Wspinają się i edukują

Utworzono dnia 10.10.2022

Wspinają się i edukują.

Piątkowy poranek 7 października rozpoczął się dla uczniów najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie  spotkaniem z Sebastianem Ignaciukiem i Jarosławem Pieńkusem - miłośnikami sportu oraz gór.

Na zaproszenie Mariusza Kiełczewskiego, nauczyciela wychowania fizycznego oraz wychowawcy jednej z klas wspomnieni panowie przybyli do Dwójki aby podzielić się wrażeniami, wiedzą i doświadczeniem z ich wspólnej pasji - wspinaczki górskiej.

Na wstępie uczniowie obejrzeli film z wyprawy pana Sebastiana na Mont Blanc (4807,81 m n.p.m). Mogli zobaczyć z punktu widzenia wspinacza jak wygląda cała otoczka wyprawy oraz jak wielka jest satysfakcja ze zdobycia wyznaczonego sobie celu.

Następnie młodzież zobaczyła projekcję zdjęć ze wspólnej wspinaczki panów Jarosława i Sebastiana na gruziński szczyt Kazbek (5054 m n.p.m).

Równocześnie goście opowiadali o wyprawie i pokazywali podstawowy sprzęt, który wykorzystuje się podczas wypraw. Uczniowie mogli zobaczyć i poczuć w rękach takie przedmioty jak czekan, buty wspinaczkowe z rakami, rękawiczki,  kurtki puchowe i przeciwdeszczowe, liny i uprzęże, jedzenie liofilizowane wraz z  garnkiem do gotowania w górach oraz inne przedmioty.

Dodatkowym elementem edukacyjnym spotkania było przedstawienie informacji o Gruzji, kraju pięknym i bardzo gościnnym.

Podczas całego spotkania uczniowie zadawali dużo pytań na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.

Na koniec, w podziękowaniu za żywą i ciekawą lekcję  goście otrzymali od uczniów długie i głośne oklaski, pan Mariusz natomiast zaprosił panów na taką samą lekcję z kolejnej wyprawy.

Mariusz Kiełczewski.

Wspinają się i edukują