Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

21 luty Międzynarodowy Dzień Psychologa

Utworzono dnia 23.02.2023

21 luty 

Międzynarodowy Dzień Psychologa

  

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog jest osobą, która wykonuje zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że jego czynności zawodowe wymagają profesjonalnego przygotowania, doświadczenia, dyskrecji, taktu i kultury osobistej.  Zadaniem specjalisty jest troszczenie się o Twoje potrzeby i postępowanie zgodnie z zasadami opisanymi w kodeksie etycznym. Powinien chronić wszystkie informacje dotyczące Twojego życia osobistego, gdyż obowiązuje go tajemnica zawodowa. Nic o czym będziecie rozmawiać nie zostanie ujawnione osobom trzecim, włączając nawet sam fakt korzystania z pomocy psychologicznej. Wyjątkiem są osoby nieletnie. Zgodnie z polskim prawem specjalista ma obowiązek informować opiekunów prawnych o ogólnym przebiegu spotkań.

Zgłoszenie się na konsultację psychologiczną to zwykle pierwszy krok do rozwiązania problemu. Niektórym osobom może wystarczyć jedno spotkanie a inne mogą potrzebować więcej. Psycholog jest osobą, która na podstawie zebranego wywiadu lub przeprowadzenia odpowiednich testów może postawić diagnozę i dobrać odpowiednią formę pomocy. Może to być wsparcie psychologiczne, interwencja kryzysowa lub psychoterapia. Czasami specjalista może uznać, że potrzebna jest też konsultacja z neuropsychologiem (jeśli potrzebna jest rehabilitacja funkcji poznawczych, np. pamięci) lub psychiatrą.

 

Czy każdy psycholog zajmuje się tym samym?

Psychologiem można zostać po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich. W ich trakcie wybiera się specjalizację. Jedną z nich jest psychologia kliniczna, kojarzona zwykle z tym zawodem i polegająca na pomaganiu innym, udzielaniem im wsparcia. Jednakże jest to tylko jedna z dziedzin psychologii. Absolwenci mogą zostać też psychologami społecznymi, sportu, marketingu i zarządzania albo międzykulturowymi. 

Jak wygląda wizyta u psychologa?

Przebieg wizyty zależy od tego jaki jest jej cel, gdyż psycholog w ramach swoich kompetencji może wykorzystywać odmienne procedury. Jeśli zgłosisz się z osobistym problemem (np. trudnością w przystosowaniu się do nowego miejsca zamieszkania albo poczuciem izolacji od innych osób), to wtedy spotkanie będzie polegało na rozmowie o tej trudności i określeniu Twoich potrzeb w związku z tym.

Jeśli zgłosisz się z potrzebą przeprowadzenia diagnozy (np. pamięci i innych funkcji poznawczych) to specjalista w trakcie wizyty zbierze informacje na temat problemu i przeprowadzi testy polegające na wykonywaniu różnych zadań według podanych instrukcji. Po zakończeniu diagnozy osoba przeprowadzająca badanie omówi interpretacje wyników testów i ogólne wnioski wynikające z całego badania. Otrzymasz je również w formie pisemnej opinii. Jak wspomniałam wcześniej, czasami diagnoza jest początkiem dalszego kontaktu z psychologiem. 

Czym nie zajmuje się psycholog?

Psycholog nie może wypisywać recept, gdyż nie jest lekarzem. Tylko osoba z takim wykształceniem, zgodnie z polskim prawem, ma uprawnienia do stosowania farmakoterapii. W przypadku problemów natury psychicznej najbardziej kompetentną osobą do przeprowadzenia diagnozy i dobrania leków będzie psychiatra, a nie internista, czy lekarz rodzinny.

Zgodnie z zasadami zawartymi w kodeksie etycznym i w trosce o Twoje dobro psycholog nie będzie rozwiązywał problemów za Ciebie (np. nie będzie stawał po czyjejś stronie w konflikcie małżeńskim albo sugerował jaki wybrać kierunek studiów). W zakresie jego kompetencji leży postawienie diagnozy, pomoc Tobie w badaniu problemu i istniejących rozwiązań. Następnie specjalista będzie Ci towarzyszyć w podejmowaniu autonomicznych decyzji. Dzieje się tak, gdyż nie jest też w stanie wziąć odpowiedzialności za Twoje wybory życiowe. Dodatkowo, w ramach rozwijania własnych zasobów, ważne jest byś mógł wzmacniać poczucie kontroli oraz umiejętności rozwiązywania problemów. Dzięki temu wzmocnisz swoją odporność psychiczną i będzie Ci łatwiej radzić sobie w przyszłości z innymi, kryzysowymi sytuacjami. 

Pamiętaj

Wizyta u psychologa, podczas której zostanie przeprowadzona dokładna diagnoza, może pomóc w określeniu natury problemu oraz wskazaniu jego przyczyn i konsekwencji. Dzięki temu można przewidywać zachowania, ewentualne trudności oraz przygotować plan pomocy. Kontakt ze specjalistą jest też okazją, aby doświadczyć wsparcia i zrozumienia. Dodatkowo diagnoza problemu umożliwia ocenianie postępów i efektów interwencji, co wzmacnia motywację do pracy nad sobą oraz pozwala na zwiększenie skuteczności pomocy wraz z ograniczeniem czasu jej trwania. Dlatego pamiętaj jestem tutaj dla Ciebie i zawsze możesz do mnie przyjść.

Twój psycholog szkolny

 

Dziennik elektroniczny

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30