książeczkami misiowymi i przytulaniem misiowym a nieco starszym czytelnikom (bez ograniczeń wiekowych:) "misiowe mądrości" czyli cytaty najsłynniejszego na świecie misia - Misia Puchatka. Na ścianie przy bibliotece szkolnej wisi plakat informujący o Dniu Pluszowego Misia a wokół niego karteczki z "misiowymi, puchatkowymi myślami". Każdy, komu spodoba się jakiś cytat, może urwać sobie karteczkę i zabrać ze sobą do domu:) Zapraszamy też wszystkich do przyniesienia swojego ulubionego misia. Na zakończenie dnia zrobimy sobie selfie z naszymi misiami. Zapraszamy do zabawy:) |
KIERMASZ NIEPODLEGŁOŚCIOWY |
Biblioteka szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać zarówno uczniowie jak i ich rodzice, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły. Biblioteka gromadzi różnego rodzaju dokumenty: książki, czasopisma i zbiory audiowizualne oraz prowadzi różnorodne formy zajęć z czytelnikiem, organizuje konkursy a także współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Sienkiewicza w Łukowie.
W bibliotece na miejscu można skorzystać ze zgromadzonego księgozbioru. Czytelnia cieszy się ogromnym powodzeniem. Uczniowie chętnie ją odwiedzają, korzystają z księgozbioru podręcznego, wydawnictw informacyjnych, czasopism a także z Centrum Multimedialnego. Opracowują referaty, plakaty i inne materiały potrzebne na zajęcia lekcyjne.
KONKURS - ZAGADKA KRYMINALNA |
"KONKURS CZYTELNICZY" |
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny "Mój przyjaciel miś". Prace można było składać od 15 do 22 listopada. Konkurs skierowany został do uczniów klas I-III. Zgłoszonych prac było aż 40, co świadczy o jego dużym zainteresowaniu wśród najmłodszych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 23 listopada, w skład jury weszły panie: Sylwia Cygan, Justyna Gryczka, Karolina Sadło. Jury wyłoniło zwycięzców oraz przyznało wyróżnienia. Nagrody zostały wręczone 27 listopada.
I miejsce - Victoria Czubek-Veieira kl. IIa
II miejsce - Lenka Dadasiewicz kl. Ib
III miejsce - Zosia Lotek kl. Ib
Wyróżnienia otrzymali: Borys Strzyżewski z kl. Ib, Piotr Nowicki z kl. IIIa, Marta Ostojska z kl. Ib.
Nagrodami były książki - baśnie klasyków, dodatkowo każdy uczestnik dostał słodki upominek w postaci misia - ciasteczka.
Wszystkim laureatom gratulujemy!!!!
Organizatorami konkursu były Justyna Gryczka i Karolina Sadło.