Wigilia w IIIa, ozdabianie pierników

zdjęcia

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ... CZAS WIĘC NA PIERNICZKI
20 grudnia w klasie III a był wyjątkowy dzień. Wcześniej wykonaliśmy ozdoby świąteczne w celu udekorowania klasy, ubraliśmy naszą choinkę oraz dowiedzieliśmy się jak wykonać pierniczki. Były one prawie gotowe, jedynie brakowało na nich kolorów.
Wszyscy z wielkim zapałem zabraliśmy się do ich ozdobienia lukrem. Po skończonej pracy wyglądały pięknie.

KLASOWA WIGILIA...
Teraz można było zasiąść do wigilii. Najpierw był odczytany fragment z pisma św., potem podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie na wzajem życzenia. Śpiewaliśmy kolędy przy akompaniamencie Reginki, która grała nam na syntezatorze.
Na naszym stole zagościły ciasta: makowce i keks, czekoladowe bałwanki oraz barszczyk z uszkami. Wszystko było smaczne.

Tekst: Ewa Redzik

Jasełka 2018

zdjęcia
Życzenia

powiększ
Nasi darczyńcy

Biblioteka składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy w październiku, listopadzie i grudniu 2018 roku podarowali nam książki.
Są to:

Piesio Paula z 3 b Gim.- 10 książek

Puzio Aleksandra z 6a SP- 4 książki

Rzymowska Weronika z 1 a SP- 1 książka

Szczuchniak Anna z 1 a SP- 4 książki

Dziękujemy bardzo. Książki wzbogacą nasz księgozbiór.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zasilić księgozbiór naszej biblioteki :)

Tekst: Małgorzata Małkińska

Turniej Gwiazdkowy Piłki Nożnej

zdjęcia

Już tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole rozgrywane są mecze międzyklasowe w ramach Turnieju Gwiazdkowego Piłki Nożnej. Od kilku lat organizatorem zawodów jest Klub Olimpijczyka Ziemi Łukowskiej i nauczyciel wychowania fizycznego, pan Robert Dołęga. Tym razem do turnieju zgłosiło się 8 drużyn, które rywalizowały w dwóch grupach. Zespół tworzyło pięciu zawodników, a mecze trwały dwie połowy, każda po 10 minut.

W finale rozgrywek o trzecie miejsce spotkały się klasy 3A i 3D. Brązowy medal powędrował do klasy językowej 3A, która zwyciężyła wynikiem 7:1, zdobywając w ten sposób brązowy medal.

W wielkim finale spotkały się klasy, które już trzeci rok z rzędu walczą o pierwsze miejsce czyli klasa 3B i 3C. Po bardzo emocjonującym meczu, obfitującym w kilka nieoczekiwanych zwrotów akcji, zwycięzyła klasa 3C! Warto dodać, że zwycięską bramkę (po asyscie Michała Kudlaka), na 8 sekund przed końcem spotkania, zdobył Bartosz Kędzierski. Mecz zakończył się wynikiem 1:0. Trzy pierwsze zespoły otrzymały medale, a klasa 3C nagrodę rzeczową- koszulki ufundowane przez organizatorów.

Gościnnie sędzią dwóch finałów był Przemysław Wereszczyński, założyciel Dziecięcej Akademii Futbolu.
Nagrody wręczała dyrektor, pani Dorota Puzio i wicedyrektor, pani Agnieszka Pierzchalska.

Tekst: Robert Dołęga

Świąteczna pomoc Rodakom

zdjęcia

Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w Akcję Polacy-Rodakom, zbierając produkty żywnościowe dla Polaków z Ukrainy i Białorusi. Akcję koordynowali opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego. Społeczność szkolna zaangażowała się, przynosząc produkty spożywcze. Uczniowie przygotowali też kartki z życzeniami świątecznymi dla naszych Rodaków.

W sobotę 15 grudnia odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania paczek świąteczno-noworocznych Polakom zza wschodniej granicy. Uroczystość miała miejsce w Urzędzie Miasta Łuków. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz lokalnych oraz Senator Stanisław Gogacz, który jest inicjatorem i patronem Akcji Polacy -Rodakom. Naszą szkołę reprezentowały: pani dyrektor Dorota Puzio, pani Agata Kurowska-Kacprzak oraz wolontariuszki - Magda Cisiak, Ola Misiak i Natalia Zarzycka.

Pan Senator podziękował społeczności łukowskiej za dar serc i pomoc potrzebującym. W sumie w Łukowie udało się zebrać produkty na ponad 500 paczek po 20 kg każda.

Dziękujemy uczniom i rodzicom, którzy zaangażowali się w Akcję.

Tekst: Agata Kurowska-Kacprzak

Mikołajki

zdjęcia

Mimo jesienne aury za oknem już 6 grudnia zagościł w naszej szkole świąteczny nastrój. Mikołajki to jeden z tych dni na który z niecierpliwością czekają wszyscy - mali i dużo. Zgodnie ze zwyczajem uczniowie obdarowywali się prezentami, natomiast Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najlepszy świąteczny sewter. Zebrało się wielu chętnych. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem. Pierwsze miejsce zajęła Julia Lassota, drugie - Sylwia Rzewuska, a trzecie - Jakub Trokowicz. Nagrody pocieszenia dostali: Jakub Ochnik, Daniel Machniak i Bartosz Kędzierski. Po wręczeniu nagród uczniowie odbyło się świąteczne karaoke. Tym miłym dniem rozpoczęliśmy niezwykły czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Tekst: Anna Szklarz

Finalistka konkursu chemicznego

Poznaliśmy wyniki drugiego etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Karolina Cabaj uczennica z klasy 8 a, która uzyskała najwyższy wynik w województwie lubelskim w konkursie chemicznym. Przed Karoliną trzeci etap tego konkursu.

Serdecznie gratulujemy Karolinie.

Tekst: Agnieszka Bilska

Spektakl teatralny w ŁOK

zdjęcia

W czwartek (13.12) najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na przedstawienie do Łukowskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie pt. "Zimowy czas". Wesołe Elfy pokazały wszystkim, jak różnorodne mogą być marzenia i czego pragną dzieci. Dzięki odczytanym przez aktorów listom do Św. Mikołaja mogliśmy się nauczyć, że prezenty nie są najważniejsze.

Dodatkową atrakcją było spotkanie ze Św. Mikołajem, który zaprosił wszystkie grzeczne dzieci na scenę i wręczył drobne upominki.

Tekst: Katarzyna Mikulska

Łukowska Dwójka na Finałach Województwa

zdjęcia

W środę 5 grudnia kompleks pływacki AQUA Lublin gościł finalistów województwa lubelskiego w indywidualnym i sztafetowym pływaniu dziewcząt oraz chłopców.

Męska część łukowskiej Dwójki uczestniczyła w rywalizacji w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Nadmienić należy, że wcześniej pływacy pomyślnie przeszli eliminacje powiatowe oraz rejonowe.

W Lublinie do walki przystąpiło 12 sztafet a łukowscy pływacy ostatecznie zajęli 8 miejsce poprawiając czas z finału rejonu aż o 6 sekund.

Sztafeta wystąpiła w składzie: Patryk Walczak, Szymon Suchodolsk, Filip Zdunek, Rafał Kopeć, Łukasz Łazuga, Krzysztof Łazuga i Michał Dobroch.

W rywalizacji indywidualnej na dystansie 50 m stylem dowolnym Patryk wywalczył 10 miejsce na 20 startujących finalistów Województwa.

Druga runda pływackiej rywalizacji już w maju 2019 r.

Opiekunem był Pan Mariusz Kiełczewski.

Tekst: Mariusz Kiełczewski

"Skąd się biorą dziury w serze"
czyli IVa w Zakładzie Mleczarskim LUMIKO

zdjęcia

W poniedziałkowy poranek pod opieką wychowawcy uczniowie klasy IV "a" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie wybrali się do Łukowskiego Zakładu Mleczarskiego LUMIKO znajdującego się przy ulicy Międzyrzeckiej 81.

Dzięki uprzejmości Pani Joanny Kruk-Guzowskiej planisty i analityka zakładu LUMIKO - dzieci mogły zapoznać się z procesem produkcyjnym wyrobów mleczarskich takich jak sery, masła czy produkty sypkie. Ale po kolei.

Po dotarciu do zakładu na jego terenie przywitał nas Kierownik dz. masłownia/proszkownia Pan Damian Krüger, który zaprowadził nas do sali konferencyjnej. Czekał tam na nas mleczny oraz słodki poczęstunek. Pan kierownik wraz z Panią Joanną przedstawili nam w skrócie historię zakładu, plan rozwoju firmy. Przedstawiono nam również jakie panują zasady bezpieczeństwa w zakładzie oraz obowiązujące wymagania higieniczne i sanitarne.

Pan Damian na początku omówił na czym polega wstępna kontrola oraz odbiór mleka od dostawców a następnie po przyjeździe do zakładu wypompowane mleko z cystern trafia do zakładowych zbiorników. Następnie w pozostałych częściach zakładu surowiec jest przetwarzany na poszczególne produkty tj. masło, maślanka w proszku sery. Dzieci mogły obejrzeć jak poszczególne produkty są zapakowane i jak wyglądają.

Technolog Pani Irena Dorochowicz omówiła po kolei zamianę białego mleka w żółty ser i omówiła czym się różni Gouda od Edamskiego. Ponadto Pani Irena udowodniła, że dziur w serze nie robią myszy.

Na koniec nasi prelegenci dokonali podsumowania zwiedzania oraz wręczyli wszystkim dzieciom oraz wychowawcy firmowe u

Była to wspaniała lekcja dla uczniów z Dwójki.

Tekst: Mariusz Kiełczewski

Mamy to!!!

zdjęcia

30 listopada w Radzyńskiej pływalni odbył się Finał Rejonu Bialskiego w pływaniu sztafetowym i indywidualnym dziewcząt oraz chłopców.

W kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej powiat łukowski dzielnie reprezentowała sztafeta chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie, która po bardzo zaciętej walce do ostatnich metrów wywalczyła 2 miejsce i awans do Finału Województwa.

Wielkie brawa należą się: Patrykowi Walczakowi, Szymonowi Suchodolskiemu, Filipowi Zdunkowi, Rafałowi Kopciowi, Michałowi Dobrochowi, Krzysztofowi Łazuga i Łukaszowi Łazuga.

Indywidualnie Patryk zajął 3 miejsce zdobywając awans do Finału Województwa w stylu dowolnym. Szymon i Filip zajęli w swoich stylach 4 miejsca (przegrali o "długość paznokcia"), Rafał natomiast był 6 a Krzysiek wywalczył 9 miejsce. Opiekunem pływaków jest Pan Mariusz Kiełczewski

Opiekunem pływaków jest Pan Mariusz Kiełczewski

Tekst: Mariusz Kiełczewski

Mikołajki 2018

zdjęcia

Zdjęcia: Dariusz Nikiel

Misie w szkole

zdjęcia

Koniec listopada to wielkie święto dzieci i ich ukochanych misiów. 25 listopada cały świat obchodzi Dzień Pluszowego Misia. Obchodziliśmy go i my w Szkole Podstawowej Nr 2 w Łukowie.
W bibliotece przygotowania rozpoczęły się już dwa tygodnie przed świętem. Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu i wolontariusze biblioteczni pomagali zrobić plakat i baner, które rozwiesili na terenie szkoły a także upiekli ciasteczka "misiowe".
Tydzień przed świętem, na ścianie przy bibliotece pojawił się plakat a wokół niego karteczki z życiowymi mądrościami Misia Puchatka. Każdy, komu spodobały się mądrości mógł zerwać sobie karteczkę i zabrać ze sobą do domu. Pomysł się spodobał bo karteczki z cytatami znikały szybko, braki trzeba było uzupełniać aż cztery razy.
I nadszedł dzień misiowego święta.
Od rana już uczniowie przynosili do biblioteki swoje misie, które miały wziąć udział w Wielkiej Misiowej Dwójkowej Wystawie, której finałem był Konkurs na Najsympatyczniejszego Misia.
Obchody Dnia zainaugurowała wizyta klasy Ic z Panią Barbarą Ługowską. Goście przyszli ze swoimi misiami. Zaprezentowały wierszyk "Mały miś, szmaciany miś" a potem tańczyły śpiewając "Ty i ja, Ty i ja...misie szare obydwa". Następnie idąc po śladach misia, który odwiedził bibliotekę w nocy, dochodziły do smacznych ciasteczek podanych na "misiowych" talerzykach.
Bawiły się w "Wyturlaj misia". Zgodnie z instrukcją zabawy, wspólnie rysowały misie a z gotowych prac tworzyły wystawę.
Uczniowie dowiedzieli się, jak i kiedy, powstała maskotka pluszowego misia a także jakie są zwyczaje prawdziwych niedźwiedzi.
Na koniec pobytu w bibliotece dzieci otrzymały upominki- zakładki do książek z misiami a także kolorowe baloniki w kształcie misiów.
Cały dzień można było wypożyczyć książki o misiach i przytulać się do pluszowych misiów mieszkających w bibliotece a także zrobić sobie z nimi zdjęcie.
W Konkursie na Najsympatyczniejszego Misia zwyciężyły wszystkie 22 misie a ich właściciele otrzymali w nagrodę ciasteczka i zakładki do książki przygotowane specjalnie na tę okazję.
Radosne obchody misiowego święta zakończyło zbiorowe selfi.
Imprezę zorganizowały Barbara Ługowska i Małgorzata Małkińska

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Małkińska

Z babcinej spiżarni

zdjęcia

28 listopada, w ramach "Projektu Piękna Nasz Polska Cała", w klasie 1c odbyły się zajęcia pod hasłem "Z babcinej spiżarni". Głównym celem zajęć było zapoznanie z tradycjami przy polskim stole oraz potrawami przyrządzanymi według najlepszych przepisów naszych babć. Był to również Dzień Mody Patriotycznej, więc uczniowie mieli na sobie stroje w barwach narodowych oraz stroje regionalne.

Tekst: Barbara Ługowska

Mikołajki w klasie IA

zdjęcia

6 grudnia to wyjątkowy dzień. Tego dnia grzeczne dzieci odwiedza Święty Mikołaj. Na szczęście nie ominął naszej klasy. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem przygotowywaliśmy się na to spotkanie. Wspólnie ubraliśmy choinkę, nauczyliśmy się piosenki oraz przyszliśmy do szkoły w pięknych strojach. Każdy z nas, bez wyjątku otrzymał prezent. Radości nie było końca.

Dziękujemy i zapraszamy za rok!

Tekst: Katarzyna Mikulska

Klasa IA w Studiu Muzycznym

zdjęcia

Na zaproszenie Pani K. Niedziółka (mamy naszej klasowej koleżanki) do Studia Muzycznego w Siedlcach odpowiedziało 16 dzieci i ich Rodziców. Było to dla nas nowe, ale bardzo ciekawe doświadczenie. Trzeba przyznać, że nagrywanie piosenek nie jest sprawą łatwą, o czym się sami przekonaliśmy. Po wielu próbach udało nam się nagrać piękną kolędę "Przybieżeli do Betlejem", która będzie wspaniałą pamiątką, a może prezentem na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Dzień ten zapamiętamy na długo.

Serdecznie dziękujemy!

Tekst: Katarzyna Mikulska

KOLEJNE SUKCESY ARTYSTYCZNE

zdjęcia

Uczniowie naszej szkoły odnieśli szereg sukcesów w konkursach plastycznych. 7 grudnia 2018r. podczas uroczystej gali w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie wręczono nagrody i dyplomy Zuzannie Bączkowskiej (3E gimnazjum) oraz Aleksandrze Ciężkiej (3B gimnazjum) - laureatkom ogólnopolskiego konkursu plastycznego p.n. "Wspólnie mówimy nie przemocy". W tym samym dniu w siedzibie łukowskiego Nadleśnictwa w Ławkach miało miejsce rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego "Owady łukowskich lasów", gdzie nasze gimnazjalistki: Mila Świętońska (3F), Emilia Puzio (3A) i Klaudia Kruczyńska (3E) oraz uczennica kl.7 Angelika Siwiak zdobyły cztery pierwsze miejsca w swojej kategorii wiekowej! W ogólnopolskim konkursie plastycznym "W harmonii z przyrodą" (VIII edycję konkursu ogłosiła Dyrekcja Wdeckiego Parku Krajobrazowego) nagrodzono prace: Emilii Puzio (3A), Klaudii Niedziółki (3F gimnazjum) oraz Dominiki Piros z kl.7B. W miejskim konkursie plastycznym "Pocztówka na Boże Narodzenie", udział w którym po raz kolejny zaproponował młodzieży Łukowski Ośrodek Kultury laureatkami zostały: ósmoklasistka Zuzanna Chruściel (której przyznano także Grand Prix tego konkursu), Aleksandra Dudzińska i Dominika Ksok (uczennice klas 3F i 3A gimnazjum). Wyróżnienia otrzymały: Laura Dadasiewicz z kl.6 oraz Natalia Wójcikz kl.3D gimnazjum.
W/w uczniów przygotowała do konkursów p. Agnieszka Czerska Pawlak.

Nasza szkoła dba o rozwój talentów swoich uczniów od pierwszych dni ich pobytu w szkole, o czym świadczą sukcesy najmłodszych. Uczniowie klas I-III: Patrycja Wierzchowska, Igor Żołyniak i Joanna Kielusiak uzyskali nagrody w miejskim konkursie plastycznym p.n. "Wolność jest w nas" Łukowskiego Ośrodka Kultury, natomiast w konkursie "Pocztówka na Boże Narodzenie" tytuł laureata otrzymała Karolina Szewczak, zaś wyróżnienia - Anna Szczuchniak, Pola Woroszyło, Nikola Dylda, Laura Gontarczyk, Magdalena Niedziółka, Marcelina Kożuch i Milena Żeszczuk. Opiekunem artystycznym tej grupy dzieci była p. Katarzyna Mikulska. Nagrodę za bożonarodzeniową pocztówkę przyznano także Kindze Dybciak (nauczyciel p. Lidia Rychta), a we wspomnianym już konkursie powiatowym "Owady łukowskich lasów" III miejsce zdobył 7-letni Antoni Tratkiewicz (podopieczny p. Barbary Ługowskiej).

Tekst: Agnieszka Czerska Pawlak

Mikołajki IIIa

zdjęcia

6 grudnia do klasy IIIa przybył ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Przyszedł z ogromnym workiem prezentów.
Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci zaśpiewały mu piosenki. Obiecały, że będą starały się zachowywać grzecznie w szkole i w domu. Każdy otrzymał wspaniały prezent.
Dziękujemy Mikołajowi za to, że przybył do naszej klasy i serdecznie zapraszamy za rok.

Tekst: Ewa Redzik

Warsztaty bożonarodzeniowe

zdjęcia

4 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe dla klas młodszych prowadzone przez panie z Muzeum Regionalnego w Łukowie. W czasie nich dowiedzieliśmy się czym ozdabiano choinkę dawno temu. Ponadto wykonaliśmy ozdoby z opłatka oraz zrobiliśmy aniołki z serwetek. Zajęcia bardzo nam się podobały.

Tekst: Ewa Redzik

Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią

zdjęcia

W środę, 5 grudnia, w bibliotece szkolnej, odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią.

Pan Tomasz to bardzo młody, dwudziestoletni człowiek, ale już z dorobkiem dwóch, wydanych książek. Pisze, przede wszystkim, dla młodzieży. Jego książki to "Nowy świat" i "Speculo".

Pochodzi z Toszka w województwie śląskim. Obecnie jest studentem teologii na Uniwersytecie Karola Wyszyńskiego w Warszawie. Jak sam mówi - Piszę od zawsze.

Autor opowiedział o sobie, swoim pisaniu i trudzie wydania pierwszej książki gimnazjalistom z klasy 3a i 3 b. O tym, że pierwszą książkę wydał jako siedemnastolatek.

By wydać pierwszą książkę, musiał pokryć połowę kosztów.

- Do wydania powieści potrzebowałem ponad 6 tys. złotych. Udało mi się zebrać pieniądze dzięki jednej ze stron internetowych, gdzie każdy może napisać projekt i zachęcić czytelników do wpłat. Zrobiłem to, by spełnić swoje marzenie- mówi Tomasz Sobania.

To bardzo interesujące spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie a autor długo jeszcze podpisywał swoje książki.

Tekst i zdjęcia
Małgorzata Małkińska

Dzień Wolontariusza w naszej szkole

zdjęcia

5 grudnia obchodzony jest Dzień Wolontariusza. Tego dnia Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało Pierniczkowy Kiermasz, na którym uczniowie mogli kupić słodkie wypieki. Dochód ze sprzedaży ciasteczek przeznaczony jest na pomoc głodującym dzieciom z Jemenu w ramach akcji UNICEF. W Jemenie od czterech lat trwa wojna, głód i choroby szerzą się w niekontrolowany sposób. Ponad 60% ludności nie ma skąd zdobyć pożywienia, 400 tysięcy dzieci może umrzeć z głodu. Okazało się, że społeczność naszej szkoły nie jest obojętna na los dzieci z Jemenu. Kupujący ciasteczka okazali dobre serce i wrażliwość. Udało nam się uzbierać 760zł.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej akcji. Ciasta i ciasteczka na kiermasz wykonali wolontariusze: Zuzanna Bączkowska, Zuzanna Chruściel, Michał Goławski, Gabriela Jarosińska, Julia Mitura, Marysia Nurzyńska, Marta Purzycka, Sylwia Rzewuska, Wiktoria Sosnowska, Małgorzata Walo i Natalia Zarzycka.

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Agata Kurowska-Kacprzak

Odblaskowa szkoła

zdjęcia

We wtorek (04.12), tuż przed mikołajkami odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego pod hasłem "Zaprojektuj swój własny znaczek odblaskowy". Do udziału zgłosiło swoje prace 27 uczniów, jury miało więc twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie wyniki przedstawiają się następująco:
1 miejsce Joanna Kielusiak
2 miejsce Nikola Dylda
3 miejsce Dorota Dmitruk
Wyróżnienia: Adrian Sujka, Marta Makarewicz oraz Filip Pytlik.

Dyplomy oraz nagrody wręczyli dzieciom zaproszeni goście - Panowie Policjanci z KPP w Łukowie oraz Pani Dyrektor Dorota Puzio.

Serdecznie dziękujemy!
Pamiętajmy o tym, aby być widocznym na drodze.
Wszystkim nagrodzonym dzieciom gratulujemy.

Tekst Katarzyna Mikulska

Uzależnij się od sportu

W dniu 24 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Łukowie pod patronatem Polskiego Związku Kickboxingu odbył się "Festiwal Sportu i Zdrowia". W trakcie trwania festiwalu rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Uzależnij się od sportu" zorganizowany przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "NASZ REGION" w skład, którego wchodzi KSW Łuków. Uczennica klasy I b Kinga Dybciak zajęła III miejsce w kategorii uczniów klas I-III SP. Gratulujemy uczennicy i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst: L.Rychta

Konkurs plastyczny "Wolność jest w nas"

W środę 7 .11. 2018 roku w Galerii PROwizorium ŁOK odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego "Wolność jest w nas".Odbył się on z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz wpisał się w cykl wydarzeń Łukowskiej Mocy Kultury "Wolność jest w nas". W kategorii klas I-III SP nagrody zdobyli uczniowie naszej szkoły: Kinga Dybciak klasa Ib, Patrycja Wierzchowska klasa Ic, Igor Żołyniak klasa Ia, wyróżnienie: Joanna Kielusiak klasa Ic. Opiekunami uczniów były panie L.Rychta, K.Mikulska i B.Ługowska . Młodym artystom życzymy dalszych sukcesów.

Tekst: L.Rychta

Klasa 6a na warsztatach bibliotecznych

zdjęcia

22 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Sienkiewicza w Łukowie klasa 6a wzięła udział w zajęciach w ramach projektu "Biblioteka - Dzieci i Młodzież - Seniorzy. Wspólnie przeżywamy Rok 100 - lecia Niepodległości". Były to warsztaty tworzenia książek tematycznych - lapbook'ów dotyczących wydarzeń z historii Polski i regionu, nasze zajęcia nosiły tytuł: "Nasza droga do niepodległości". Zajęcia okazały się niezwykle ciekawe, nasze prace można oglądać na wystawie w Miejskiej Bibliotece w oddziale dla dzieci. Projekt został dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w konkursie grantowym "Na 100 Niepodległa".

Tekst p. Agnieszka Domijańska

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości

zdjęcia

8 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się z okazji 100 - lecia Odzyskania Niepodległości. Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję "Rekord dla Niepodległej" ogłoszoną przez Minister Edukacji Narodowej, dlatego na początku uroczystości, o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała 4 zwrotki hymnu narodowego. Po tym podniosłym wydarzeniu odbył się apel składający się z 3 części. Na początku uczennice kl. VI, Julia Banasiuk, Amelia Chomicz, Laura Dadasiewicz, Karolina Jasińska, Jagoda Świerczewska rymowanym słowem wyraziły zachwyt nad pięknem naszej ojczyzny. Następnie uczestnicy szkolnego konkursu piosenki patriotycznej pokazali nam, jak można wyśpiewać miłość do ojczyzny, jak przedstawić jej piękną i bolesną historię. W tym konkursie główną nagrodę otrzymała uczennica kl. IIIa Zosia Szczuchniak, która zaśpiewała piosenkę pt. "Myślimy o Polsce". Drugie miejsce zajęła uczennica gimnazjum, Martyna Czerepińska z kl. 3c, która wzruszyła utworem "Ojczyzno ma". Trzecim laureatem konkursu został Wojciech Cabaj z klasy IVb - wykonawca piosenki pt. "Pałacyk Michla".

Ostatnia część apelu to turniej "Kocham Cię, Polsko". Do rywalizacji stanęły dwie drużyny. Biała, w skład której weszli: ks. Jakub Kozak, uczniowie: Sebastian Baniak, Michał Dobroch, Maciej Janasz, Bartosz Kędzierski, Bartosz Klamka i kapitan drużyny Adrian Marzel. W skład drużyny Czerwonej weszły: pani Monika Duszyńska oraz Martyna Czerepińska, Natalia Zarzycka, Wiktoria Gawryś, Gabrysia Szczygielska i jako kapitan drużyny Paulina Łazuga.

Drużyny sprawdziły swoją wiedzę m.in. w konkurencjach "Zasłużeni Polacy", "Nota biograficzna", "Postać literacka", "Muzyczne licytacje", "Polszczyzna" czy "Urodziny". Turniej dostarczył wiele emocji zarówno uczestnikom jak i widzom, którzy jak można było usłyszeć, gorąco kibicowali drużynie Białej. To właśnie ona zwyciężyła w tej rywalizacji, uzyskując dużą przewagę nad przeciwnikami. Na zasłużone brawa zasługują wszyscy, którzy zaangażowali się w tę niezwykłą uroczystość.

Tekst: p. Renata Prokopowicz
Zdjęcia: p. Dariusz Nikiel

Kiermasz Niepodległościowy

zdjęcia

8 i 9 listopada tego roku, w szkole, odbył się Kiermasz Niepodległościowy.
Na szkolnym łączniku można było kupić:
-kotyliony narodowe na 11 listopada
-słodkie wypieki
-ozdoby świąteczne (choinki, bombki, stroiki).
A wszystko to w barwach narodowych i wykonane ręcznie i z ogromną fantazją dzięki współpracy i zaangażowaniu uczniów. Pierwotnie, kiermasz zaplanowany był tylko na 8 listopada (czwartek) ale zainteresowanie było tak duże, że trwał jeszcze i 9 (w piątek). Zebrane środki (791 zł), przeznaczone zostały na zakup nowych książek dla najmłodszych czytelników.
Właśnie, z niecierpliowścią, czekamy na dostawę:)

Artystyczne sukcesy

zdjęcia

W VIII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego "W harmonii z przyrodą", organizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy nagrodzono prace aż trzech uczennic z naszej szkoły: Emilii Puzio z kl.3a gimnazjalnej, Klaudii Niedziółki z kl. 3f gimnazjalnej oraz Dominiki Piros z kl. 7b szkoły podstawowej. Na konkurs wpłynęło 830 obrazów ze 130 placówek oświatowych i kulturalnych, zatem konkurencja była ogromna. Zadaniem plastycznym było przedstawienie wybranych gatunków zwierząt żyjących w parku. Na zdjęciach: sum - praca Emilii, kania ruda - obraz Klaudii, rzekotka drzewna - praca Dominiki.

Uczennice przygotowała do konkursu p. Agnieszka Czerska Pawlak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

KIERMASZ NIEPODLEGŁOŚCIOWY

Świętujemy Światowy Dzień Pluszowego Misia



25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten obchodzony jest już od 2002 roku na całym świecie. Najbardziej cieszą się z niego najmłodsze dzieci ale w naszej Bibliotece nie będziemy się ograniczać.

Najmłodszym proponujemy zabawy, konkursy z ciasteczkowymi misiami, książeczkami misiowymi i przytulaniem misiowym a nieco starszym czytelnikom (bez ograniczeń wiekowych:) "misiowe mądrości" czyli cytaty najsłynniejszego na świecie misia - Misia Puchatka. Na ścianie przy bibliotece szkolnej wisi plakat informujący o Dniu Pluszowego Misia a wokół niego karteczki z "misiowymi, puchatkowymi myślami".

Każdy, komu spodoba się jakiś cytat, może urwać sobie karteczkę i zabrać ze sobą do domu:) Zapraszamy też wszystkich do przyniesienia swojego ulubionego misia. Na zakończenie dnia zrobimy sobie selfie z naszymi misiami. Zapraszamy do zabawy:)

KONKURS NA ŚWIĄTECZNY SWETER



Dyskoteka andrzejkowa



IX dyskoteka dla dawnej młodzieży



Pływająca "Dwójka"

zdjęcia

W piątek 16 listopada w Pływalni Delfinek w Łukowie odbył się Finał Powiatu Łukowskiego w pływaniu sztafetowym i indywidualnym dziewcząt i chłopców.

Jak co roku w rywalizacji nie zabrakło uczniów z łukowskiej "Dwójki".

Według nieoficjalnych wyników sztafeta pań w składzie: Gabrysia, Natalia, Martyna, Gabrysia, Weronika i Magdalena ostatecznie została sklasyfikowana na 3 miejscu ulegając dziewczętom z SP 5 i SP 1.

Sztafeta panów w składzie: Patryk, Szymon, Filip, Rafał, Michał, Krzysztof i Łukasz okazała się bezkonkurencyjna i zajęła 1 miejsce uzyskując awansowała do finału rejonu bialskiego, który odbędzie się 30 listopada w Radzyniu Podlaskim. Kolejne miejsca zajęły SP 4, SP 1, SP 5.

Indywidualnie natomiast awans do finału rejonu wywalczyli: Patryk w stylu dowolnym, Filip i Rafał w stylu klasycznym oraz Szymon i Krzysztof w stylu grzbietowym.

Opiekunem pływaków jest Mariusz Kiełczewski.

Serce Madery - trzeci dzień wizyty w Portugalii

zdjęcia

Dzień trzeci na Maderze był czasem licznych atrakcji przyrodniczo-kulturalnych poszerzających nasz horyzonty również historyczne ale także był to czas na zacieśnianie naszych wzajemnych relacji wewnątrz międzynarodowej grupy. Rankiem udaliśmy się na Mercado dos Lavradores - targ owocowo-warzywno- rybny w Funchal. Zadziwił nas ogromny wybór owoców strefy klimatu subtropikalnego. Ogromnej części z nich nie potrafiliśmy nazwać, lecz smakowały wszystkie spróbowane. Wśród ryb zwrócił naszą uwagę zębaty pałasz, gdyż dzień wcześniej jedliśmy go na obiad i zyskał aprobatę jako danie oraz tuńczyk w ogromnych porcjach przekraczających tors mężczyzny. Następnie udaliśmy się w stronę górskich szczytów wyspy, a są to: Pico Ruvio (1862 m n.p.m.) i Pico Torres (1851 m). Szlak wiódł wzdłuż lewady, czyli wykutego w skale kanału nawadniającego - a ich system na wyspie liczy 2150 km i doprowadza wodę do licznych miast dla łącznie 300 000 mieszkańców. Trzeba zaznaczyć iż wyspa jest wytworem wulkanu, a w związku z tym nie posiada źródeł wody podziemnej i tym samym potrzebuje aby ją dostarczać z wód opadowych całej wyspy. Po drodze podziwialiśmy lasy wawrzynowe, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO oraz malownicze krajobrazy. Prawie ? wyspy stanowi rezerwat przyrody choć tylko 20% wyspy nie została przekształcona przez człowieka i zachowuje swą pierwotną naturalność. Tu spotkaluśmy liczne paprocie drzewiaste niczym z epoki karbonu. Ostatnim punktem lekcji terenowych była wizyta na Cabo Girao - jednym z najwyższych klifów Europy (580 m). Umieszczona na jego szczycie platforma widokowa z przezroczystą podłogą dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Widok bezmiaru Oceanu Atlantyckiego z wysokości klifu na długo pozostanie w naszej pamięci.

Pod szkołą w Funchal pożegnaliśmy się z goszczacymi nas Portugalczykami oraz z uczniami i nauczycielami z innych krajów uczestniczących w projekcie. Ten wzruszający czas był zwieńczeniem naszego pobytu na Maderze. Dołączyliśmy gorące zaproszenie przyjazdu do Polski, gdzie będziemy oczekiwać ich z niecierpliwością. Teraz pozostaje nam dalej pracować efektywnie nad kolejnymi celami projektu i jego etapami.

W trakcie projektu w wspólnie z partnerami zastanawialiśmy się również nad możliwym rozwijaniem idei projektu i aplikowaniem o kolejne granty.

Uczniowie z "Dwójki" na tropach Józefa Piłsudskiego
-dzień drugi wizyty w Portugalii

zdjęcia

Drugiego dnia naszego pobytu na Maderze udaliśmy do ratusza w Funchal. Spotkaliśmy się tu z przedstawicielami lokalnych władz oraz z pozostałymi nauczycielami i uczniami. Rozmawialiśmy m.in. o metodach nauczania których brakuje w szkolnej rzeczywistości, przeszkodach, które utrudniają wprowadzenie nowych rozwiązań w kontekście Open Science Schooling i dlaczego jest to ważne.

Podczas przerwy zwiedziliśmy centrum miasta. Widzieliśmy katedrę Sé i Praça Amarelas (Żółty Plac) oraz popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego, który wypoczywał tu na przełomie 1930 i 31 roku roku wraz z przyjaciółką o której obecności nie wiedziała jego małżonka. Następnie w zabytkowych wnętrzach ratusza uczniowie rozpoczęli pracę w grupach, w których poszukiwali odpowiedzi dotyczących współpracy i komunikacji między uczestnikami projektu. W tym samym czasie nauczyciele dyskutowali o działaniach podczas 5 fazy projektu. Po tych aktywnościach pojechaliśmy na obiad w restauracji Quinta Estaçao. Podano nam szereg lokalnych potraw, a z tarasu mogliśmy podziwiać panoramę Madery. Druga część spotkania miała miejsce w szkole w Funchal. Uczniowie przedstawili wyniki pracy zespołów oraz udzielali wywiadu na temat projektu. Ustalono też miejsce kolejnego spotkania uczestników, a będzie to Szkoła Podstawowa nr 2 w Łukowie.

Uczniowie "Dwójki" w Portugalii - dzień pierwszy

zdjęcia

8 listopada b.r. był pierwszym dniem spotkania uczniów i nauczycieli na portugalskiej wyspie Madera. Zajęcia rozpoczęły się w szkole w Funchal - największym mieście wyspy i stolicy regionu. Po krótkim powitaniu rozpoczęliśy pracę w równoległych grupach. Uczniowie obejrzeli pokaz samochodów robotów z klocków lego sterowanych komunikatami z tabletu, a potem sami przystąpili do ich pilotowania i nawigacji. W tym czasie nauczyciele dyskutowali na temat kluczowych wyzwań, jakie niesie projekt w bieżącej pracy. Następnie każda z grup przedstawiła swoje dotychczasowe działania w Open Science Schooling. Nasz zespół wystąpił jako pierwszy, a prezentacja i film dokumentalny wzbudziły duży aplauz. Wręczylismy też nauczycielom płyty z powyższym nagraniem naszych badań. W dalszej części spotkania udaliśmy się do miejscowości Port Moniz, gdzie mogliśmy podziwiać piękny widok na Ocean Atlantycki. Podczas obiadu poznaliśmy smaki tradycyjnych dań Madery: chlebka bolo do caco, delikatnej ryby ze smażonymi bananami, owoców morza . Po posiłku uczniowie zwiedzili miejscowe oceanarium i naturalne baseny lawowe - niektórzy nawet zażywali kąpieli. W tym czasie nauczyciele w regionalnym muzeum omawiali kolejne zadania i plany dot. projektu. Następnie wróciliśmy do Funchal na spacer w porcie - na nabrzeżu był też pomnik Cristiano Ronaldo, gdyż słynny piłkarz urodził się właśnie na Maderze. Smakowitą kolacją zakończyliśmy pełen wrażeń, pracy i niezwykłych pejzaży dzień.

"Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda..."

zdjęcia

Dnia 15.10.2018r. uczniowie klas IVa, Va i Vb uczestniczyli w wycieczce do centrum Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Park Rekreacji Zoom Natury to jedno z niewielu funkcjonujących w Polsce centrów edukacji aktywnej, które ma na celu przedstawienie mechanizmów rządzących środowiskiem geograficznym i przyrodniczym, inspirowanie, rozbudzanie ciekawości świata, zachęcanie do aktywnego poznawania zjawisk, procesów przyrodniczych poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem zwiedzili cztery nowoczesne laboratoria: ,,Runo Leśne", ,,Zoom Natury", ,,Awifauny i Troposfery", ,,Recyklingu i Energii" łączące aktywne poznawanie świata z zabawą. Specjalnie zaprojektowane soczewki i kamery umożliwiły uczniom dostrzeżenie niewidocznych gołym okiem tajników natury. Kolejnym elementem wycieczki były warsztaty ,,Egzotyczne zwierzaki", w trakcie których uczniowie zostali zapoznani ze sposobem życia egzotycznych zwierząt: agamy brodatej, węża pytona królewskiego, kameleona jameńskiego. Pod okiem wykwalifikowanych animatorów żywych zwierząt, dzieci nauczyły się rozpoznawać poszczególne gatunki, poznały ich cechy charakterystyczne, budowę ciała, zwyczaje i preferencje żywieniowe oraz mogły dotknąć tych wszystkich egzotycznych okazów, co wzbudziło duży entuzjazm wśród uczestników. Kolejnym elementem wyjazdu były gry terenowe, co prawda, wymagały one wykazania się nie lada sprytem i błyskotliwością, ale nie sprawiły naszym uczniom żadnego problemu. Zmęczeni, ale nadal z uśmiechem na twarzy, po zakończeniu gry korzystali z atrakcji Parku Linowego Zoom Natury, w którym każdy musiał wykazać się sprawnością fizyczną. Tak aktywnie spędzony dzień z pewnością należy zaliczyć do udanych.

Ślubowanie klas pierwszych

zdjęcia

Ślubowanie klas pierwszych to niezwykłe wydarzenie. W tym roku miało ono miejsce 24 października 2018 r.

Podczas ceremonii pierwszoklasiści, w obecności dyrekcji szkoły, wychowawców oraz swoich najbliższych (rodziców, dziadków, rodzeństwa) złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie panie: Dyrektor i Wicedyrektor szkoły dokonały aktu pasowania na ucznia oraz wręczyły pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Pani Jesień przygotowała dla dzieci słodką niespodziankę, były to pieczone grzybki i robione szyszki.

Podczas części artystycznej dziewczynki z klasy III a powiedziały wiersze i zaśpiewały piosenki. Były to: Emilia, Laura, Natalia, Nikola, Regina, Zofia, Zuzanna. Pani Jesień (Emilia) przygotowała dla pierwszaków zadania, dzięki którym dzieci zaprezentowały swoje talenty wokalne, recytatorskie plastyczne, sprawnościowe wzbudzając aplauz wśród zgromadzonej publiczności. Po wykonaniu ich komisja składająca się z pani Dyrektor, Wicedyrektor i przedstawiciela rodziców przyznała poszczególnym klasom punkty, a publiczność nagrodziła oklaskami.

Uroczystość zakończyła się wspólną piosenką "Szkoło, szkoło". Na koniec zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen.

Tekst: Ewa Redzik

Następna strona
Copyright © 2000-2016 Aneta Paszkiewicz