Uczniowie naszej szkoły realizują kolejną misję w ramach programu Erasmus+ Critical Science Detectives. Tym razem śledzą drogę wody w naszym mieście. Na spotkaniach na podstawie map Google przeanalizowali rodzaj i ilość wód powierzchniowych województwa lubelskiego. Odnaleźli informacje i przedyskutowali, jak powstają zasoby wód podziemnych i jakie są ich rodzaje. Następnie uczniowie ułożyli plan wywiadu do wizyty w miejskim przedsiębiorstwie komunalnym. Prezesowi PUIK, panu Pawłowi Krasuskiemu dociekliwi detektywi zadali następujące pytania:
- Skąd pozyskuje się wodę dla mieszkańców Łukowa?
- Czy trzeba poprawiać jakość tej wody, czy jest ona dostatecznie czysta? A jeżeli nie jest - na czym polega proces oczyszczania?
- Jak duże są zasoby wody na naszym terenie? Analizowaliśmy mapę zbiorników wodnych województwa, zdaje się, że mamy naprawdę sporo rzek i jeziorek oraz stawów. Czy ta woda ma równie duże znaczenie, jak woda głębinowa?
- Niektórym krajom Europy grozi pustynnienie, czy u nas też jest to możliwe?
- Skąd wiedziano, gdzie trzeba kopać studnie głębinowe?
- Jak rozległa jest sieć wodociągowa? Ile ma ujęć wody?
- Z jakiej głębokości woda jest czerpana?
- Ile wody dziennie zużywają mieszkańcy miasta?
- Które zakłady pracy zużywają najwięcej wody w Łukowie?
Uzyskaliśmy bardzo wyczerpujące odpowiedzi, co dokumentuje film p. Dariusza Nikla. Zwiedziliśmy zakład wodociągów i niezwykłe miejsce – stację pomp. Przed nami wyprawa do kolejnego obiektu – miejskiej oczyszczalni ścieków.
Zapraszamy do obejrzenia filmu: https://youtu.be/1NCO2dtJ_68