29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które jest przyjemne i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 r. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, a wybrana data to dzień urodzin tej jakże zasłużonej Polki.
Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Pamiętajmy, że książki rozwijają wyobraźnię, ćwiczą pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie to wspaniała okazja do budowania więzi z dzieckiem, która jest fundamentem jego zdrowia emocjonalnego.
W klasie 2a tego dnia niezwykle miło spędziliśmy czas wraz z Rodzicami, którzy bardzo chętnie przyjęli zaproszenie i w cudowny sposób przenieśli nas w świat wartości. Czytane na głos rozdziały pochodziły z książki Marka Michalaka pt. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Na koniec dzieci otrzymały z rąk gości własnoręcznie wykonane przez jedną z mam zakładki oraz słodki upominek.
Warto zajrzeć na stronę Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”, która już od przeszło 20 lat prowadzi kampanię z hasłem przewodnim:
„Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!”
https://calapolskaczytadzieciom.pl/dzialania/kampania-spoleczna-cala-polska-czyta-dzieciom/