Życzenia świąteczne


Opowieść wigilijna


zdjęcia (fot. A.D.)


zdjęcia (fot. D.N.)

W ostatnim dniu nauki grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z p. Anetą Łaguń przywołała ducha Bożego Narodzenia. A wszystko za sprawą przedstawienia "Opowieści Wigilijnej". Nasi aktorzy zagrali swe role jak prawdziwi profesjonaliści! Zrobiło się naprawdę świątecznie i nostalgicznie ...

Aktorzy: Julka Dudzińska, Marlena Mączka, Natalka Zielant, Sara Załęska, Kasia Gołębiowska, Dominika Brewczyńska, Dominika Borkowska, Natalka Chmielewska, Kamila Fronc, Ola Sergiel, Zuzia Gajdzis, Ola Kot, Karolinka Barszcz, Ania Matejko, Magda Mazurek, Kacper Orzeł, Maciek Sobczyk, Miłosz Murawski, Czarek Świderski, Bartek Wojtalski, Dominik Zakrzewski, Adam Andruszak.

Chórek: Gabrysia Gajda, Karolina Nurzyńska, Ola Bartoń, Wiktoria Frańczuk, Ada Trochimska, Monika Studzińska.
Gitarzyści: Tomek Grochowski, Przemek WoŸniak.
Przedstawienie przygotowały i nad wszystkim czuwały: p. Aneta Łaguń i p. Dorota Ratyńska.

Agnieszka Domijańska


Konkurs Recytatorski Poezji Rosyjskiej
"Strofy pod samowarem"

zdjęcia

W dniu 14 grudnia 2013 r. odbyła się w Siedlcach XI edycja popularnego konkursu recytatorskiego w języku rosyjskim dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z byłego województwa siedleckiego. Organizatorem konkursu było jak co roku SCDiDN. Gimnazjum nr 2 reprezentowały: Natalia Strzyżewska z kl. II c - opiekun Anna Orzoł i Anna Zdanowska z kl. II g - opiekun Zofia Ochnik. Poziom recytacji wszystkich uczestników był rzeczywiście na bardzo wysokim poziomie (nie powtórzył się żaden utwór!) i jury miało nie lada problem z podjęciem decyzji. Uczniowie naszego gimnazjum wielokrotnie uzyskiwali w tym konkursie tytuł laureata. Chlubną tradycję podtrzymała Ania Zdanowska zajmując II zaszczytne miejsce. Gratulacje!! W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy oglądali bajki rosyjskie, podziwiali wystawę prac plastycznych na konkurs "Oto Rosja - rosyjska cerkiew" i korzystali z przygotowanego dla nich słodkiego poczęstunku.


Julian Tuwim - spotkanie w szkolnej bibliotece


zdjęcia

W dniu 12.12.2013 r. w bibliotece szkolnej miało miejsce podsumowanie roku Juliana Tuwima. Tego dnia w klasie IIIb i Ia miały miejsce niecodzienne lekcje. Uczniowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą życiu i twórczości poety. Pracownicy biblioteki przygotowali nie tylko informacje dotyczące poezji, ale także zdjęcia i ciekawostki z życia prywatnego autora. Ponadto można było posłuchać muzycznych inspiracji poezją Juliana Tuwima w wykonaniu Ewy Demarczyk i Czesława Miłosza oraz nagrań poświęconych dzieciom ("Ptasie radio" w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej oraz "Lokomotywę" w wersji przygotowanej przez Piotra Fronczewskiego). Spotkanie z młodzieżą zakończyło się quizem dotyczącym życia i twórczości tego niezwykłego poety. Słodycze ufundował sklepik szkolny.

Anna Dorosz, Jadwiga Tymoszuk


Prezentacja projektu edukacyjnego
"Władze samorządowe naszego miasta"


zdjęcia

W dniu 16 grudnia 2013 r. odbyła się publiczna prezentacja projektu edukacyjnego "Władze samorządowe naszego miasta". Projekt realizowali uczniowie klasy 2g: Natalia Papiewska, Dominika Popek i Mateusz Michalski pod kierunkiem Agaty Kurowskiej - Kacprzak. Uczniowie przygotowali i zorganizowali spotkanie z Burmistrzem Miasta - panem Dariuszem Szustkiem i Przewodniczącą Rady Miasta - panią Urszulą Bancerz.

W czasie spotkania uczniowie przedstawili prezentację multimedialną, a następnie poprowadzili debatę z zaproszonymi gośćmi. Organizatorzy skierowali po kilka pytań dotyczących pracy burmistrza i przewodniczącej, współpracy władzy uchwałodawczej i wykonawczej w mieście oraz problemów mieszkańców Łukowa. Usłyszeliśmy wyczerpujące i ciekawe odpowiedzi. Następnie pytania zadawali uczniowie klas trzecich, które dotyczyły obiektów kulturalno - sportowych w Łukowie.

Dowiedzieliśmy się np. że 30 grudnia nastąpi otwarcie nowego kina w ŁOK, a gruntowny remont przejdą baseny OSIR. Nie będzie jednak w naszym mieście aqua parku. Debata okazała się interesująca i pouczająca dla uczniów. Była to żywa lekcja samorządności.

Obejrzyj debatę na kanale YouTube (Dariusz Nikiel):

Agata Kurowska - Kacprzak


Rozśpiewana wigilia dla samotnych


zdjęcia

W południe 17 grudnia w Łukowskim Ośrodku Kultury na wigilii dla samotnych kolędowali uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Łukowie. Przy wtórze dwóch gitar grupa dziewcząt zaśpiewała najpopularniejsze polskie kolędy. Chórek: Monika Studzińska, Gabriela Gajda, Wiktoria Franczuk, Karolina Nurzyńska, Ewelina Wierzejska, Karolina Barszcz, Aleksandra Bartoń, Ada Trochimska, Wiktoria Zalewska, Aleksandra Smolińska. Gitarzyści: Tomasz Grochowski, Przemysław Woźniak. Opieka muzyczna: Dorota Ratyńska.

Agnieszka Domijańska


Lekcja WOS-u w Urzędzie Miasta Łuków


zdjęcia

W dniu 5 grudnia 2013 r. klasa 3d wraz z nauczycielem panią Agatą Kurowską - Kacprzak wzięła udział w "żywej" lekcji WOS-u w Urzędzie Miasta Łuków. Sekretarz Łukowa - pan Waldemar Siurek zapoznał nas z funkcjami pełnionymi przez urzędników oraz ich obowiązkami. Następnie Burmistrz Miasta Łukowa - pan Dariusz Szustek opowiedział o osobach, które pełniły do tej pory funkcje burmistrza w Łukowie. Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się, jak pracuje Urząd Miasta Łuków i od teraz wiemy, gdzie możemy zgłosić się z naszymi problemami.

Natalia Kania


Master TV o projekcie Comenius w naszej szkole
- relacja z wizyty 18-22 listopada 2013

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wizyty partnerów projektu Comenius przygotowanej przez telewizję Master TV.


Artystyczne sukcesy


powiększ

W grudniu bieżącego roku nastąpiło rozstrzygnięcie wielu konkursów plastycznych. Uczennice z naszej szkoły odniosły znaczące osiągnięcia:

- Maria Świder (kl.2c) zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Ewangelia w kolorach - świątynie pod kopułą"; pracę możemy obejrzeć na reprodukcji.

- Weronika Michalak (kl.2g) zdobyła wyróżnienia: w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "W harmonii z przyrodą” oraz w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Ozdoba choinkowa".

- Joanna Szczygielska (kl.3c) zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Leśnik gospodarzem lasu" i otrzymała w nagrodę łyżwy i piłkę siatkową. Asia otrzymała też wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Szare Szeregi: czas honoru, czas próbyą.

- Zuzanna Wolska (kl.3e) otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "W harmonii z przyrodą", a należy dodać, że konkurencja była ogromna - na konkurs ten wpłynęło ponad 4000 prac z całego kraju.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczennice przygotowała do konkursów p. Agnieszka Czerska-Pawlak.


Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna
oraz świadoma praca na rzecz innych

W naszej szkole działa Koło Wolontariatu prowadzone przez panią Agatę Kurowską-Kacprzak. Do koła należą 23 wolontariuszki z klas pierwszych i drugich. Uczennice chodzą do świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1 oraz do przedszkoli, gdzie opiekują się dziećmi, bawią się z nimi, organizują konkursy, itp.

W ramach Koła Wolontariatu realizujemy projekt edukacyjny "Co daje nam wolontariat?". Na tej stronie będziemy przekazywać Wam zdjęcia oraz informacje o naszych działaniach.

Uczennice klasy II A
Pawlikowska Aleksandra
Chrząstowska Aleksandra
Tymińska Emilia


Laureaci w konkursie FRSE EDU Inspiracje 2013 - wręczenie listów gratulacyjnych


zdjęcia

W dniu 11 grudnia 2013 r. w Sali konferencyjnej im. Jana Pawła II w Łukowie odbyło się spotkanie wszystkich dyrektorów i nauczycieli, którzy wzięli udział w realizacji wspólnego projektu

Wizyty Studyjnej nt.
"W jaki sposób technologie
informacyjno - komputerowe
wspomagają proces uczenia się i nauczania"
.

Projekt realizowano w 2012 r i wzięli w nim udział goście z 10 krajów: Hiszpanii, Węgier, Macedonii, Turcji, Szwecji, Finlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji. Pomysłodawcą i wnioskodawcą projektu był Zespół Szkół w Tuchowiczu, zaś koordynatorem Gimnazjum nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego w Łukowie.

Projekt ten uzyskał tytuł laureata w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - EDU Inspiracje 2013. Burmistrz Miasta Łuków, pan Dariusz Szustek oraz Wicestarosta Łukowski, pan Krzysztof Tymoszuk chcąc wyrazić swoje uznanie dla tej inicjatywy uroczyście wręczyli listy gratulacyjne zgromadzonym laureatom.

Spotkanie poprowadził pan Roman Bocian, naczelnik Wydziału Promocji, Polityki Społecznej i Rozwoju w Starostwie Powiatowym. O samym projekcie opowiedzieli wspólnie pomysłodawcy i koordynatorzy projektu: dyrektor Zespołu Szkół w Tuchowiczu - pani Bożena Stępniewska-Szewczak oraz dyrektor Gimnazjum nr 2 w Łukowie - pan Artur Baranowski.

Gościem specjalnym spotkania był przedstawiciel Fundacji Rozwoju Edukacji, pan Tadeusz Wojciechowski z Zespołu Upowszechniania i Wykorzystywania Rezultatów. Przybliżył on nauczycielom i dyrektorom zasady finansowania projektów edukacyjnych na lata 2014-2020.


Finał województwa w pływaniu dziewcząt i chłopców


zdjęcia

Dnia 3 grudnia w Zamościu odbył się finał województwa w pływaniu dziewcząt i chłopców. Nasza uczennica Weronika Zabłocka z klasy II F pod opieka Mariusza Kiełczewskiego jako jedyna reprezentowała powiat łukowski w stylu dowolnym na dystansie 50 m. W ostatecznej rywalizacji spośród około 100 dziewcząt z całego województwa lubelskiego Weronika uplasowała się na wysokim XV miejscu. Zaznaczyć należy, że nasza uczennica rywalizowała z uczennicami z klas III. Gratulujemy postawy i życzymy dalszych sukcesów.

Mariusz Kiełczewski


Niezwykła wizyta w Banku Spółdzielczym w Łukowie


zdjęcia

Lekcja przedsiębiorczości - TalentowiSKO

10 grudnia 2013 r. uczniowie klasy IIId Gimnazjum nr 2 gościli w łukowskim Banku Spółdzielczym - był to kolejny etap realizacji programu TalentowiSKO. Uczniowie poznali historię Banku, który ma już 103 lata - uczyli się m.in. jak odróżnić prawdziwe banknoty od falsyfikatów. Sami sprawdzali autentyczność pieniędzy pod ultrafioletem.

- Wierzymy, że nasze zaangażowanie w Program TalentowiSKO zaprocentuje większą świadomością finansową i aktywnością wielu osób na rynku pracy. Wierzę, że będą to ludzie, niebojący się podejmować wyzwań, prężni właściciele małych i średnich firm - powiedziała Zofia Przeździak - Prezes Banku.

Gimnazjaliści otrzymali gadżety od Banku: zakładki do książek, długopisy i kalendarze, ale przede wszystkim zdobyli kolejne, bardzo cenne doświadczenia "na drodze ku dorosłości", z pewnością będą mogli wykorzystać wiedzę działając zespołowo między innymi przy organizacji aukcji czy zbiórek. Powodzenia w realizacji marzeń i planów życiowych:))
Artykuły w Internecie o wizycie w Banku Spółdzielczym w Łukowie:
na lukow24.pl
w MasterTV
na stronie KZBS

Hanna Konstanta


Mikołajkowa wypożyczalnia


zdjęcia

Dnia 6 grudnia w bibliotece szkolnej miała miejsce akcja o nazwie "MIKOŁAJKOWA WYPOŻYCZALNIA". Na uczniów czekała niespodzianka. Wszystkie osoby, które tego dnia wypożyczyły książkę, częstowane były cukierkami. Co dziesiąty czytelnik nagradzany był czekoladowym mikołajem. Dopisała nie tylko frekwencja, ale także pogoda. Spadł pierwszy śnieg. Uczniowie zadbali o mikołajkowe elementy stroju, a pracownicy biblioteki o dobry nastrój. Słodkie niespodzianki ufundował sklepik szkolny.


Mikołajkowy zawrót głowy


zdjęcia

W Mikołajki - dzień, w którym wszyscy dostają prezenty, a największą radość mają oczywiście najmłodsi, uczniowie naszego gimnazjum postanowili założyć mikołajkowe czapeczki, aby we wszystkich, a szczególnie w nauczycielach, wzbudzić potrzebę obdarowywania innych. Zobaczcie jak pięknie wyglądali. Zdjęcia wykonał Dariusz Nikiel.


Koncert zespołu LIMBOS


zdjęcia

W czwartek 5 grudnia wysłuchaliśmy koncertu zespołu Limbos. Grali muzykę popularną - motywy filmowe, a także trudniejszą - jazz, rock. Nasza młodzież pokazała klasę i reagowała żywo, ale kulturalnie!

Agnieszka Domijańska


Święta Bożego Narodzenia w Niemczech


zdjęcia

W dniu 3 grudnia nasze Gimnazjum odwiedziła pani Magdalena Dobrowolska, Regionalny koordynator Polanglo ds. Rozwoju Rynku na terenie woj. lubelskiego oraz nauczyciel języka niemieckiego. Pani Magdalena poprowadziła lekcję języka niemieckiego w dwóch grupach (chłopcy i dziewczynki) w klasie IIIe. Tematem lekcji były "Święta Bożego Narodzenia w Niemczech". Na lekcjach wykorzystana została tablica multimedialna.

Z pomocą prezentacji PowerPoint Pani Magdalena przybliżyła uczniom typowe niemieckie tradycje świąteczne. Lekcja dała dzieciom możliwość skonfrontowania swojej dotychczasowej wiedzy na temat zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych w Niemczech. Uczniowie pracowali w grupach, rozwiązując zadania różnego typu. Najaktywniejsze teamy nagradzane były drobnymi upominkami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty potwierdzające udział w zajęciach. Pani Magdalena Dobrowolska została zaproszona do naszej szkoły przez nauczyciela języka niemieckiego, Annę Dorosz. W przyszłości planowane są kolejne interaktywne zajęcia dotyczące wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego z udziałem pani Magdaleny Dobrowolskiej.

Anna Dorosz


Nie bądź wiśnia, nie kiś misia !!!

Nie bądź wiśnia, nie kiś misia !!!
Liczyliście kiedyś, ile macie niepotrzebnych zabawek leżących w kątach?
Szkolne Koło Wolontariatu zbiera niepotrzebne zabawki i książeczki
dla polskich dzieci mieszkających na Ukrainie i Białorusi.
Książki i zabawki prosimy przynosić do sali numer 10
(do opiekuna Koła pani Agaty Kurowskiej-Kacprzak) do dnia 13.12.2013.

Szkolne Koło Wolontariatu:
Aleksandra Pawlikowska
Emilia Tymińska
Aleksandra Chrząstowska
Paulina Nurzyńska


Bank Spółdzielczy w Łukowie - program TalentowiSKO


zdjęcia

Bank Spółdzielczy w Łukowie, który od lat angażuje się w proces promowania przedsiębiorczości i wiedzy z zakresu finansów oraz bankowości spółdzielczej, tym razem zawitał do łukowskich gimnazjów. W dniu 28.11.2013 r. Gimnazjum nr 2, a dokładnie klasę III D, odwiedził przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Łukowie - Maciej Nurzyński. Celem wizyty było przeprowadzenie lekcji, poświęconej oszczędzaniu. Była to druga lekcja dotycząca bankowości i finansów - następne zajęcia odbędą się w siedzibie Banku na ul. Chopina 5.

Lekcje są częścią programu TalentowiSKO. Celem Programu jest rozwijanie talentów wśród dzieci i młodzieży poprzez promowanie dobrych nawyków w zakresie oszczędzania i przedsiębiorczości. TalentowiSKO uczy zaradności życiowej oraz pozytywnego myślenia o pieniądzu. Dzięki lekcjom przeprowadzonym w szkole i w Banku, gimnazjaliści będą mogli wykorzystać nabytą wiedzę ekonomiczną w zadaniach zespołowych - przy organizacji aukcji czy zbiórki społecznej na ważny społecznie cel. Zainteresowanie tematem cieszy, ponieważ młodzież to przyszli Klienci, a może i pracownicy Banku. Opiekunem klasy jest p. Hanna Konstanta.


Projekt Comenius "Stwórzmy wielokulturową Europę"
- wizyta partnerów

W niedzielę 17 listopada do Łukowa przyjechało 28 uczniów i 14 nauczycieli z Hiszpanii, Finlandii, Grecji, Litwy, Turcji, Rumunii - partnerów międzynarodowego projektu Comenius. Gościli ich w swoich domach uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 2 w Łukowie.


zdjęcia

Poniedziałek - 18.11.2013
Poniedziałek rozpoczął się warsztatami dla nauczycieli i koordynatorów z eTwinning'u i Twinspace'a. Zajęcia prowadziła Iwona Moczydłowska z MSCDN w Siedlcach. W tym czasie uczniowie zwiedzali nasze miasto z nauczycielami: Dorotą Puzio, Magdaleną Piasecką, Magdaleną Kępą i Marcinem Rychtą. Na trasie wycieczki przez nasze miasto znalazło się Muzeum Regionalne. Za oprowadzenie po zbiorach muzealnych dziękujemy pracownikom i dyrektorowi muzeum Panu Grzegorzowi Osialowi.

O godzinie 14.00 na auli I LO Dyrektor Gimnazjum nr 2 i jednocześnie Koordynator Projektu Comenius - Artur Baranowski przywitał gości: zastępcę Lubelskiego Kuratora Oświaty - Annę Szczepińską, Wicestarostę Łukowskiego - Krzysztofa Tymoszuka, Burmistrza Miasta Łuków - Dariusza Szustka, Wiceburmistrza Miasta Łuków - Marcina Mateńko, Dyrektora Powiatowego Zespołu Oświatowego w Łukowie - Krzysztofa Konstantego, Naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju - Romana Bociana, dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego - Grzegorza Rzymowskiego, przedstawiciela Rady Rodziców - Beatę Baran, a także nauczycieli i uczniów Projektu Comenius. Następnie przedstawił cel i główne założenia projektu: http://prezi.com/gy3xbweaa2d2/artur-baranowski/. Po czym wszyscy partnerzy projektu przedstawili swoje dotychczasowe rezultaty w projekcie oraz zaprezentowali swoje szkoły. Wieczorem na hali sportowej Gimnazjum nr 2 odbyła się uroczysta kolacja na dwieście osób. Młodzież w ramach integracji spontanicznie zatańczyła układ na kilkadziesiąt par, a także śpiewała piosenki w ojczystych językach. W przygotowanie wieczoru włączyli się nauczyciele, Rada Rodziców oraz rodzice uczniów biorących udział w projekcie. Serdecznie dziękujemy.


zdjęcia

Wtorek - 19.11.2013
We wtorek uczniowie wzięli udział w lekcjach CLIL tj. żywych lekcjach historii, kultury, tradycji i tożsamości narodowej prowadzonych w języku angielskim, podczas zwiedzania Warszawy: Zamku Królewskiego, Starego Miasta oraz Parku Królewskiego Łazienki. Za wycieczkę odpowiedzialni byli nauczyciele: Anna Orzoł i Marcin Rychta.


zdjęcia

Środa - 20.11.2013
Uczestnicy Projektu Comenius wzięli udział w żywych lekcjach historii i biologii w rezerwacie Jata. W trakcie wycieczki Pan Artur Baranowski przeprowadził lekcję biologii w języku angielskim w oparciu o florę i faunę okolic Łukowa, a Pan Marcin Rychta - lekcję historii o Powstaniu Warszawskim i II Wojnie Światowej na ziemiach łukowskich. Przedstawiciel Nadleśnictwa Łuków przywitał nas w rezerwacie i wręczył wszystkim uczetnikom projektu pamiątkowe kalendarze, kartki pocztowe i brzozowe gwizdki. Dziękujemy serdecznie Panu Nadleśniczemu Grzegorzowi Ussowi.

Po południu uczniowie wzięli udział w tzw. lekcjach LdL (uczenie się przez nauczanie, czyli lekcje prowadzone przez uczniów dla uczniów) w języku angielskim o zabytkach UNESCO oraz historii, kulturze i tradycji każdego z partnerów. Podczas przerwy uczniowie przygotowali wystawę pocztówek wykonanych przez siebie a dotyczących przestrzegania praw dziecka. Przeprowadzili także dyskusję na temat zasad obowiązujących w ich szkołach, a następnie stworzyli Międzykulturowy Dekalog Zasad. Dyskusję przeprowadziła Magdalena Piasecka. Po kolacji w polskich domach grupa Comenius wypoczywała na łukowskiej pływalni "Delfinek", za co serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Tryboniowi.


zdjęcia

Czwartek - 21.11.2013
Cały czwartek przeznaczony był na zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego, części ścisłej Rezerwatu Przyrody, Multimedialnego Muzeum Przyrodniczego oraz Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Tu przewodnicy anglojęzyczni prowadzili dla uczniów lekcje CLIL - uczyli języka angielskiego poprzez treści z innych przedmiotów. Wyprawę zakończyła wspólna kolacja jako ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wycieczkę zorganizowali nauczyciele: Magdalena Kępa, Marcin Rychta i Magdalena Piasecka.

Piątek - 22.11.2013
O 10.00 trzy międzynarodowe grupy młodzieży odwiedziły łukowskie przedszkola, aby bawić się i rozmawiać z dziećmi w języku angielskim. Grupa pod opieką pana Marcina Rychty odwiedziła Przedszkole nr 1, grupa pani Jolanty Prusak - Przedszkole nr 2, zaś pani Magdaleny Piaseckiej - Przedszkole nr 7.


Przedszkole nr 1

Przedszkole nr 2

Przedszkole nr 7

Już w południe w "Dwójce" rozpoczęły się lekcje CLIL prowadzone przez nauczycieli z krajów partnerskich. Były to lekcje w języku angielskim przekazujące elementy historii, kultury, tradycji i niepodległości danego kraju.


zdjęcia

Na uroczystym przyjęciu pożegnalnym Dyrektor Gimnazjum nr 2 - Artur Baranowski wraz z Wicedyrektor - Dorotą Puzio, wręczyli uczestnikom projektu certyfikaty za udział w pierwszej wizycie partnerskiej. Łzom i uściskom na pożegnanie nie było końca! Ale Łukowska Noc Kultury trwała dalej. Każdy partner projektu na Warsztatach Międzynarodowych prezentował swoją kulturę, tradycyjne potrawy, obyczaje, zabytki. I oczywiście tańce, do których zapraszani byli mieszkańcy Łukowa.

Od 23.00 na hali sportowej gimnazjum przez ponad dwie godziny trwał Maraton Bunga. Tańczyli uczestnicy projektu, a także mieszkańcy naszego miasta, duzi i całkiem mali. Tak się zakończył ostatni dzień Comenius Project "Stwórzmy wielokulturową Europę".

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, Radzie Rodziców oraz rodzicom, a także pracownikom szkoły za zaangażowanie i wkład w przygotowanie oraz prowadzenie różnych działań podczas wizyty partnerów.

Agnieszka Domijańska


Zanim zaświeci pierwsza gwiazdka ...


pobierz

Rozpoczął się grudzień, a wraz z nim zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Aby w tym roku choinka była jeszcze piękniejsza niż zwykle zapraszamy do własnoręcznego wykonania ozdób choinkowych. Szczególnie polecamy ozdoby z opłatka - symbolu chleba, bez którego nie wyobrażamy sobie Wigilii Bożego Narodzenia. Ozdoby z opłatka dawniej były wpisane w tradycję Świąt. Powstawały raz w roku - podczas Wigilii Bożego Narodzenia jako świąteczna ozdoba izb, która miała przynieść szczęście i dobrobyt. Obecnie są one wielką rzadkością. Ozdób tych nie spotykamy w ofercie sklepów i marketów, a możemy wykonać je w naszym łukowskim muzeum.
Zapraszamy na IV WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE do Muzeum Regionalnego w Łukowie.

Serdecznie zapraszamy
Dyrektor Muzeum Regionalnego
Grzegorz Osial


Mikołaje wieczorową porą




powiększ

Łukowscy maratończycy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w Charytatywnym Biegu Mikołajkowym. Impreza odbędzie się 7 grudnia w parku miejskim. Jej celem jest zachęcenie łukowian do biegania i zebranie pieniędzy na zakup paczek dla potrzebujących rodzin.

Pomysł zorganizowania imprezy wyszedł od łukowskich biegaczy, m.in. od Marka Czerneckiego i Kacpra Sacharczuka: - Chcemy w ten sposób zarazić innych pasją biegania. Wiemy, ile daje to satysfakcji. Zapraszamy więc wszystkich, aby spróbowali. A przy okazji, aby zechcieli przed świętami pomóc tym, którzy tego potrzebują - mówi Kacper Sacharczuk, i w imieniu organizatorów zaprasza do parku miejskiego na Łukowski Charytatywny Bieg Mikołajkowy.

Impreza, odbywająca się pod hasłem "Mikołaje Wieczorową Porą” rozpocznie się o godzinie 15.30. Mieszkańcy będą mogli dołączyć do grona biegaczy i zostać Świętymi Mikołajami. Każdy z uczestników zostanie wyposażony w stosowną czerwoną czapkę i razem z innymi będzie mógł wejść na trasę i pobiegać dla innych.

W tym dniu prowadzona będzie też zbiórka publiczna, z której dochód zostanie przeznaczony na paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących rodzin. Rodziny, do których trafią paczki, wybrane zostaną przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Poza samym bieganiem organizatorzy planują też wiele atrakcji. Jak zapowiadają nad dobrą zabawą będzie czuwał Andrzej Zdrojewski i Towarzystwo Fruwającej Muchy oraz Club Weteranów Szos. Swoją obecność zaznaczą również Biegacze - pomagacze z fundacji Cegiełkowo.pl. - Taka mieszanka organizacyjna gwarantuje świetną zabawę. Dołączcie do nas i weźcie udział w tej niezwykłej imprezie - zachęcają łukowscy biegacze.


"Alfabet" Marka Kamińskiego


powiększ

Biblioteka Gimnazjum nr 2 w Łukowie zachęca czytelników do zapoznania się z nową pozycją Marka Kamińskiego p.t.: "Alfabet". Jesteśmy w posiadaniu wyjątkowego egzemplarza, ze specjalną dedykacją dla naszego gimnazjum.

Marek Kamiński - polarnik, podróżnik, filozof. Pierwszy na świecie zdobył w jednym roku dwa bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy. Uczestnik wypraw w różne zakątki świata, m.in. na Pustynię Gibsona, Kilimandżaro i Atlantyk.

Zasłynął także z podróży na bieguny z niepełnosprawnym chłopcem, Jasiem Melą. Ma w swoim dorobku dziesięć książek. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi statuetkę Chopina "Za Sławienie Polski i Polskości", został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Wałęsę. Uzyskał wpis do Księgi Rekordów Guinnessa w dziale "Ludzkie Możliwości". ”W "Alfabecie" każdy czytelnik znajdzie to, co było i jest dla autora najistotniejsze. Każdy z nas ma swój własny świat, własny sposób jego postrzegania. Dlatego te same słowa mogą być inaczej rozumiane. Czasami warto wyjść poza swój schemat i "poczuć" świat słowami innych. Tak jak ja poznawałem świat słowami Jana Pawła II, Wittgensteina, Hemingwaya, Amundsena i wielu, wielu podobnych postaci.

Tę książkę dedykujemy nie tylko podróżnikom i pasjonatom sportów ekstremalnych. Po "Alfabet" sięgną zapewne wszyscy czytelnicy, których interesują zmagania z żywiołami i własnymi słabościami, spotkania z niezwykłymi ludźmi oraz piękno niedostępnej nam przyrody. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki szkolnej!

Anna Dorosz


Szkoła Podstawowa nr 5 w Łukowie w konkursie Tesco dla szkół

Szkoła Podstawowa nr 5 w Łukowie została zgłoszona do konkursu Tesco dla szkół i w tym celu przygotowała filmik o niemarnowaniu jedzenia. Gimnazjum nr 2 zachęca do codziennego oddawania głosów do dnia 16 grudnia 2013 r. na filmik SP 5.

Filmik można zobaczyć na stronie: www.tescodlaszkol.pl/81212, a po zarejestrowaniu i zalogowaniu oddać również swój głos. Rejestracja na stronie www.tescodlaszkol.pl w zakładce na górze strony. W imieniu osób, które nie ukończyły 13 lat, rejestracji powinien dokonać rodzic lub opiekun prawny. Rejestrując się na stronie, Internauta musi podać swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania oraz adres e-mail.

Bardzo, bardzo wszystkich zachęcamy do codziennego oddawania głosu na filmik Szkoły Podstawowej nr 5.


Wystawa w Muzeum Regionalnym w Łukowie


powiększ

W ramach działań biblioteki szkolnej na rzecz środowiska lokalnego odbyła się wycieczka do Muzeum Regionalnego w Łukowie. Młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w otwarciu wystawy pt. "Brześć 1930-1950 w rysunkach Władimira Gubienko". Na wystawie można było obejrzeć rysunki przedstawiające historyczny wygląd miasta.

Jadwiga Tymoszuk


Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łukowie


zdjęcia

Dnia 20 listopada uczniowie z klasy II g brali udział w zajęciach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. Tematem spotkania było "Pokrzywa, mlecz i inne badyle. O roślinach stosowanych w medycynie i kosmetyce." W czytelni Oddziału dla Dzieci przy lawendowych świecach, młodzież z zainteresowaniem słuchała ciekawostek o roślinach ziołowych i wykorzystaniu ich w życiu codziennym. Odbyła się także degustacja herbat i cukierków ziołowych. Opiekunami tej wycieczki były Małgorzata Chrobak i Jadwiga Tymoszuk.


III Łukowska Noc Kultury


zdjęcia

W listopadowy wieczór w ramach III Łukowskiej Nocy Kultury, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Szkolne Koło Caritas zaprezentowało mieszkańcom miasta wiersze Jakuba Zonszajna. Jest to nieżyjący poeta żydowski urodzony w 1914 r. w Łukowie. Rzadko zdarzają się w poezji strofy, które z równą siłą odkrywają wielkość człowieka w jego straszliwym pohańbieniu i poniżeniu. Oto przykład jego twórczości:

CAŁA ZIEMIA JEST ŚWIĘTA
Mówisz mi:
cała ziemia jest święta,
nie tylko ta
wybrana.
A ja ci mówię:
pamiętaj-
święty jest tylko on - człowiek,
istota najwyższa,
który co pokolenie
świątynię budował w sobie
i zanieczyszczał.

Aneta Łaguń


Wieczór wróżb andrzejkowych


zdjęcia

W dniu 19 listopada 2013 r. podczas dyskoteki szkolnej odbył się wieczór wróżb andrzejkowych. Uczniom zaproponowano do wyboru wiele różnych wróżb. Oto jak wyglądała bogata oferta wróżbitów: obierzyny z jabłek, wyścig butów, wróżba z 5 talerzy, lanie wosku przez ucho od klucza, kubki przyszłości, wróżba z 3 talerzy, serca z imionami, 12 szpilek, wróżba z kostek do gry. Największym zainteresowaniem cieszyło się lanie wosku. Z tej magicznej cieczy powstawały aniołki, zwierzęta i oczywiście serca. Uroku dodawał również tajemniczy wystrój sali oraz profesjonalny strój osób wróżących. Wróżby przygotowała klasa Ic pod nadzorem wychowawcy klasy, p. Anny Dorosz.


Święto Niepodległości w "Dwójce"


zdjęcia

"Myśląc o przyszłości narodu,
trzeba się oprzeć o jego groby..."

(Jerzy Waldorf)

W Gimnazjum nr 2 im. ks. S. Konarskiego w Łukowie w dniu 8 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież klas 2g i 3f pod kierunkiem Małgorzaty Knap przygotowała szkolny apel, w czasie którego zaprezentowano montaż słowno-muzyczny: "Spójrzmy na Polskę oczami bohaterów narodowych, poetów, pisarzy…!". Młodzież gimnazjalna w skupieniu i atmosferze powagi oglądała spektakl, przeżywając w sposób szczególny bolesne wydarzenie z historii naszego kraju - echa powstań narodowych, poświęcenia wielu pokoleń Polaków, które w efekcie doprowadziły nasz kraj do upragnionej wolności i niepodległości. Nad przygotowaniem scenografii czuwała Lidia Grzeczyńska i Agnieszka Czerska-Pawlak.


Gimnazjum nr 2 i Zespół Szkół w Tuchowiczu
laureatem konkursu EDUinspiracje 2013


powiększ

W dniu 21 listopada w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca dwie dekady działalności Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji połączona z wręczeniem nagród w konkursie EDU Inspiracje. Honorowy Patronat nad galą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Ważnym punktem programu była ceremonia rozdania nagród laureatom konkursu EDUinspiracje, której podstawowym celem jest upowszechnianie i promocja rezultatów projektów i doświadczeń beneficjentów programów koordynowanych przez fundację.

Nasza szkoła była koordynatorem projektu w ramach Wizyt Studyjnych w październiku 2012 roku na temat "W jaki sposób technologie informacyjno-komputerowe wspomagają proces uczenia się i nauczania", który to został zgłoszony i wyróżniony z grona wielu przedsięwzięć.

Nagroda to przede wszystkim wyróżnienie dla poziomu łukowskiej oświaty oraz docenienie zaangażowania naszych nauczycieli, jak podkreśla Artur Baranowski koordynator projektu.

Strona projektu wizyty studyjnej: How ICT techniques improve teaching and learning processes?

Zajęcia odbywały się w szkołach gminy Stanin, wybranych przedszkolach, szkołach miejskich - łukowskich podstawowych i gimnazjach oraz w szkołach powiatowych średnich:
Zespół Szkół w Tuchowiczu
Zespół Szkół w Staninie
Zespół Szkół w Zagoździu
Przedszkole nr 4
Gimnazjum nr 1,
Gimnazjum nr 2,
Gimnazjum nr 3,
Szkoła Podstawowa nr 1,
Szkoła Podstawowa nr 5,
Zespół Szkół nr 3 im. Wł. Reymonta,
Liceum im. A. Świętochowskiego nr 2,
Liceum im. J. Pawła II nr 4.
W wizycie studyjnej wzięli udział specjaliści z dziedziny edukacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego z 10 krajów: Hiszpanii, Węgier, Macedonii, Turcji, Szwecji, Finlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji.

Pełna relacja z gali na stronie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji:
http://www.frse.org.pl/aktualnosci-frse/gala-z-okazji-20-lecia-fundacji-rozwoju-systemu-edukacji


Dyskoteka Andrzejkowa

Samorząd Szkolny wraz z opiekunami
zaprasza uczniów Gimnazjum nr 2 w Łukowie
na
DYSKOTEKĘ ANDRZEJKOWĄ,
która odbędzie się
19 LISTOPADA 2013 r.
godz. 18.00 - 21.00.
Ponadto w programie:
WRÓŻBY ANDRZEJKOWE
prowadzone przez uczniów klasy Ic.


Program Comenius - wielostronna współpraca szkół w Europie


Gimnazjum nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego w ramach programu
Comenius - wielostronna współpraca szkół w Europie,
koordynuje projekt pod nazwą

"Stwórzmy wielokulturową Europę",

w której uczestniczą partnerzy
z Hiszpanii, Rumunii, Finlandii, Litwy, Grecji, Turcji oraz Litwy.

Projekt ma na celu poznanie i przełamanie brier kulturowych, stereotypów oraz wzbudzenie akceptacji i tolerancji w stosunku do różnych kultur oraz przyjęcie europejskiej różnorodności na wielu poziomach jako nasze bogactwo i dziedzictwo. Projekt promuje nowoczesne metody nauczania CLIL oraz LdL z użyciem nowoczesnych technolgii informacyjno-komunikacyjnych. Formą realizującą cele projektu są również wzajemne wizyty uczniów i nauczycieli w poszczególnych krajach.

W poniedziałek 18 listopada 2013 roku o godzinie 14.00 odbędzie się pierwsze spotkanie wraz z częścią oficjalnie rozpoczynającą nasz projekt. W otwarciu wezmą udział Lubelski Kurator Oświaty, Starosta Łukowski oraz Burmistrz Miasta Łuków. W tym dniu partnerzy z poszczególnych krajów przybliżą nam swoje szkoły oraz rezultaty z wielu zakończonych już działań projektowych.

Wizyta kończy się w piątek 22 listopada, a podczas pobytu nasi uczniowie wraz z partnerami wezmą udział w wielu zadaniach m.in.:
- wezmą udział w warsztatach z eTwinningu i Twinspace'a - platformy internetowej, na której prowadzone będą różne przedsięwzięcia,
- odbędą żywe lekcje historii, kultury, tradycji tzw. CLIL prowadzone przez wykwalifikowanych przewodników na Starym Mieście w Warszawie, w Zamku Królewskim i Łazienkach,
- odbędą żywe lekcje przyrody i historii w rezerwacie Jata oraz w Białowieskim Parku Narodowym i Multimedialnym Muzeum Przyrodniczym,
- wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez uczniów z różnych krajów tzw. LdL & ICT na temat m.in. dziedzictwa UNESCO w danym kraju,
- wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli z różnych krajów tzw. CLIL & ICT na temat m.in. historii, społeczeństwa, religii, kultury, tradycji poszczególnych krajów,
- poprowadzą warsztaty międzykulturowe dla mieszkańców miasta Łuków podczas Łukowskiej Nocy Kultury oraz poprowadzą nocny maraton Bunga z tańcami Zumba i innymi latynoamerykańskimi wraz z Przemysławem Oposkim,
- odwiedzą nasze przedszkola prowadząc tam zajęcia kulturowe dla najmłodszych.

To tylko niektóre z zadań, które będą podjęte podczas projektu. Szczegóły mogą Państwo śledzić na stronie projektu:

http://letscreateamulticulturaleurope.blogspot.com/

oraz szczegółowo w planie wizyty:

Plan wizyty


Obóz wypoczynkowy w Jarosławcu 30 czerwca - 14 lipca 2014 roku


zdjęcia

Tegoroczne wakacje stały pod znakiem dobrej pogody i zabawy w Pobierowie. Grupa nauczycieli z naszego gimnazjum podsuwa Wam już teraz pomysł na ciekawe spędzenie lata w Jarosławcu. Mówimy o tym jesienią, bo nie jest łatwo zarezerwować dobre miejsce za niewielką cenę nad Bałtykiem.

Stanica harcerska "Leśna Polana" w Jarosławcu należy do najnowocześniejszych w Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP. Największym atutem stanicy są przebywający tam ludzie, kadra instruktorska... i to "coś". "Leśna Polana" to atrakcyjny ośrodek wypoczynkowy Hufca Sławno usytuowany ok. 300 m od morza w Jarosławcu. Jest to znana w kraju miejscowość letniego wypoczynku na środkowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, gdzie duża zawartość jodu i soli w powietrzu stwarza lecznicze warunki dla osób z chorobami układu oddechowego i krążenia. Koniecznie zobaczcie zdjęcia, jak bawiliśmy się w minione wakacje w Pobierowie!

Mamy nadzieję, że pojedziecie z nami do Jarosławca.

A oto oferta na wakacje:
Obóz wypoczynkowy w Jarosławcu 30 czerwca - 14 lipca 2014 roku: szczegóły oferty

Daniel Lonty


XXI Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległości


zdjęcia

Po raz kolejny wzięliśmy udział w uroczystościach obchodów Święta Niepodległości. Wystartowaliśmy w ulicznych biegach w kategorii szkół gimnazjalnych. I po raz kolejny odnieśliśmy wielki sukces:

zdobyliśmy I miejsce!

Skład drużyny chłopców: Damian Ksok 3d, Jakub Dębiak 3f, Cezary Kamiński 2c, Jakub Wryk 1g, Kamil Chojniak 1g, Wojciech Smyk 3b, Cezary Świderski 3d, Dominik Borkowski 2f, Rafał Celiński 2g, Robert Świderski 2g, Marcin Bilski 2e, Mikołaj Kurowski 1a, Cezary Naumiak 2b, Przemysław Grudzień 2g, Damian Kania 1d.
Skład drużyny dziewcząt: Eliza Redzik 1d, Natalia Gromek 3f, Marta Dębiak 1d, Martyna Radzikowska 1d, Emilia Wójcik 1d, Weronika Świderska 2e, Kamila Fronc 3f, Karolina Skrzyszewska 3f, Patrycja Zabłocka 1f, Zuzanna Woźniak 1f. Uczniami opiekowali się: p. Lidia Grzeczyńska i p. Mariusz Kiełczewski.

Agnieszka Domijańska


Konkurs Geograficzny dla uczniów klas I i II Gimnazjum nr 2 w Łukowie

Oto drugi zestaw zadań
Konkursu Geograficznego dla uczniów klas I i II Gimnazjum nr 2 w Łukowie


Runda 2: Stany Zjednoczone Ameryki
Arkusz Konkursu Geograficznego dla klas I i II Gimnazjum nr 2

Pisemne rozwiązania - odpowiedzi uczniowie przekazują nauczycielowi geografii Grzegorzowi Gałachowi
Termin oddania do sprawdzenia: do 18 XII 2013 r.

Przypominamy regulamin konkursu:
Uczeń klasy drugiej za każde 100 punktów zdobytych w ciągu nie dłużej niż 6 rund uzyskuje ocenę celującą (gdy dłużej, to cenę bardzo dobrą).
Uczeń klasy pierwszej za każde 80 punktów zdobytych w ciągu nie dłużej niż 6 rund uzyskuje ocenę celującą (gdy dłużej, to ocenę bardzo dobrą).
Regulamin Konkursu Geograficznego


Wikipedia - Contest The Best Entry in Wikipedia




powiększ


Wikipedia - Contest
The Best Entry in Wikipedia
Create a good example of entry in
W I K I P E D I A
&
get a professional
Dictionaryof Contemporary English!


Wymagania:
1. tekst powinien być tworzony w oddzielnym dokumencie google docs, opublikowany i podzielony z art.baranowski@gmail.com.
2. aby utworzyć hasło należy założyć konto na wikipedii
3. hasło powinno być stworzone w języku angielskim i polskim oraz powinno być skonsultowane z nauczycielem języka angielskiego oraz przedmiotu
4. hasło powinno zawierać np.:
a. linki stron (skąd pobrano informację)
b. zdjęcia oraz linki galerii (swoje lub z sieci)
c. linki filmy (np. z youtuba, plus nagrane samodzielnie)
d. mapy, ryciny lub/i linki map
e. bibliografię (Nazwisko, Imię, Rok wydania, Tytuł, (nr wydania) Wydawnictwo, strona)
5. link do utworzonego hasła powinien zostać przesłany do 10 grudnia 2013 roku na adres art.baranowski@gmail.com
6. wyniki zostaną opublikowane do 15 grudnia na szkolnej stronie.

Propozycje haseł (mile widziane własne): Stanisław Grafik, Cerkiew w Łukowie, Kościoły w Łukowie, Cmentarz żydowski w Łukowie, Muzeum Regionalne w Łukowie, Pomniki przyrody, rezerwaty przyrody w okolicach Łukowa, Oddział partyzancki w rezerwacie Jata, pomnik ks. St. Brzózki w rez. Jata, Żołnierze AK, pomniki AK, Janusz Jastrzębski - Don Kichot, Gimnazjum nr 2 w Łukowie, Orlęta Łuków, Stacja kolejowa w Łukowie, Marcin, Robert i Daniel Dołęgowie, Janusz Kowalczyk, Łukowski Obszar Chronionego Krajobrazu itp.

Następna strona
Copyright © 2000-2016 Aneta Paszkiewicz